All Times Eastern

Australian Rules Football
AFL Round 9
St. Kilda Saints vs. Sydney Swans — Fox Soccer Plus, 11:30 p.m.
Greater Western Sydney Giants vs. Richmond Tigers — Fox Soccer Plus, 2:30 a.m. (Saturday)

College Baseball
Villanova at St. John’s — ESPN3, 1 p.m.
Dallas Baptist at Evansville — ESPN3, 3 p.m.
Missouri State at Illlinois State — ESPN3, 3 p.m.
East Tennessee State at Virginia Military Institute — ESPN3, 4 p.m.
Florida State at Louisville — ACC Network Extra, 6 p.m.
Pittsburgh at Wake Forest — ACC Network Extra, 6 p.m.
Virginia at Georgia Tech — ACC Network Extra, 6 p.m.
Florida Gulf Coast at Kennesaw State — ESPN3, 6 p.m.
New Jersey Institute of Technology at South Carolina Upstate– ESPN3, 6 p.m.
Western Carolina at Mercer — ESPN3, 6 p.m.
Clemson at North Carolina State — ACC Network Extra, 6:30 p.m.
Duke at North Carolina — ACC Network Extra, 6:30 p.m.
Wichita State at Indiana State — ESPN3, 6:30 p.m.
Kentucky at Florida — SEC Network Plus, 6:30 p.m.
Virginia Tech at Miami (FL) — ACC Network Extra, 7 p.m.
Stetson at Lipscomb — ESPN3, 7 p.m.
Winthrop at Radford — ESPN3, 7 p.m.
Washington State at Oregon State — Pac-12 Network/Pac-12 Washington/Pac-12 Oregon, 7 p.m.
Kentucky at Florida — SEC Network, 7 p.m.
Georgia at South Carolina — SEC Network Plus, 7 p.m.
Mississippi at Auburn — SEC Network Plus, 7 p.m.
Purdue at Minnesota — Big Ten Network, 7:30 p.m.
Kansas State at Baylor — Fox College Sports Atlantic/Fox Sports Southwest, 7:30 p.m.
West Virginia at Texas — Longhorn Network, 7:30 p.m.
Alabama at Vanderbilt — SEC Network Plus, 7:30 p.m.
Arkansas at Texas A&M — SEC Network Plus, 7:30 p.m.
LSU at Mississippi State — SEC Network Plus, 7:30 p.m.
Oklahoma State at Oklahoma — Fox College Sports Central, 8 p.m.
Cal-Irvine at Cal-Riverside — ESPN3, 9 p.m.
Arizona at Arizona State — Pac-12 Arizona, 10 p.m.
Oregon at USC — Pac-12 Oregon/Pac-12 Los Angeles, 10 p.m.

College Softball
NCAA Division I Softball Tournament
Regionals
Auburn Regional, Jane B. Moore Field, Auburn University, Auburn, AL

Notre Dame vs. Cal — ESPN2, 2 p.m.
East Tennessee State vs. Auburn — ESPNU, 4:30 p.m.

Baton Rouge Regional, Tiger Park, Louisiana State University, Baton Rouge, LA
McNeese State vs. Louisiana — ESPN3, 4 p.m.
Fairfield vs. LSU — ESPN3, 6:30 p.m.

College Station Regional, Aggie Softball Complex, Texas A&M University, College Station, TX
Texas vs. Texas State — Longhorn Network, 5 p.m.
Texas Southern vs. Texas A&M — ESPN3, 7:30 p.m.

Eugene Regional, Jane Sanders Stadium, University of Oregon, Eugene, OR
Wisconsin vs. Missouri — ESPN, 9 p.m.
Illinois-Chicago vs. Oregon — ESPNU, 11:30 p.m.

Gainesville Regional, Pressly Stadium, University of Florida, Gainesville, FL
Florida International vs. Oklahoma State — ESPNU, noon
Florida vs. Florida State — SEC Network, 2:30 p.m.

Knoxville Regional, Sherri Parker Lee Stadium, University of Tennessee, Knoxville, TN
Ohio State vs. South Carolina Uptate — ESPN3, 4:30 p.m.
Tennessee vs. Longwood — ESPN2, 7 p.m.

Lexington Regional, John Cropp Stadium, University of Kentucky, Lexington, KY
Illinois vs. Marshall — ESPN, noon
Kentucky vs. DePaul — ESPN3, 2:30 p.m.

Los Angeles Regional, Easton Stadium, University of California at Los Angeles, Los Angeles, CA
San Jose State vs. Cal State-Fullerton — ESPN3, 9 p.m.
UCLA vs. Lehigh — ESPN3, 11:30 p.m.

Norman Regional, OU Softball Complex, Oklahoma University, Norman, OK
Arkansas vs Tulsa — SEC Network, 12:30 p.m.
Oklahoma vs. North Dakota State — ESPN3, 3 p.m.

Oxford Regional, Ole Miss Softball Complex, University of Mississippi, Oxford, MS
Arizona State vs. North Carolina — ESPN, 7 p.m.
Mississippi vs. Southern Illinois — ESPN3, 9:30 p.m.

Salt Lake City Regional, Dumke Family Softball Stadium, University of Utah, Salt Lake City, UT
Winners Bracket

BYU vs. Utah — ESPN3, 3 p.m.

Elimination Bracket
Mississippi State vs. Fordham — ESPN3, 5:30 p.m.
Mississippi State/Fordham winner vs. BYU/Utah loser — ESPN3, 8 p.m.

Seattle Regional, Husky Softball Stadium, University of Washington, Seattle, WA
Fresno State vs. Michigan — ESPN2, 9 p.m.
Washington vs. Montana — ESPN3, 11:30 p.m.

Tallahassee Regional, JoAnne Graf Field, Florida State University, Tallahassee, FL
Georgia vs Jacksonville Statew — ESPN2, 4:30 p.m.
Florida State vs. Princeton — ESPNU, 7 p.m.

Tuscaloosa Regional, Rhoads Stadium, University of Alabama, Tuscaloosa, AL
Minnesota vs. Louisiana Tech — ESPNU, 2:30 p.m.
Alabama vs. Albany — SEC Network, 5 p.m.

Tucson Regional, Rita Hillenbrand Memorial Stadium, University of Arizona, Tucson, AZ
South Carolina vs. St. Francis (PA) — ESPN3, 7 p.m.
Arizona vs. New Mexico State — ESPNU, 9:30 p.m.

Waco Regional, Getterman Stadium, Baylor University, Waco, TX
Oregon State vs. James Madison — ESPN3, 5 p.m.
Baylor vs. Kent State — ESPN3, 7:30 p.m.

Bases Loaded — Check your local listings, 1 p.m.
Bases Loaded — ESPNU, 2 p.m.
Bases Loaded — ESPN2, 4 p.m.
Bases Loaded — ESPN2/ESPNU, 6:30 p.m.
Bases Loaded — ESPNU, 9 p.m.
NCAA Studio Update — ESPN2, 11 p.m.

Cycling
Tour of California
Stage 6: Big Bear Lake Time Trial — NBCSN, 5 p.m.

Drag Racing
NHRA Heartland Nationals, Heartland Park Topeka, Topeka, KS
Qualifying — FS1, 11 p.m. (same day coverage)

Golf
European Tour
Rocco Forte Open, Verdura Resort (Championship Course), Sciacca, Sicily

2nd Round — Golf Channel, 5:30 a.m.
2nd Round — Golf Channel, 9:30 a.m.

PGA Tour Champions
Regions Tradition, Greystone Golf & Country Club (Founders Course), Birmingham, AL

2nd Round — Golf Channel, 12:30 p.m.

PGA Tour
Byron Nelson Classic, TPC Four Seasons Las Colinas, Irving, TX

2nd Round — Golf Channel, 4 p.m.

Web.com Tour
BMW Charity Pro-Am, Thornblade Club; The Preserve at Verdae; Furman Golf Club, Greenville, SC

2nd Round — Golf Channel, 7 p.m. (same day coverage)

LPGA Tour
Kingsmill Championship, Kingsmill Resort (River Course), Williamsburg, VA

2nd Round — Golf Channel, 9 p.m. (same day coverage)

Hockey
Memorial Cup
Windsor Spitfires vs. Saint John Sea Dogs — NHL Network, 8 p.m.

Horse Racing
Black-Eyed Susan Stakes, Pimlico Race Course, Baltimore, MD
Race — NBCSN, 3 p.m.

Mixed Martial Arts
Bellator 179, The SSE Arena, Wembley, London, England, United Kingdom
Welterweights

Rory MacDonald vs. Paul Daley — Spike, 9 p.m.

Legacy Fighting Alliance 12, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, MN
Welterweight Title Bout

Derrick Krantz vs. Ben Neumann — AXS TV, 9 p.m.

Hard Knocks MMA: Zach Manywounds & Wolfgang Janssen — beIN Sports, 9 p.m.

MLB
American League
Cleveland at Houston — MLB Network, 8 p.m.

National League
Milwaukee at Chicago Cubs — MLB Network, 2:20 p.m.
San Francisco at St. Louis — MLB Network, 8:15 p.m.

MLB Central — MLB Network, 10 a.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 11 p.m.
MLB Whiparound — FS1, midnight
Quick Pitch — MLB Network, 1 a.m. (Saturday)

NASCAR
Monster Energy NASCAR Cup Series
NASCAR All-Star Race, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC

Practice — FS1, 1 p.m.
Practice — FS1, 3 p.m.
Qualifying — FS1, 6 p.m.

Camping World Truck Series
North Carolina Education Lottery 200, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC

Qualifying — FS1, 4:30 p.m.
Race — FS1, 8:30 p.m.

NCWTS Setup — FS1, 8 p.m.

NBA Playoffs
Eastern Conference Finals, TD Garden, Boston, MA
Game 2: Cleveland Cavaliers at Boston Celtics — TNT, 8:30 p.m. (Cleveland leads series 1-0)

The Jump — ESPN, 3 p.m.
The Starters — NBA TV, 5:30 p.m.
NBA GameTime: East Finals Pregame — NBA TV, 6 p.m.
NBA Tip-Off — TNT, 8 p.m.
NBA GameTime: East Finals, Cavaliers/Celtics, Game 2 Postgame – NBA TV, 11 p.m.
Inside the NBA — TNT, 11 p.m.

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Insiders (series finale) — ESPN, 1:30 p.m.
NFL Live — ESPN, 2 p.m.
NFL Network Up to the Minute — NFL Network, 4 p.m.

NHL Stanley Cup Playoffs
Eastern Conference Final, Canadian Tire Centre, Ottawa, Ontario, Canada
Game 4: Pittsburgh Penguins at Ottawa Senators — NBCSN, 8 p.m. (Ottawa leads series 2-1)

Hockey Central @ noon — NHL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Conference Final Pre-Game — NHL Network, 6 p.m.
NHL Live — NBCSN, 7 p.m.
NHL Overtime — NBCSN, 11 p.m.
NHL Tonight: Conference Final Post-Game — NHL Network, 11 p.m.

Scottish Premier League
Playoff: 2nd Leg
Falkirk vs. Dundee United — Fox Soccer Plus, 2:40 p.m.

Scottish Premier League Highlights — Fox Soccer Plus, 2 p.m.

Soccer
NWSL
Boston Breakers vs. Portland Thorns — go90, 7 p.m.

NASL
San Francisco Deltas vs. Jacksonville Armada — Twitter, 10 p.m.

This is Paris — beIN Sports, 1 p.m.
FIFA Football — beIN Sports, 4 p.m.
Football Focus — BBC World News, 4:30 p.m.
ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.
The Keys & Gray Show — beIN Sports, 8 p.m.

Sports Talk
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7:30 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/NBCSN, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 a.m.
SportsCenter: Face to Face With Hannah Storm — ESPN2, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
Sport Today — BBC World News, 11:45 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/Root Sports (Northwest/Pittsburgh/Rocky Mountain/Southwest), noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNews, noon
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
The Russillo Show — ESPNews, 1 p.m.
Sport Today — BBC World News, 2:30 p.m.
Tiki and Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 4 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
The Sean Salisbury Show With Robin Carlin — beIN Sports, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SC6 With Michael Smith and Jemele Hill — ESPN, 6 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — Univision, midnight
Contacto Deportivo — Univision Deportes, 12:30 a.m. (Thursday)
Jalen & Jacoby — ESPN2, 1 a.m. (Thursday)

Tennis
ATP Tour
Internazionali BNL d’Italia, Foro Italico, Rome, Italy

Singles Quarterfinal 4 — Tennis Channel, 3 p.m.

Tennis Channel Live — Tennis Channel, 5 p.m.

WTA Tour
Internazionali BNL d’Italia, Foro Italico, Rome, Italy

Quarterfinals 2 & 3 — beIN Sports, 8:30 a.m.
Quarterfinal 4 — beIN Sports, 1:30 p.m.
1st Semifinal — beIN Sportss, 6 a.m. (Saturday)

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the three Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.