Postseason basketball is upon us!  When possible, like tournament games have been grouped together and placed in bold.  Several of the one bid conferences and mid majors will crown tournament champions this weekend as the Madness of March officially begins!

Friday March 2

Missouri Valley, Quarterfinals:

1) Wichita State v. Ind St/SIU winner (1PM MVC Network, ESPN3) Tom Ackerman, Mac McCausland

2) Illinois State v. Northern Iowa (3:30PM MVC Network, ESPN3) Tom Ackerman, Mac McCausland

3) Creighton v. Drake/Bradley winner (7PM MVC Network) Tom Ackerman, Mac McCausland

4) Evansville vs. Missouri State (9:30 PM MVC TV, FCS Central, ESPN3) Tom Ackerman, Mac McCausland

Atlantic Sun Semifinal #1: Belmont vs. East Tennessee State/ UNF (6PM CSS, ESPN3) Matt Stewart, Sonny Smith

Atlantic Sun Semifinal #2: (8:30 PM CSS, ESPN3) Matt Stewart, Sonny Smith

Horizon League 2nd Round: Detroit vs. Youngstown State (6PM HLN, ESPN3)

Horizon League 2nd Round (8:30 PM HLN, ESPN3)

Akron at Kent State (7PM ESPN2, ESPN3) 

OVC Semifinal #1: TBD vs. Murray State (7PM ESPNU, ESPN3) Bob Wischusen, Fran Fraschilla

OVC Semifinal #2: TBD vs. Tennessee State (9PM ESPN3) Bob Wischusen, Fran Fraschilla 

WCC Quarterfinal #1: TBD vs. Loyola Marymount (9PM ESPNU, ESPN3) Dave Flemming, Sean Farnham 

WCC Quarterfinal #2: TBD vs. BYU (11 PM ESPNU, ESPN3) Dave Flemming, Sean Farnham

CIAA Semifinal #2 (9PM Bounce TV, ESPN3) 

Saturday March 3

Memphis @ Tulsa (Noon CBS) Spero Dedes, Bill Raftery

Pittsburgh @ Connecticut (Noon ESPN) Dave Pasch, Doris Burke

West Virginia @ South Florida, (Noon Big East Net)

George Washington @ Dayton (Noon CBSSN)

Big South Final: VMI-WIN winner v. CHSO-UNCA winner (Noon ESPN2) Justin Kutcher, LaPhonso Ellis

Colonial Quarterfinals:

1) Drexel v. JMU-UNCW winner (Noon Comcast)

2) Old Dominion v. Delware/Towson winner (2:30PM Comcast)

3) VCU v. NE-W&M winner, (4PM Comcast Network)

4) George Mason v. GSU-HOF winner, (8:30PM Comcast Network)

Southern Quarterfinals: 

1) UNC-Greensboro v. COC-APP ST winner (Noon ESPN3)

2) Wofford v. WCU-CIT winner, (2:30PM ESPN3)

3) Davidson v. SAM-FUR winner, (6PM ESPN3.com)

4) Elon v. GA SO-CHAT winner, (8:30PM ESPN3.com)

Nebraska @ Minnesota (12:30PM BTN)

Southern Mississippi @ Marshall (2PM FSN)

South Carolina @ Georgia, (1:30PM SEC Net)

Oklahoma State @ Kansas State (1:30PM Big12 Net) Dave Armstrong, Jon Sundvold

Louisiana State @ Auburn (2PM CBS) Brian Anderson, Dan Bonner

Washington @ UCLA, (2PM CBS) Kevin Harlan, Reggie Miller, Bob Wenzel

Cincinnati @ Villanova, (2PM ESPN) TBA, Tim Welsh

Georgetown @ Marquette, (2PM Big East Net)

Charlotte @ Xavier, (2PM A10 Net)

Northwestern @ Iowa, (2PM BTN)

Patriot League Semifinals:

1) American @ Lehigh, (2PM CBSSN) TBA

2) Lafayette @ Bucknell, (4:30PM CBS Sports Network) TBA, Steve Lappas

Ohio Valley Final: TBA vs TBA (2PM ESPN2) Bob Wischusen, Fran Fraschilla

Missouri Valley Semifinals: 

1) TBD v. ILL ST-UNI winner, (2:30PM MVC Net) Tom Ackerman, Mac McCausland

2) EVAN-MIZZ ST winner v. TBD, (5PM MVC Network) Tom Ackerman, Mac McCausland

Boston College @ Miami (2:30PM ACC Net)

Metro Atlantic Quarterfinals: 

1) Fairfield v. Rider (2:30PM ESPN3)

2) St.Peters/Marist winner v. Iona, (4:30PM ESPN3)

Louisville @ Syracuse (4PM CBS) Ian Eagle, Jim Spanarkel

Vanderbilt @ Tennessee (4PM ESPN) Brad Nessler, Jimmy Dykes

Colorado @ Oregon State (4PM FSN)

Boise State @ New Mexico (4PM NBC Sports Net)

Colorado State @ Air Force (4PM mtn)

Missouri @ Texas Tech (4PM Big12 Net)

Texas A&M @ Oklahoma (4PM Big 12 Net)

Alabama @ Mississippi (4PM SEC Network)

Rhode Island @ Massachusetts (4PM A10 Net)

Arkansas @ Mississippi State (5PM SEC Network)

Bowling Green @ Buffalo (6PM STO, ESPN3) Ty Linder, Steve Mix

Baylor @ Iowa State (CTN, ESPN3) BJ Schaben, Paul Doerrfeld

Utah @ Oregon, (6PM OSN) Andy McNamara, Jordan Kent

Horizon League Semifinal:

1) TBD v. Cleveland State, (6PM ESPN3.com) Mark Jones, Stephen Bardo

2) TBD @ Valparaiso, (8:30PM ESPNU) Mark Jones, Stephen Bardo

North Carolina @ Duke, (7PM ESPN) Dan Shulman, Dick Vitale, Erin Andrews

Atlantic Final: TBA vs TBA (7PM ESPN2)

San Diego State @ Texas Christian, (7PM mtn)

Summit League Quarterfinals:

1) Oral Roberts v. IPFW, (7PM Midco Network) Tom Neiman, Brad Newitt

2) South Dakota State v. IUPUI (9:30PM Midco Network) Tom Neiman, Brad Newitt

Harvard @ Cornell, (7PM ESPN3.com)

Metro Atlantic Quarterfinals:

1) NIA-CAN winner v. Loyola-MD (7:30PM ESPN3.com)

2) Siena v. Manhattan, (9:30PM ESPN3.com)

Houston @ Rice, (8PM CSS) Craig Ackerman, Matt Bullard

Wyoming @ 17 UNLV, (10PM mtn)

West Coast Semifinal:

1) TBD v. St. Mary’s (9PM ESPN2) Dave Flemming, Sean Farnham

2) TBD v. Gonzaga, (11:30PM ESPN2) Dave Flemming, Sean Farnham

Utah State @ Hawaii, (11:59 Oceanic) Kanoa Leahey, Tony Sellito, Artie Wilson

Sunday March 4th

Kentucky @ Florida (Noon CBS) Marv Albert, Steve Kerr

Clemson @ Florida State (Noon ESPN2) Mike Patrick, Len Elmore

NEC Semifinals:

1) Semifinal #1 (Noon NEC Network) Dave Popkin, Tim Capstraw, Paul Dottino

2) Semifinal #2 (4PM NEC Network) Dave Popkin, Tim Capstraw, Paul Dottino

Michigan @ Penn State (1PM ESPN) TBA, Dan Dakich

Missouri Valley Final: TBA vs TBA (2PM CBS) Tim Brando, Mike Gminski

Colonial Semifinals:

1) Semifinal #1 (2PM Comcast Network)

2) Semifinal #2 (4:30PM Comcast Network)

Virginia @ Maryland (2PM ACC Net)

Metro Atlantic Semifinals:

1) Semifinal #1 (2PM ESPN3.com)

2) Semifinal #2 (4:30PM ESPN3.com)

Arizona @ Arizona State (3:30PM FSN) Barry Tompkins, Ernie Kent, Rebecca Haarlow

Ohio State @ Michigan State (4PM CBS) Verne Lundquist, Clark Kellogg

America East Semifinals:

1) TBD v. ALB-UNH winner (5PM ESPN3.com)

2) UVM-MAINE winner v. BU-HART winner (7:30PM ESPN3.com)

California @ Stanford (5:30PM FSN) Steve Physioc, Marques Johnson

Southern Conference Semifinals:

1) Semifinal #1 (4PM SoCon Network) Darren Goldwater, Dean Keener

2) Semifinal #2 (8:30PM SoCon Network) Darren Goldwater, Dean Keener

Sun Belt Quarterfinals:

1) Middle Tennessee v. FAU-ARK ST winner (7PM Sun Belt Network)

2) UALR v. WKU-FIU winner (9:30PM Sun Belt Net)

Summit, Quarterfinals:

1) Western Illinois v. North Dakota State (7PM Midco Network)

2) Oakland v. Southern Utah (9:30PM Midco Net)

H/T Daniel, Sammy, & the 506!

About Matt Yoder

Award winning sportswriter at The Comeback and Awful Announcing. The biggest cat in the whole wide world.