All Times Eastern

CFL
Week 16
Saskatchewan Roughriders at Toronto Argonauts — ESPN3, 4 p.m.
Ottawa Redblacks at BC Lions — ESPN3, 7 p.m.

College Football Viewing Picks

College Soccer
Men’s
Oregon State vs. San Diego State — Pac-12 Oregon, 2 p.m.

Women’s
BYU vs. Saint Mary’s — BYUtv, 9 p.m.

FIFA World Cup Qualifying
UEFA: Matchday 9
Group H, Stadion Grbavica, Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
Bosnia and Herzegovina vs. Belgium — ESPNews, 11:45 a.m.

Group A, Friends Arena, Solna, Sweden
Sweden vs. Luxembourg — Fox Soccer Plus, 11:45 a.m.

Group A, Natsionalen Stadion Vasil Levski, Sofia, Bulgaria
Bulgaria vs. France — FS2, 2:30 p.m.

Group B, St. Jakob-Park, Basel, Basel, Switzerland
Switzerland vs. Hungary — Fox Soccer Plus, 2:30 p.m.

UEFA World Cup Qualifying Highlights — FS2, 10 p.m.

CAF, Third Round
Group E, Mandela National Stadium, Kampala, Uganda

Uganda vs. Ghana — beIN Sports, 8:50 a.m.

Group B, Godswill Akpabio International Stadium, Uyo, Nigeria
Nigeria vs. Zambia — beIN Sports, 11:50 a.m.

Group D, Estádio Nacional de Cabo Verde, Praia, Cape Verde
Cape Verde vs. Senegal — beIN Sports, 2 p.m. (same day coverage)

Formula 1
Japanese Grand Prix, Suzuka International Racing Course, Suzuka City, Japan
Race — NBCSN, 12:30 a.m. (Sunday)
Carrera — Univision Deportes, 12:50 a.m. (Sunday)

F1 Countdown — NBCSN, midnight
Fórmula 1 Previo — Univision Deportes, 12:30 a.m.
F1 Extra — NBCSN, 3 a.m.

Golf
European Tour
Alfred Dunhill Links Championship, Old Course at St. Andrews; Carnoustie Golf Links; Kingsbarns Golf Links, Scotland, United Kingdom

3rd Round — Golf Channel, 8 a.m.

PGA Tour
Safeway Open, Silverado Resort & Spa (North Course), Napa, CA

3rd Round — Golf Channel, 5:30 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, 5 p.m.

Gymnastics
World Artistic Gymnastics Championships, Olympic Stadium, Montreal, Quebec, Canada
Apparatus Finals: Day 1 — Olympic Channel, 5 p.m. (same day coverage)

Horse Racing
Breeders’ Cup Challenge Series, Keeneland Racecourse, Lexington, KY
Fall Stars Weekend: Claiborne Breeders’ Futurity and Shadwell Mile — NBC, 5 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC 216: Ferguson vs. Lee, T-Mobile Arena, Las Vegas, NV
Early Prelims — FX, 5 p.m.
Prelims — FX, 8 p.m.
Main Card — Pay per view, 10 p.m.

UFC on FX: UFC 216 Pre-Match — FX, 4:30 p.m.
UFC on FX: UFC 216 Pre-Match — FX, 7 p.m.
UFC Post Fight Show — FS1, 2 a.m. (Sunday)

MLB Postseason
National League Division Series
Game 2, Nationals Park, Washington, D.C.

Chicago Cubs at Washington Nationals — TBS, 5:30 p.m. (Cubs lead series 1-0)

Game 2, Dodger Stadium, Los Angeles, CA
Arizona Diamondbacks at Los Angeles Dodgers — TBS, 9 p.m.  (Los Angeles leads series 1-0)

Play Ball — MLB Network, 10 a.m.
MLB Network Breakdwon — MLB Network, 10:30 a.m.
MLB Tonight — MLB Network, 4 p.m.
MLB Postseason Pre-Game Show — TBS, 4:30 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 5:30 p.m.
MLB Tonight: Division Series — MLB Network, midnight

MLS
Week 31
New York Red Bulls vs. Vancouver — UniMás/Univision Deportes/Facebook Live, 5 p.m.

NASCAR
Monster Energy NASCAR Cup Series
Chase for the Cup: Round of 12

Bank of America 500, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC

Practice — NBCSN, 11 a.m.
Final Practice — NBCSN, 1:30 p.m.

Xfinity Series
Drive for the Cure, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC

Qualifying — NBCSN, noon
Race — NBCSN, 3 p.m.

NASCAR America — NBCSN, 1 p.m.
Countdown to Green — NBCSN, 2:30 p.m.
Xfinity Series Post-Race Show — NBCSN, 5:30 p.m.

NBA Preseason
Miami at Orlando — NBA TV, 7 p.m.

Philadelphia 76ers Team Preview — NBA TV, 6 p.m.
Toronto Raptors Team Preview — NBA TV, 6:30 p.m.

NFL
NFL Pick’Em — NFL Network, 9 a.m.
Good Morning Football Weekend — NFL Network, 10 a.m.
The Timeline: The Tuck Rule — NFL Network, 6 p.m.

NHL
Nashville at Pittsburgh — NHL Network, 7 p.m.

Hockey Central Saturday — NHL Network, 6:30 a.m.
NHL Tonight — NHL Network, 10 p.m.
On the Fly: Bonus Coverage — NHL Network, 10:30 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 11:30 p.m.

Soccer
NWSL Playoffs
Semifinal, Providence Park, Portland, OR

Portland Thorns FC vs. Orlando Pride — Lifetime, 3:30 p.m.

The Xtra Saturday — beIN Sports, 5 p.m.

Sports Talk
SportsCenter — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7 a.m.
Sport Today — BBC World News, 7:15 a.m.
The Spirit of Yachting: The Maxi Yacht Rolex Cup — BBC World News, 8:30 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:15 a.m.
30 for 30: Four Days in October — ESPN Classic, noon
30 for 30: Fernando Nation — ESPN Classic, 1 p.m.
30 for 30: The House of Steinbrenner — ESPN Classic, 2 p.m.
Sport Today — BBC World News, 2:15 p.m.
30 for 30: The Day the Series Stopped — ESPN Classic, 3 p.m.
30 for 30: Requiem for the Big East — ESPN Classic, 4 p.m.
ESPN Films: The Fab Five — ESPN Classic, 6 p.m.
30 for 30: I Hate Christian Laettner — ESPN Classic, 8 p.m.
30 for 30: Playing for the Mob — ESPN Classic, 9:30 p.m.
Contacto Deportivo UDN — Univision Deportes, 10 p.m.
Titulares y Más-Fin de Semana — Telemundo, 11 p.m.
Morning Drive — Golf Channel, 6:30 a.m. (Sunday)

Tennis
ATP Tour
Center Court: Japan Open Final & Shanghai Masters 1st Round — Tennis Channel, midnight

Tennis Channel Live — Tennis Channel, 11:30 p.m.

WTA Tour
Communist China Open, National Tennis Center, Beijing, Communist China

Final — beIN Sports, 4:30 a.m. (Sunday)

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the three Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.