All Times Eastern

Australian Rules Football
Round 2
Geelong Cats vs. Melbourne Demons — Fox Soccer Plus, 4 a.m. (Saturday)

Boxing
A 30 Minute Program — ESPN2, 5:30 p.m.

Bundesliga
Matchday 27
TSG 1899 Hoffenheim vs. Bayer 04 Leverkusen — FS2, 3:20 p.m./Univision Deportes, 3:25 p.m.

Previa a la Liga Alemana — Univision Deportes, 3 p.m.
Bundesliga Weekly — FS2, 5:30 p.m.
BundesGol — Univision Deportes, 5:30 p.m.

College Baseball
Michigan at Michigan State — Big Ten Network, 1 p.m.
LSU at Mississippi State — SEC Network, 7 p.m.
Oklahoma State at TCU — Fox Sports Net/Fox College Sports Pacific, 7:30 p.m.
Xavier at Texas — Longhorn Network, 8 p.m.
Mississippi at Arkansas — ESPNU, 9 p.m.
UCLA at USC — Pac-12 Network/Pac-12 Los Angeles, 10 p.m.
Arizona at Arizona State — Pac-12 Arizona, 10 p.m.
Oregon State at Washington — Pac-12 Oregon/Pac-12 Washington, 10 p.m.

College Basketball
Men’s
NCAA Tournament: Sweet Sixteen

East Regional Semifinals, Capital One Arena, Washington, D.C

Michigan State vs. LSU — CBS, 7:09 p.m.
Duke vs. Virginia Tech — CBS, approximately 9:39 p.m.

Midwest Regional Semifinals, Sprint Center, Kansas City, MO
North Carolina vs. Auburn — TBS, 7:29 p.m.
Kentucky vs. Houston — TBS, approximately 9:57 p.m.

The Journey: Big Ten Basketball 2019: Michigan State — Big Ten Network, 4 p.m.
NCAA March Madness Bracket Breakdown — CBS Sports Network, 4 p.m.
NCAA Tip-Off — TBS, 6 p.m.
NCAA March Madness 360 — CBS Sports Network, 9 p.m.
NCAA Basketball Tournament Press Conference 2019: Michigan State vs. LSU — Big Ten Network, 9:30 p.m.
Inside March Madness — TBS, 12:30 a.m. (Saturday)

Women’s
NCAA Tournament: Sweet Sixteen

Albany Regional Semifinals, Times Union Center, Albany, NY

UConn vs. UCLA — ESPN, 7 p.m.
Louisville vs. Oregon State — ESPN, 9:30 p.m.

NCAA Studio Update — ESPN, 9 p.m.

Portland Regional Semifinals, Moda Center, Portland, OR
Mississippi State vs. Arizona State — ESPN2, 9 p.m.
Oregon vs. South Dakota State — ESPN2, 11:30 p.m.

NCAA Studio Update — ESPN2, 11:30 p.m.

NCAA Division II Tournament
National Championship, Alumni Hall, Ohio Dominican University, Columbus, OH

Southwestern Oklahoma vs. Lubbock Christian — CBS Sports Network, 7 p.m.

College Hockey
Men’s
NCAA Tournament

Northeast Regional Semifinals, Southern New Hampshire University Arena, Southern New Hampshire University, Manchester NH
UMass vs. Harvard — ESPN2, 3 p.m.
Notre Dame vs. Clarkson — ESPNU, 6:30 p.m.

West Regional Semifinals, Scheels Arena, North Dakota State University, Fargo, ND
Denver vs. Ohio State — ESPNU, 4 p.m.
St. Cloud State vs. American International — ESPN3, 7:30 p.m.

College Softball
Prairie View A&M at Texas Southern — ESPNU, 2 p.m.
Illinois at Nebraska — Big Ten Network, 6:30 p.m.
Texas at Oklahoma State — Fox Sports Net/Fox College Sports Atlantic, 7 p.m.
Cal at UCLA — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Los Angeles, 8 p.m.
Arizona State at Arizona — Pac-12 Arizona, 8 p.m.
Oregon State at Washington — Pac-12 Oregon/Pac-12 Washington, 8 p.m.

College Tennis
Women’s
Stanford at UCLA — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Los Angeles, 4:30 p.m.
Texas at Oklahoma — Fox College Sports Central, 5 p.m.

College Track & Field
Clyde Littlefield Texas Relays, Mike A. Myers Stadium and Soccer Field, University of Texas, Austin, TX
Day 3: Morning Session — Longhorn Network, 10:30 a.m.
Day 3: Evening Session — Longhorn Network, 6 p.m.

College Volleyball
Men’s
Stanford at USC — Pac-12 Bay Area, 10 p.m.

Formula 1
Bahrain Grand Prix, Bahrain International Circuit, Sakhir, Bahrain
Practice 1 — ESPNU, 6:55 a.m.
Practice 2 — ESPNU, 10:55 a.m.

Golf
European Tour
Indian Open, DLF Golf & Country Club (Gary Player Course), New Delhi, India

2nd Round — Golf Channel, 5:30 a.m.

PGA Tour
Corales Puntacana Resort & Club Championship, Corales Golf Club, Punta Cana, Dominican Republic

2nd Round — Golf Channel, 10:30 a.m.

PGA Tour
WGC-Dell Technologies Match Play, Austin Country Club, Austin, TX

Day 3: Round Robin — Golf Channel, 2 p.m.

LPGA Tour
Kia Classic, Aviara Golf Club, Carlsbad, CA

2nd Round — Golf Channel, 9 p.m. (same day coverage)

PGA Tour Champions
Rapiscan Systems Classic, Fallen Oak Golf Course, Biloxi, MS

1st Round — Golf Channel, 11 p.m. (same day coverage)

La Liga
Matchday 29
Girona FC vs. Athletic Bilbao — beIN Sports, 3:50 p.m.

La Liga World — beIN Sports, noon
La Liga Show — beIN Sports, 12:30 p.m.

Mixed Martial Arts
Bellator 219, Pechanga Resort & Casino, Pechanga, CA
Lightweights

Saad Awad vs. Brandon Girtz — Paramount Network, 9 p.m.

Legacy Fighting Alliance 63, Bell County Expo Center, Belton, TX
Welterweights

Derrick Krantz vs. Justin Patterson — AXS TV, 9 p.m.

MLB
National League
St. Louis at Milwaukee — MLB Network, 8 p.m. or Colorado at Miami — MLB Network, 7 p.m.

MLB Central — MLB Network, 10 a.m.
The Rundown (season premiere) — MLB Network, 2 p.m.
MLB Now — MLB Network, 4 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.
MLB Whiparound — FS1, 11 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 11 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, 1 a.m. (Saturday)

NASCAR
Monster Energy NASCAR Cup Series
Texas 500, Texas Motor Speedway, Fort Worth, TX

Practice — FS1, 3 p.m.
Qualifying — FS1, 7:30 p.m.

Xfinity Series
Texas 300, Texas Motor Speedway, Fort Worth, TX

Practice — FS1, 4 p.m.
Final Practice — FS1, 6:30 p.m.

Gander Outdoors Truck Series
Vankor 350, Texas Motor Speedway, Fort Worth, TX

Qualifying — FS1, 5 p.m.
Race — FS1, 9 p.m.

NASCAR RaceDay: NGOTS Setup — FS1, 8:30 p.m.

NBA
Indiana at Boston — NBA TV, 7 p.m.

The Jump — ESPN, 3 p.m.
The Starters — NBA TV, 6 p.m.
NBA TV Pregame — NBA TV, 6:30 p.m.
NBA GameTime Postgame — NBA TV, 9:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 10:30 p.m.

NBA G League Playoffs
Eastern Conference Semifinals
Raptors 905 at Long Island Nets — Facebook, 7 p.m.
Westchester Knicks at Lakeland Magic — Twitch, 7 p.m.

Western Conference Semifinals
Memphis Hustle at Rio Grande Valley Vipers — Facebook, 8 p.m.
Oklahoma City Blue at Santa Cruz Warriors — Twitch, 10 p.m.

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Up the Minute — NFL Network, 1 p.m.
NFL Live — ESPN, 1:30 p.m.
Path to the Draft — ESPN, 6 p.m.

NHL
Nashville at Pittsburgh — NHL Network, 7 p.m.

Hockey Central @ noon — NHL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Pre-Game Skate — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 10 p.m.
On the Fly: Anaheim at Calgary/Arizona at Colorado Bonus Coverage — NHL Network, 11 p.m.
On the Fly: Minnesota at Vegas Bonus Coverage — NHL Network, midnight
On the Fly — NHL Network, 1 a.m. (Saturday)

Soccer
The Ligue 1 Show — beIN Sports, 1 p.m.
The Keys & Gray Show — beIN Sports, 6 p.m.
Univision Deportes Fútbol Club — Univision Deportes, 6:59 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.

Sports Talk
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Sport Today — BBC World News, 7:45 a.m.
Get Up — ESPN, 8 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN2, 8 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 8:30 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/B/R Live, 9 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
Sky Sports News — NBCSN, 11 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/AT&T SportsNet (Pittsburgh/Rocky Mountain/Southwest)/Root Sports, noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Jim Rome Show — CBS Sports Network, noon
SportsCenter — ESPN, noon
Sport Today — BBC World News, 12:45 p.m.
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
Tiki & Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Will Cain Show — ESPNU, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
World Sport — BBC World News, 3:30 p.m.
High Noon — ESPN, 4 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Cheddar ESports — Cheddar, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
BTN Live — Big Ten Network, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
Daily Wager — ESPNews, 6 p.m.
Cheddar Esports — Cheddar, 8 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 11:30 p.m
Titulares y Más — Telemundo, 11:35 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — Univision, midnight

Tennis
ATP/WTA Tour
Miami Open, The Stadium Formerly Known as Joe Robbie, Miami Gardens, FL
Men’s Semifinal #1: John Isner vs. Félix Auger-Aliassime — ESPN2, 1 p.m.
Women’s Doubles Semifinals #1: Viktoria Azarenka/Ashleigh Barty vs. Elise Mertens/Arena Sabalenka — Tennis Channel, 3 p.m.
Men’s Semifinal #2: Roger Federer vs. Denis Shapovalov — ESPN2, 7 p.m.
Women’s Doubles Semifinal #2: Hao-Ching Chan/Yung-Jan Chan vs. Samantha Stosur/Shuai Zhang  — Tennis Channel, 9:30 p.m.

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.