All Times Eastern

College Basketball
Men’s
National Invitation Tournament

2nd Round

Norfolk State at Colorado — ESPN2, 9 p.m.

Women’s
NCAA Tournament

2nd Round

Whiparound Coverage: Kentucky vs. North Carolina State/Michigan State vs. Notre Dame/South Dakota State vs. Syracuse/UCLA vs. Maryland — ESPN, 7 p.m.
Whiparound Coverage: Cal vs. Baylor/Gonzaga vs. Oregon State/Missouri State vs. Iowa State — ESPN2, 9 p.m.

Chicago Region, Maples Pavilion, Stanford University, Palo Alto, CA
BYU at Stanford — ESPN2, 11 p.m.

College Lacrosse
Women’s
Stanford at USC — Pac-12 Network/Pac-12 Los Angeles, 7 p.m.
Cal at Arizona State — Pac-12 Bay Area/Pac-12 Arizona, 7 p.m.

College Softball
Stanford at Cal — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area, 5 p.m.
Mississippi at South Carolina — SEC Network, 7 p.m.
Washington at Oregon — Pac-12 Network/Pac-12 WCal ashington/Pac-12 Oregon, 9 p.m.

College Water Polo
Men’s
Cal-Irvine at Stanford — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area, 3:30 p.m.

Golf
Golf Central Special: WGC-Dell Technologies Match Play Bracket Special — Golf Channel, 5 p.m.
The Skill Code: The Playbook-Mission Impossible — Golf Channel, 7 p.m.
Golf Channel Academy: Mike Weir-Short Game — Golf Channel, 7:30 p.m.
Feherty: Bryson DeChambeau — Golf Channel, 8 p.m.
Feherty: Tony Final — Golf Channel, 9 p.m.

MLB Spring Training
Tampa Bay vs. Philadelphia — MLB Network, 1 p.m.
New York Yankees at Washington — MLB Network, 5 p.m.
Cleveland at Texas — MLB Network, 8 p.m.

Walk-off Stories: Yankees/Red Sox-From a Battle to a War — FS1, 7 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 11 p.m.

NASCAR
NASCAR America — NBCSN, 5 p.m.
NASCAR Race Hub — FS1, 6 p.m.

NBA
Philadelphia at Orlando — NBA TV, 7 p.m.
Brooklyn at Portland — NBA TV, 10 p.m.

The Jump — ESPN, 3 p.m.
The Starters — NBA TV, 6 p.m.
NBA TV Pregame — NBA TV, 6:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 9:30 p.m.
NBA GameTime Postgame — NBA TV, 12:30 a.m. (Tuesday)
NBA GameTime — NBA TV, 1:30 a.m. (Tuesday)

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Up to the Minute — NFL Network, 1 p.m.
NFL Live — ESPN, 1:30 p.m.
Path to the Draft — NFL Network, 6 p.m.

NHL
Nashville at Minnesota — NBCSN, 8 p.m.

Hockey Central @ noon — NHL Network, noon
NHL Network Ice Time — NHL Network, 3:30 p.m.
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Pre-Game Skate — NHL Network, 6 p.m.
NHL Live — NBCSN, 7 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.
NHL Overtime — NBCSN, 10:45 p.m.
NHL Tonight: Los Angeles at Calgary Bonus Coverage — NHL Network, 11 p.m.
On the Fly — NHL Network, midnight
On the Fly: Detroit at San Jose Bonus Coverage — NHL Network, 12:30 a.m. (Tuesday)
On the Fly — NHL Network, 1:30 a.m. (Tuesday)

Soccer
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
Univision Deportes Fútbol Club — Univision Deportes, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.
Monday Night Soccer — beIN Sports, 8 p.m.

Sports Talk
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7 a.m.
Sport Today — BBC World News, 7:45 a.m.
Get Up — ESPN, 8 a.m.
SportsCenter:AM — ESPN2, 8 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/B/R Live (series premiere), 9 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNews, 10 a.m.
Sky Sports News — NBCSN, 11 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/AT&T SportsNet (Pittsburgh/Rocky Mountain)/Root Sports, noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Jim Rome Show — CBS Sports Network, noon
SportsCenter — ESPN, noon
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
Jalen & Jacoby — ESPN2, 2 p.m.
Tiki & Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Will Cain Show — ESPNU, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
High Noon — ESPN, 4 p.m.
Sport Today — BBC World News, 4:30 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
BTN Live — Big Ten Network, 5 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Cheddar ESports — Cheddar, 5 p.m.
Fair Game With Kristine Leahy: Gabrielle Reece — FS1, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
Daily Wager — ESPNews, 6 p.m.
SEC Now — SEC Network, 9 p.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 p.m.
Cheddar Esports — Cheddar, 10 p.m.
The B1G Show — Big Ten Network, 10 p.m.
SEC Storied: Repeat After Us — SEC Network, 10 p.m.
Sport Today — BBC World News, 10:45 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 11:30 p.m
Titulares y Más — Telemundo, 11:35 p.m.
TMZ Sports — FS1, midnight
SportsCenter at Night With Scott Van Pelt — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — Univision, midnight
Boomer & Gio — CBS Sports Network, 6 a.m. (Tuesday)
Golic & Wingo — ESPN2/ESPNews, 6 a.m. (Tuesday)

Tennis
ATP/WTA Tour
Miami Open, The Stadium Formerly Known as Joe Robbie, Miami Gardens, FL
Men’s 3rd Round/Women’s Round of 16— Tennis Channel, 11 a.m.
Men’s 3rd Round/Women’s Round of 16 — Tennis Channel, 7 p.m.

Tennis Channel Live at the Miami Open — Tennis Channel, 10:30 a.m.
Tennis Channel Live at the Miami Open — Tennis Channel, 11 p.m.

UEFA Euro 2020 Qualifying
Matchday 2
Group H, New Eskişehir Stadium, Eskişehir, Turkey

Turkey vs. Moldova — Univision Deportes, 12:50 p.m.

Group B, Estádio da Luz, Lisbon, Portugal
Portugal vs. Serbia — ESPN2, 3:30 p.m.

Group H, Stade de France, Saint-Denis, France
France vs. Iceland — Univision Deportes, 3:30 p.m.

Fútbol Central — Univision Deportes, 3 p.m.
Misión Europa — Univision Deportes, 6 p.m.

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.