All Times Eastern

Boxing
Top Rank Boxing
NABO Super Middleweight Title Fight, Hulu Theater at Madison Square Garden, New York, NY
Edgar Berlanga vs. Steve Rolls — ESPN, 10 p.m.

Bundesliga
Matchday 27
1. FSV Mainz 05 vs. DSC Arminia Bielefeld — ESPN+, 10:25 a.m.
Hertha Berlin vs. TSG 1899 Hoffenheim — ESPN+, 10:25 a.m.
SpVgg Greuther Fürth vs. SC Freiburg — ESPN+, 10:25 a.m.
VfB Stuttgart vs. FC Augsburg — ESPN+, 10:25 a.m.
Bayern München vs. 1. FC Union Berlin — ESPN+, 1:25 p.m.

College Baseball
South Carolina at Tennessee — SEC Network, noon
Incarnate Word at Texas — Longhorn Network, 3:30 p.m.
North Carolina at Duke — ACC Network, 6 p.m.
Utah at Oregon — Pac-12 Oregon, 6 p.m.
Stanford at Arizona — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Arizona, 8 p.m.
Washington State at Washington — Pac-12 Washington, 8:05 p.m.
Nevada at Fresno State — Stadium College Sports Central, 9 p.m.

College Basketball
Men’s
NCAA Tournament
2nd Round
East Region, Dickies Arena, Fort Worth, TX
North Carolina vs. Baylor — CBS, 12:10 p.m.

Midwest Region, Dickies Arena, Fort Worth, TX
Creighton vs. Kansas — CBS, 2:40 p.m.

South Region, Gainbridge Fieldhouse, Indianapolis, IN
Michigan vs. Tennessee — CBS, 5:15 p.m.

Midwest Region, KeyBank Center, Buffalo, NY
Richmond vs. Providence — TNT, 6:10 p.m.

East Region, Moda Center, Portland, OR
Saint Mary’s vs. UCLA — TBS, 7:10 p.m.

East Region, Gainbridge Fieldhouse, Indianapolis, IN
Saint Peter’s vs. Murray State — CBS, 7:45 p.m.

West Region, KeyBank Center, Buffalo, NY
New Mexico State vs. Arkansas — TNT, 8:40 p.m.

West Region, Moda Center, Portland, OR
Memphis vs. Gonzaga — TBS, 9:40 p.m.

College GameDay — ESPN, 11 a.m.
NCAA March Madness 360 — CBS Sports Network, 4 p.m.
NCAA Tip-Off — TNT, 5 p.m.
NCAA March Madness 360 — CBS Sports Network, 8 p.m.
NCAA March Madness 360 — CBS Sports Network, 11 p.m.
Inside March Madness — TBS, 11:45 p.m.
NCAA March Madness Bracket Breakdown — CBS Sports Network, 1 a.m. (Sunday)

NCAA Division III Basketball Tournament
Championship, Allen County War Memorial Arena, Fort Wayne, IN
Elmhurst/Wabash vs. Randolph-Macon — CBS Sports Network, 6 p.m.

National Invitation Tournament
2nd Round — Home Sites
Oregon at Texas A&M — ESPN, noon
Virginia Commonwealth at Wake Forest — ESPN+, 4 p.m.
Northern Iowa at BYU — ESPN+, 9 p.m.

The Basketball Classic
1st Round — Home Sites
Western Illinois at Texas-El Paso — ESPN+, 3 p.m.
New Orleans at Portland — ESPN+, 10 p.m.

College Basketball Invitational
1st Round, Ocean Center, Daytona Beach, FL
Drake vs. Purdue Fort Wayne — FloSports, noon
Stephen F. Austin vs. North Carolina-Asheville — FloSports, 2:30 p.m.
Middle Tennessee vs. California Baptist — FloSports, 5 p.m.
Ohio vs. Rice — FloSports, 7:30 p.m.

Women’s
NCAA Tournament
1st Round
Bridgeport Region, Reynolds Coliseum, North Carolina State University, Raleigh, NC
Washington State vs. Kansas State — ESPN2, 11:30 a.m.
Longwood vs. North Carolina State — ESPN, 2 p.m.

Bridgeport Region, Gampel Pavilion, University of Connecticut, Storrs, CT
Mercer vs. UConn — ABC, 1 p.m.
Florida vs. Central Florida — ESPNews, 3:30 p.m.

Wichita Region, Crisler Arena, University of Michigan, Ann Arbor, MI
Villanova at BYU — ESPNews, 1 p.m.
American vs. Michigan — ESPN2, 3:30 p.m.

Bridgeport Region, Simon Skjodt Assembly Hall, University of Indiana, Bloomington, IN
Charlotte at Indiana — ESPN2, 1:30 p.m.
Princeton vs. Kentucky — ESPN, 4 p.m.

Spokane Region, Maravich Center, Louisiana State University, Baton Rouge, LA
Missouri State vs. Ohio State — ESPNU, 2:30 p.m.
Jackson State vs. LSU — ESPNU, 5 p.m.

Wichita Region, Thompson-Boling Arena, University of Tennessee, Knoxville, TN
Buffalo vs. Tennessee — ABC, 3 p.m.
Belmont vs. Oregon — ESPN2, 5:30 p.m.

Greensboro Region, McKale Center, University of Arizona, Tucson, AZ
Stephen F. Austin vs. North Carolina — ESPNews, 7:30 p.m.
UNLV vs. Arizona — ESPN2, 10 p.m.

Bridgeport Region, Lloyd Noble Center, University of Oklahoma, Norman, OK
UMass vs. Notre Dame — ESPN2, 7:30 p.m.
IUPUI vs. Oklahoma — ESPNU, 10 p.m.

NCAA Studio Update — ESPN2, 9:30 p.m.

College Gymnastics
Men’s
Cal at Oklahoma — Bally Sports/Stadium College Sports Central, 7 p.m.

Women’s
Big Ten Conference Championships, Covelli Center, Ohio State University, Columbus, OH
Afternoon Session — Big Ten Network, noon
Evening Session — Big Ten Network, 5:30 p.m.

Big 12 Conference Championships, Magness Arena, University of Denver, Denver, CO
Finals — ESPNU, 7 p.m.

Pac-12 Conference Championships, Maverik Center,West Valley City, UT
Session #1 — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Los Angeles/Pac-12 Washington, 3 p.m.
Session #2 — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona/Pac-12 Mountain, 8 p.m.

Southeastern Conference Championships, Legacy Arena, Birmingham-Jefferson Convention Complex, Birmingham, AL
Session I — SEC Network, 3:30 p.m.
Session II — SEC Network, 8 p.m.

College Hockey
Men’s
Big Ten Tournament
Championship, 3M Arena at Mariucci, University of Minnesota, Minneapolis, MN
Michigan Wolverines at Minnesota Golden Gophers — Big Ten Network, 8 p.m.

B1G Live: Hockey Pregame — Big Ten Network, 7:30 p.m.
B1G Live: Hockey Postgame — Big Ten Network, 10:30 p.m.
On the Ice — Big Ten Network, 11 p.m.

Eastern College Athletic Conference Tournament
Championship, 1980 Rink-Herb Brooks Arena, Lake Placid, NY
Quinnipiac vs. Harvard — ESPN+, 7:20 p.m.

Hockey East Tournament
Championship, TD Garden, Boston, MA
UConn vs. UMass — NESN, 7 p.m.

National Collegiate Hockey Conference Frozen Faceoff
Championship, Xcel Energy Center, St. Paul, MN
Minnesota-Duluth vs. Western Michigan — CBS Sports Network, 8:30 p.m.

College Lacrosse
Men’s
Michigan at Notre Dame — ACC Network, noon
Virginia at Maryland — Big Ten Network, 3 pm.

Women’s
USC at Stanford — Pac-12 Bay Area, 5 p.m.
Washington at Cal — Pac-12 Network/Pac-12 Washington, 5 p.m.

College Softball
Notre Dame at Pittsburgh — ACC Network, 2 p.m.
Southern Utah at BYU — BYUtv, 3 p.m.
Georgia Tech at Louisville — ACC Network, 4 p.m.
Southern Utah at BYU — BYUtv, 5:30 p.m.
Washington at Cal — Pac-12 Bay Area, 5:30 p.m.
Mississippi at Mississippi State — SEC Network, 5:30 p.m.
Arizona at UCLA — Pac-12 Los Angeles, 8 p.m.

College Wrestling
NCAA Division I Wrestling Championships
Day 3, Little Caesars Arena, Detroit, MI
Medal Round — ESPNU, 11 a.m.
Championship — ESPN, 7 p.m.

English Premier League
Matchweek 30
Aston Villa vs. Arsenal — USA Network/Universo, 8:25 a.m.

Premier League Mornings — USA Network, 7;30 a.m.
La Liga Premier Extra — Universo, 8 a.m.
Goal Zone — USA Network, 10:30 a.m.

FA Cup
Quarterfinal
Riverside Stadium, Middlesbrough, England, United Kingdom
Middlesbrough vs. Chelsea — ESPN+, 1 p.m.

Formula 1
FIA Formula 1 World Championship
Bahrain Grand Prix, Bahrain International Circuit, Sakhir, Bahrain
Practice 3 — ESPN2, 7:55 a.m.
Qualifying — ESPNews, 10:55 a.m.

Golf
PGA Tour
Valspar Championship, Innsbrook Resort (Copperhead Course), Palm Harbor, FL
3rd Round: Main Feed — ESPN+, 8 a.m.
3rd Round: Featured Group — ESPN+, 8:45 a.m.
3rd Round: Featured Holes (4, 8, 15 & 17) — ESPN+, 8:45 a.m.
3rd Round: Marquee Group — ESPN+, 9 a.m.
3rd Round — Golf Channel, 1 p.m.
3rd Round: Featured Groups/Featured Holes (15 & 17) — ESPN+, 1 p.m.
3rd Round — NBC, 3 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, noon

European Tour/DP World Tour
Steyn City Championship, The Club at Steyn City, Johannesburg, South Africa
Final Round — Golf Channel, 6:30 a.m. (Sunday)

Golf Central — Golf Channel, 6 p.m.

Horse Racing
America’s Day at the Races — FS2, 3:30 p.m.

IndyCar
NTT IndyCar Series
Xpel 375, Texas Motor Speedway, Fort Worth, TX
Practice 1 — Peacock, 11 a.m.
Qualifying — Peacock, 2 p.m.
Final Practice — Peacock, 5 p.m.

LaLiga
Matchday 29
Deportivo Alavés vs. Granada — ESPN+, 8:50 a.m.
Elche CF vs. Valencia CF — ESPN+, 11:05 a.m.
Osasuna vs. Levante — ESPN+, 1:20 p.m.
Rayo Vallecano vs. Atlético de Madrid — ESPN+, 3:50 p.m.

Ligue 1
Round 29
RC Lens vs. Clermont Foot 63 — beIN Sports en Español, 11:50 a.m.
FC Nantes vs. LOSC Lille — beIN Sports/beIN Sports en Español, 3:55 p.m.

The Ligue 1 Show — beIN Sports en Español, 11:25 a.m.
The Ligue 1 Show — beIN Sports, 11:30 a.m.

Mixed Martial Arts
UFC Fight Night
Volkov vs. Aspinall, O2 Arena, London, England, United Kingdom
Prelims — ESPN+, 1:30 p.m.
Main Card — ESPN+, 4 p.m.

MLB Spring Training
Atlanta vs. Tampa Bay — Bally Sports South/Bally Sports Sun, 1 p.m.
Boston vs. Minnesota — NESN/Bally Sports North Extra, 1 p.m./MLB Network, 8 p.m. (same day coverage)
Detroit vs. Pittsburgh — AT&T SportsNet Pittsburgh, 1 p.m.
Toronto vs. Philadelphia — MLB Network/NBC Sports Philadelphia, 1 p.m.
Arizona vs. Anaheim — MLB Network/Bally Sports Arizona/Bally Sports West, 4 p.m.
Los Angeles Dodgers vs. Seattle — Spectrum SportsNet LA/Root Sports, 4 p.m.
San Diego vs. Chicago Cubs — Bally Sports San Diego/Marquee Sports Network, 4 p.m./MLB Network, 10 p.m. (same day coverage)

MLB Network Special: 2022 Top Prospects — MLB Network, 11 a.m.
MLB Tonight — MLB Network, noon
MLB Tonight — MLB Network, 7 p.m.

MLS
Cincinnati vs. Inter Miami — WSTR/WBFS, 1 p.m.
New York City FC vs. Philadelphia Union — YES/WPVI, 1 p.m.
Toronto FC vs. D.C. United — TSN1/NBC Sports Washington, 3 p.m.
LA FC vs. Orlando City FC — Univision/TUDN/Twitter, 3:30 p.m.
Atlanta United vs. Montreal Impact — Bally Sports South, 4 p.m.
Chicago Fire vs. Sporting Kansas City — WGN/KMCI, 6 p.m.
Charlotte FC vs. New England Revolution — WAXN/WSBK, 7 p.m.
Minnesota United vs. San Jose Earthquakes — Bally Sports North/NBC Sports California, 8 p.m.
FC Dallas vs. Portland Timbers — KTXA/KMPX/KZJO, 8:30 p.m.
Houston Dynamo vs. Colorado Rapids — AT&T SportsNet Southwest/Altitude, 8:30 p.m.
Real Salt Lake vs. Nashville SC — WUXP, 9:30 p.m.

MLS on TSN Pregame — TSN1, 2:30 p.m.
Fútbol central — Univision/TUDN, 3 p.m.

NASCAR
NASCAR Camping World Truck Series
Fr8Auctions 200, Atlanta Motor Speedway, Hampton, GA
Qualifying — FS2, 10:30 a.m.
Qualifying — FS1, 11 a.m.
Race — FS1, 2:30 p.m.

NASCAR RaceDay: NCWTS Setup: Atlanta — FS1, 2 p.m.

NASCAR Xfinity Series
Nalley Cars 250, Atlanta Motor Speedway, Hampton, GA
Qualifying — FS1, 11:30 a.m.
Race — FS1, 5 p.m.

NASCAR RaceDay: Xfinity Series: Atlanta — FS1, 4:30 p.m.

NASCAR Cup Series
Folds of Honor Quik Trip 500, Atlanta Motor Speedway, Hampton, GA
Qualifying — FS1, 12:30 p.m.

NBA
Milwaukee at Minnesota — Bally Sports Wisconsin/Bally Sports North, 5 p.m.
Dallas at Charlotte — NBA TV/Bally Sports Southwest/Bally Sports Southeast, 7 p.m.
Detroit at Cleveland — Bally Sports Detroit Extra/Bally Sports Ohio, 8 p.m.
Los Angeles Lakers at Washington — Spectrum SportsNet/NBC Sports Washington, 8 p.m.

NBA TV Pregame — NBA TV, 6:30 p.m.
NBA TV Postgame Show — NBA TV, 10:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 1:30 a.m. (Sunday)

NBA G League
Agua Caliente Clippers at Santa Cruz Warriors — NBC Sports Bay Area, 10 p.m.

NFL
Around the NFL — NFL Network, 8 a.m.

NHL
Hockey Night in Canada
New Jersey Devils at Edmonton Oilers — Sportsnet 360/MSG Network, 3 p.m.
Ottawa Senators at Montreal Canadiens — City TV/Sportsnet East/Sportsnet 360/TV Sports, 7 p.m.
Toronto Maple Leafs at Nashville Predators — CBC/Sportsnet (Ontario/Pacific/West)/Bally Sports South, 7 p.m.
Calgary Flames at Vancouver Canucks — CBC/City TV/Sportsnet/Sportsnet 360, 10 p.m.

NHL’s Best — Sportsnet/Sportsnet 360, 5:30 p.m.
Hockey Central Saturday — CBC/Sportsnet/Sportsnet 360/NHL Network, 6:30 p.m.
After Hours — CBC/Sportsnet/Sportsnet 360, 1 a.m. (Sunday)

Chicago at Minnesota — NHL Network/NBC Sports Chicago/Bally Sports North, 2 p.m.
Dallas at New York Islanders — Bally Sports Southwest/MSG Plus, 2 p.m.
Los Angeles at Vegas — Bally Sports West/AT&T SportsNet Rocky Mountain, 4 p.m.
Pittsburgh at Arizona — AT&T SportsNet Pittsburgh/Bally Sports Arizona, 5 p.m.
St. Louis at Columbus — Bally Sports Midwest/Bally Sports Ohio, 5 p.m.
New York Rangers at Tampa Bay — ABC, 8 p.m.
Detroit at Seattle — Bally Sports Detroit/Root Sports, 10 p.m.

Top Shelf — NHL Network, 1:30 p.m.
NHL Tonight: Los Angeles at Vegas Bonus Coverage — NHL Network, 5 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 10 p.m.
On the Fly — NHL Network, 11 p.m.
On the Fly: Calgary at Vancouver/Detroit at Seattle Bonus Coverage — NHL Network, midnight
In the Crease — ESPN+, 1 a.m. (Sunday)
On the Fly — NHL Network, 1 a.m. (Sunday)

Soccer
Misión Europa — Univision/TUDN, 2 p.m.
ESPN FC — ESPN+, 8 p.m.

Sports News & Talk
SportsCenter — ESPN, 7 a.m.
Marty & McGee — SEC Network, 7 a.m.
SportsCenter — ESPN, 8 a.m.
E60 Presents: Bonds — ESPNews, 8 a.m.
Outside the Lines — ESPN, 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 9 a.m.
SportsCenter — ESPN, 10 a.m.
Sport Today — BBC World News, 10:15 a.m.
One Team: The Power of Sports: High Fly Fun — NBC, 11:30 a.m.
Contacto deportivo — TUDN, 1 p.m.
Tony Hawk’s 900 — ESPNews, 3 p.m.
Sport Today — BBC World News, 3:15 p.m.
Campus Eats: Campus Institutions-Part 4 — Big Ten Network, 5 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
SC Featured: “Who Says I Can’t?” — ESPNews, 9:30 p.m.
E60 Presents: A Love Story — ESPNews, 10 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
E60: Fistful of Steel: The Rise of Bubba Watson — ESPNews, 12:30 a.m. (Sunday)
SportsCenter at Night — ESPN, 1 a.m. (Sunday)
Contacto deportivo — TUDN, 1 a.m. (Sunday)

Tennis
ATP Tour/WTA Tour
BNP Paribas Open, Indian Wells Tennis Garden, Indian Wells, CA
Men’s Semifinals/Men’s and Women’s Doubles Finals — Tennis Channel, 2 p.m.

Tennis Channel Live at the BNP Paribas Open — Tennis Channel, 1 p.m.

Track & Field
IAAF World Athletics Indoor Championships
Day 3, Štark Arena, Belgrade, Serbia
Finals — NBC, noon

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.