All Times Eastern

Basketball
The Basketball Tournament
Illinois Regional, Peoria Civic Center, Peoria, IL
Autism Army vs. SCD Hoops — ESPN3, 1 p.m.
Always Us vs. Peoria All-Stars — ESPN3, 3 p.m.
Golden Eagles vs. B1 Ballers  — ESPN3, 6 p.m.
Brotherly Love vs. Playing for Jimmy V — ESPN3, 8 p.m.

Columbus Regional, Covelli Center, Ohio State University, Columbus, OH
Red Scare vs. Category 5 — ESPN, 2 p.m.
Men of Mackey vs. Carmen’s Crew — ESPN, 4 p.m.
The Money Team vs. Team Hines — ESPN3, 7 p.m.
Game 12 — ESPN3, 9 p.m.

CONCACAF Gold Cup
Quarterfinals, AT&T Stadium, Arlington, TX
Costa Rica vs. Canada — Univision/TUDN, 6:30 p.m/FS1, 7 p.m.
United States vs. Jamaica — Univision/TUDN, 9:30 p.m./FS1, 10 p.m.

Fútbol Central — Univision/TUDN, 6 p.m.
Fútbol Central — Univision/TUDN, 9 p.m.
Gold Cup Match Day — FS1, 9 p.m.
Gold Cup Match Day — FS1, midnight

Drag Racing
NHRA Sonoma Nationals, Sonoma Raceway, Sonoma, CA
Qualifying — FS1, 3 p.m.
Finals — FS1, 4 p.m.

eSports
SportsCenter Special: EA Madden Ratings Kickoff Show — ESPN, 12:30 p.m.

Formula E
London E-Prix
Round 13, Excel Circuit, London, England, United Kingdom
Race — CBS Sports Network, 1 p.m. (same day coverage)

Golf
LPGA/Ladies European Tour
Evian Championship, Evian Resort Golf Club, Evian-les-Bains, France
Final Round — CNBC, 8:30 a.m.

R&A Championships/PGA Tour Champions
The Senior Open Championship, Sunningdale Golf Course (Old Course), Berkshire, England, United Kingdom
Final Round — Golf Channel, 8:30 a.m.

PGA Tour
3M Open, TPC Twin Cities, Blaine, MN
Final Round — Golf Channel, 1 p.m.
Final Round — CBS, 3 p.m.

European Tour
Cazoo Open, The Celtic Manor Resort, City of Newport, Wales, United Kingdom
Final Round — Golf Channel, 3:30 a.m. (Monday, delayed)

One Shot Away — CBS, 2:30 p.m.
Golf Central — Golf Channel, 6 p.m.

Horse Racing
Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, NY
Shuvee Stakes– FS2, 1 p.m.
Shuvee Stakes — FS1, 2 p.m.
Day’s Program — FS2, 3 p.m.

MLB
American League
New York Yankees at Boston — TBS/YES/NESN, 1 p.m.
Tampa Bay at Cleveland — Bally Sports Sun/Bally Sports Great Lakes, 1 p.m.
Anaheim at Minnesota — Bally Sports West/Bally Sports North, 2 p.m.
Detroit at Kansas City — Bally Sports North/Bally Sports Kansas City, 2 p.m.
Texas at Houston — Bally Sports Southwest/AT&T SportsNet Southwest, 2 p.m.
Oakland at Seattle — MLB Network/NBC Sports California/Root Sports, 4 p.m.

National League
Atlanta at Philadelphia — Bally Sports Southeast/NBC Sports Philadelphia, 1 p.m.
San Diego at Miami — Bally Sports San Diego/Bally Sports Florida, 1 p.m.
St. Louis at Cincinnati — Bally Sports Midwest/Bally Sports Ohio, 1 p.m.
Arizona at Chicago Cubs — Bally Sports Arizona/Marquee Sports Network, 2:20 p.m.
Colorado at Los Angeles Dodgers — MLB Network/AT&T SportsNet Rocky Mountain/Spectrum SportsNet LA, 4 p.m.
Pittsburgh at San Francisco — AT&T SportsNet Pittsburgh/NBC Sports Bay Area, 4 p.m.

Interleague
Toronto at New York Mets — Sportsnet/WPIX, 1 p.m.
Washington at Baltimore — MASN2/MASN, 1 p.m.
Chicago White Sox at Milwaukee — ESPN, 7 p.m.

Plays of the Week — MLB Network, 11 a.m.
2021 Baseball Hall of Fame Awards Presentation — MLB Network, noon
MLB Tonight — MLB Network, 1 p.m.
Baseball Tonight: Sunday Night Countdown — ESPN, 6 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 7 p.m.
The Sounds of Baseball: Harry Caray — MLB Network, 9 p.m.
MLB Network Special: Hawk: The Colorful Life of Hawk Harrelson — MLB Network, 10 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, 11 p.m.

MLS
New England Revolution vs. Montreal Impact — WSBK/WNAC 64.2/TSN1/TSN4/TVA Sports, 6 p.m.
New York City FC vs. Orlando City SC — YES/WRBW, 6 p.m.
Inter Miami vs. Philadelphia Union — WBFS/WTVX/WPHL, 7:30 p.m.
D.C. United vs. New York Red Bulls — NBC Sports Washington/MSG Network, 8 p.m.
Seattle Sounders vs. Sporting Kansas City — KZJO/Bally Sports Kansas City, 9 p.m.

NBA
Mock Draft Special — ESPN, 1 p.m.
Woj & Lowe Free Agency Special — ESPN, 1:30 p.m.

NHL
Top Shelf: 2020-21 Improbable Plays — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight: Top 32 Draft Prospects — NHL Network, 7 p.m.

NWSL
NJ/NY Gotham FC vs. Chicago Red Stars — Paramount+, 5 p.m.
Racing Louisville FC vs. Washington Spirit — Paramount+, 7:30 p.m.

Olympics
Games of the XXXII Olympiad: Tokyo 2020
Basketball

Men’s Preliminary Round-Group A, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
France vs. United States — Peacock, 8 a.m.

Men’s Preliminary Round-Group C, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
Argentina vs. Slovenia — CNBC, 12:35 a.m. (Monday)

Swimming
Men’s and Women’s, Tokyo Aquatics Centre, Tokyo, Japan
Qualifying Heats — NBC, 8:30 a.m.
Finals: Women’s 100m Butterfly, Men’s 100m Breaststroke, Women’s 400m Freestyle, Men’s 4×100 Freestyle Medley — NBC, 7 p.m.

Men’s Soccer
Group A, Saitama Stadium, Saitama, Japan
Japan vs. Mexico — NBCSN, 8:30 a.m. (joined in progress)

3×3 Basketball
Women’s Pool Round, Aomi Urban Sports Park, Tokyo, Japan
Russian Olympic Committee vs. United States — NBC, 9 a.m.

Beach Volleyball
Men’s Preliminary-Pool C, Shiokaze Park-Centre Court, Tokyo, Japan
Gibb/Bourne (United States) vs. Carambula/Rossi (Italy) — NBC, 10 a.m.

Women’s Preliminary Round-Pool D, Shiokaze Park-Centre Court, Tokyo, Japan
Claes/Sponcil (United States) vs. Graudina./Kravcenoka (Latvia) — USA Network, 8 p.m.

Women’s Preliminary Round-Pool A, Shiokaze Park-Centre Court, Tokyo, Japan
Pavan/Melissa (Canada) vs. Sude/Borger (Germany) — USA Network, 11 p.m.

Triathlon
Men’s Individual, Odaiba Marine Park, Tokyo, Japan
Men’s Final — USA Network, 5:30 p.m.

Softball
Round Robin, Yokohama Baseball Stadium, Yokohama, Japan
Japan vs. United States — USA Network, 9 p.m.

Tennis
2nd Round, Ariake Tennis Park, Tokyo, Japan
Men’s and Women’s Singles/Men’s and Women’s Doubles — Olympic Channel, 10 p.m.

Skateboarding
Women’s, Ariake Sports Park, Tokyo, Japan
Street Final — CNBC, 11:30 p.m.

Diving
Men’s, Tokyo Aquatics Centre, Tokyo, Japan
Synchronized 10m Platform Final — USA Network, 2 a.m. (Monday)

Archery
Men’s, Yumenoshima Final Field, Tokyo, Japan
Team Gold Medal Match — CNBC, 3:30 a.m. (Monday)

Gymnastics
Men’s, Ariake Gymnastics Centre, Tokyo, Japan
Team Final — Peacock, 6 a.m. (Monday)

Olympic Channel News — Olympic Channel, 4 p.m.
Juegos Olimpicos Tokyo 2020: Edición nocturna — Telemundo, midnight

Soccer
Acción — TUDN, 4 p.m.
Línea de Cuatro — TUDN, 5 p.m.
We Must Go: The Quest for the World Cup — Fubo Sports Network, 8 p.m.

Sports News & Talk
SportsCenter — ESPN, 7 a.m.
SportsCenter — ESPN, 8 a.m.
E60: Murder in Memphis — ESPN2, 8 a.m.
SportsCenter — ESPN, 9 a.m.
SEC Storied: Hold the Rope — ESPN2, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:15 a.m.
SportsCenter Featured: A Mountain to Climb — ESPNews, 10 a.m.
SportsCenter — ESPN, 10 a.m.
SC Featured: Rocky Bleier — ESPNews, 10:30 a.m.
SportsCenter — ESPN, 11 a.m.
SEC Featured: Tokyo Bound — SEC Network, 11 a.m.
E60: Forever Broncos — ESPNews, 11:30 a.m.
SportsCenter — ESPN, noon
Bearing Witness: A Profile of Darnella Frazier — ESPN2, 1:30 p.m.
Sport Today — BBC World News, 2:15 p.m.
República Deportiva — Univision/TUDN, 3 p.m.
SportsCenter Featured: Pin Kings — ESPNews, 3:30 p.m.
Fubo Sports Network Presents — Fubo Sports Network, 5:40 p.m.
SEC Storied: Shaq & Dale — SEC Network, 6:30 p.m.
The Cooligans — Fubo Sports Network, 7 p.m.
SEC Storied: The Book of Manning — SEC Network, 8:30 p.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 10 p.m.
SEC Storied: Herschel Walker — SEC Network, 10 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 11 p.m.
E60: Drew Bledsoe: Better With Age — ESPNews, 11 p.m.
La jugada — TUDN, midnight
Boomer and Gio — CBS Sports Network, 6 a.m. (Monday)
Keyshawn, JWill and Zubin — ESPN2/ESPNews, 6 a.m. (Monday)

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.