All Times Eastern

Australian Rules Football
Women’s
Round 1
Collingwood Magpies vs. West Coast Eagles — Fox Soccer Plus, 9 p.m.
St. Kilda Saints vs. Western Bulldogs — Fox Soccer Plus, 11 p.m.
Fremantle Dockers vs. Geelong Cats — Fox Soccer Plus, 1 a.m. (Sunday)

Baseball
Australian Baseball League
Championship Series
Game 3, Active Displays Stadium, West Beach, South Australia, Australia
Melbourne Aces at Adelaide Giants — MLB Network/Eleven Sports, 2:30 a.m. (if necessary)

Boxing
Showtime Championship Boxing
WBC World Featherweight Title, PPL Center, Allentown, PA
Gary Russell, Jr. vs. Tugstsogt Nyambayar — Showtime, 9 p.m.

Bundesliga
Matchday 21
FC Schalke 04 vs. SC Paderborn 07 — TUDN, 9:25 p.m./FS2, 9:30 p.m.
VfL Wolfsburg vs. Fortuna Düsseldorf — FS1, 9:30 a.m.
SC Freiburg vs. TSG 1899 Hoffenheim — Fox Soccer Plus, 9:30 a.m.
Bayer 04 Leverkusen vs. Borussia Dortmund — TUDN, 12:25 p.m./FS2, 12:30 p.m.

Previa a la Liga Alemańa — TUDN, 8:30 a.m.
Bundesliga Match Day — FS1/FS2/Fox Soccer Plus, 9 a.m.
Fútbol Central — TUDN, 9 a.m.
Bundesliga: Best of January — FS2, 11:30 a.m.
Bundesliga Report: Tight at the Top-Bundesliga Title Race — FS2, noon
Bundesliga Highlights Show I — Fox Soccer Plus, 8 p.m.

College Basketball Viewing Picks

College Gymnastics
Women’s
Michigan State at Rutgers — Big Ten Network, 1:30 p.m.
Utah at Cal — Pac-12 Network/Pac-12 Mountain, 3:30 p.m.
Iowa at Oklahoma — Fox Sports Net/Fox College Sports Pacific, 8 p.m.

College Hockey
Men’s
UMass-Lowell at Merrimack — NESN, 7 p.m.

College Lacrosse
Men’s
Loyola (MD) at Virginia — ACC Network, 2 p.m.

College Rugby
Men’s
UCLA at Cal — Pac-12 Los Angeles/Pac-12 Bay Area, 3:30 p.m.
Cal Poly at Santa Clara — Eleven Sports, 8 p.m.

College Softball
Texas Classic, Red & Charline McCombs Field, University of Texas, Austin, TX
Colorado State vs, Lamar — Longhorn Network, 10 a.m.
Maryland vs. Lamar — Longhorn Network, 12:30 p.m.
Colorado State at Texas — Longhorn Network, 3 p.m.
Wichita State at Texas — Longhorn Network, 5:30 p.m.
Maryland vs. Texas A&M-Corpus Christi — Longhorn Network, 8 p.m.

Kajikawa Classic, Alberta B. Farrington Stadium, Arizona State University, Tempe, AZ
Arizona vs. Portland State — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona, 11 a.m.
Western Michigan vs. Arizona — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona, 1:30 p.m.
Portland State vs. Utah — Pac-12 Arizona, 4 p.m.
Western Michigan at Arizona State — Pac-12 Arizona, 6:30 p.m.

College Volleyball
Women’s
Pepperdine at BYU — BYUtv, 7 p.m.
UCLA at Stanford — Pac-12 Los Angeles/Pac-12 Bay Area, 10 p.m.

College Wrestling
Columbia at Princeton — ESPNU, 4 p.m.
Iowa at Michigan — Big Ten Network, 8 p.m.

Drag Racing
NHRA Winternationals, Auto Club Raceway at Ponoma, Ponoma, CA
Saturday Nitro — FS1, 7 p.m.

English Premier League
Matchweek 26
Everton vs. Crystal Palace — NBCSN, 7:25 a.m.
Brighton & Hove Albion vs. Watford — NBC, 12:30 p.m.

Premier League Preview — NBCSN, 6:30 a.m.
Premier League Mornings — NBCSN, 7 a.m.
Premier League Mornings — NBCSN, 9:30 a.m.
Goal Zone — NBC, 2:30 p.m.

Figure Skating
ISU Four Continents Championships, Wakiki Modong Ice Rink, Seoul, Republic of Korea
Ladies’ Free Skate — NBCSN, 7 p.m. (same night coverage)

Golf
PGA Tour
Pebble Beach Pro-Am, Pebble Beach Golf Links, Spyglass Hill Golf Course, Monterey Peninsula Country Club, Pebble Beach, CA
3rd Round — Golf Channel, 1 p.m.
3rd Round — CBS, 3 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, noon
Golf Central Pregame — Golf Channel, 2:45 p.m.

LPGA/European Tour
ISPS Handa Vic Open, 13th Beach Golf Links (Beach & Creek Courses), Geelong, Victoria, Australia
Final Round — Golf Channel, 8:30 p.m.

Morning Drive — Golf Channel, 10 a.m.

Hockey
U.S.-Canada Rivalry Series, Honda Center, Anaheim, CA
Canada at United States — NHL Network, 10 p.m.

Horse Racing
America’s Day at the Races — FS2, 3 p.m.

La Liga
Matchday 23
Getafe CF vs. Valencia — beIN Sports, 9:50 a.m.
Atlético Madrid vs. Grenada — beIN Sports, 2:50 p.m.

La Liga Show — beIN Sports, 9 a.m.
La Liga World — beIN Sports, 9:30 a.m.
The Express Preview — beIN Sports, 2:30 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC 247: Jones vs. Reyes, Toyota Center, Houston, TX
Prelims — ESPN, 8 p.m.
Main Card — Pay per view, 10 p.m.

Unlocking Victory: UFC 247 — ESPNews, 4 p.m.
UFC Live — ESPNews, 4:30 p.m.
UFC 247 Countdown: Jones vs. Reyes — ESPNews, 5 p.m.

NASCAR
NASCAR Cup Series
Daytona 500, Daytona International Speedway, Daytona Beach, FL
Busch Clash Final Practice — FS1, 11:30 a.m.
Daytona 500 Qualifying Practice — FS1, 1:30 p.m.
Daytona 500 Final Practice — FS1, 3 p.m.

NASCAR Race Hub Weekend Edition — FS1, 12:30 p.m.
NASCAR Race Hub Weekend Edition — FS1, 2:30 p.m.
NASCAR Race Hub Weekend Edition — FS1, 4 p.m.

NBA
Los Angeles Lakers at Golden State — ABC, 8:30 p.m.

NBA Action — NBA TV, 2:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 7 p.m.
The Jump — ABC, 8 p.m.
NBA CrunchTime — NBA TV, 9 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 10:30 p.m.

NBA G League
Maine Red Claws at Wisconsin Herd — Twitch, 8 p.m.

NHL
Hockey Day in Canada
Ottawa in Winnipeg — NHL Network, 2 p.m.
Toronto at Montreal — NHL Network, 7 p.m.

Hockey Day in Canada: Celebrating the Game — NHL Network 1 p.m.
Hockey Day in Canada: Celebrating the Game — NHL Network, 5 p.m.
Hockey Central Saturday — NHL Network, 6:30 p.m.

New York Islanders at Tampa Bay — ESPN+ 7 p.m.
Philadelphia at Washington — ESPN+, 7 p.m.

Top Shelf — NHL Network, 6 p.m.
On the Fly — NHL Network, 12:30 a.m. (Sunday)

Skiing
FIS Alpine Skiing World Cup, Chamonix, France
Men’s Slalom — Olympic Channel, 7 a.m.

FIS Alpine Skiing World Cup, Garmisch-Partenkirchen, Germany
Women’s Downhill — Olympic Channel, 10 a.m.

FIS Alpine Skiing World Cup, Garmisch-Partenkirchen, Germany
Women’s Super G — Olympic Channel, 5 a.m. (Sunday)

Soccer
Turkish SuperLig
Fenerbahçe vs. Alanyaspor — beIN Sports, noon

The Soccer Xtra — beIN Sports, 5 p.m.

Sports News & Talk
Sport Today — BBC World News, 7:15 a.m.
SportsCenter — ESPN, 8 a.m.
Outside the Lines — ESPN, 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9;15 a.m.
SportsCenter — ESPN, 10 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 11 a.m.
Sport Today — BBC World News, 2:15 p.m.
BBC Indian Sportswoman of the Year: Nominees — BBC World News, 2:30 p.m.
SportsCenter: Top Ten — ESPNews, 6 p.m.
Cheddar Esports — Cheddar, 8 p.m.
TYM Zona mixta — Telemundo, 11 p.m.
SportsCenter at Night — ESPNews, 11 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — TUDN, midnight

Tennis
USTA Men’s Pro Circuit Semifinals/USTA Women’s Pro Circuit Semifinals — Tennis Channel, 1 p.m.
Center Court: ATP Tour Córdoba Open/USTA Pro Circuit (Dallas/Midland/FedCup World Group Playoffs-United States vs. Latvia) — Tennis Channel, 5 p.m.
Center Court: ATP (Finals: Open Sud de France/Tata Open) — Tennis Channel, 6:30 a.m. (Sunday)

Track & Field
Millrose Games — NBC, 4 p.m.

XFL
Week 1
Seattle Dragons at DC Defenders — ABC, 2 p.m.
Los Angeles Wildcats at Houston Roughnecks — Fox, 5 p.m.

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.