All Times Eastern

Australian Rules Football
AFL — Week 21
Hawthorn Hawks vs. Collingwood Magpies — FS2, midnight
Fremantle Dockers vs. Brisbane Lions — FS2, 3 a.m. (Sunday)

Basketball
Big3
Week 6, Chicago Credit Union 1 Arena, University of Illinois-Chicago, Chicago, IL
Tri-State vs. Ball Hogs — CBS, noon
Ghost Ballers vs. Trilogy — CBS, 1 p.m.
Triplets vs. Killer 2’s — Triller/FITE, 2 p.m.
Aliens vs. Power — Triller/FITE, 3 p.m.
3 Headed Monsters vs. Enemies — Triller/FITE, 4 p.m.
3’s Company vs. Bivouac — Triller/FITE, 5 p.m.

Boxing
Premier Boxing Champions
Welterweights, The Armory, Minneapolis, MN
Luis Collazo vs. Eimantas Stanionis — Fox, 8 p.m.

Canadian Football League
Week 1
Toronto Argonauts at Calgary Stampeders — TSN1/TSN3/ESPN+, 7 p.m.
Ottawa Redblacks at Edmonton Elks — TSN1/TSN3/TSN5/ESPN2, 10 p.m.

Golf
Korn Ferry Tour
Utah Championship, Oakridge Country Club, Farmington, UT
2nd Round — Golf Channel, 9 a.m. (delayed from 08/06)
3rd Round — Golf Channel, 10 p.m. (same day coverage)

PGA Tour
World Golf Championships: St. Jude Invitational, TPC Southwind, Memphis, TN
3rd Round — Golf Channel, noon
3rd Round — Golf Channel, 2 p.m.

USGA
U.S. Women’s Amateur, Westchester Country Club, Rye, NY
Semifinal Matches — Peacock, 2 p.m.

PGA Tour
Barracuda Championship, Tahoe Mountain Club, Truckee, CA
3rd Round — Golf Channel, 6 p.m.

Horse Racing
Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, NY
Fasig Tipton Lure, Glen Falls, Longines Test, Whitney Stakes, Saratoga Derby Invitational — FS2, 1 p.m.

Hambletonian Stakes — CBS Sports Network, 5:30 p.m.

Ligue 1
Round 1
Olympique Lyonnais vs. Stade Brestois 29 — beIN Sports/beIN Sports en Español, 10:55 a.m.
Estac Troyes vs. Paris Saint-Germain — beIN Sports/beIN Sports Español, 2:55 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC 265
Lewis vs. Gane, Toyota Center, Houston, TX
Early Prelims — ESPN2, 6 p.m.
Prelims — ESPN2, 8 p.m.
Main Card — Pay per view, 10 p.m.

UFC Countdown: UFC 265: Lewis vs. Gane — ABC, 3 p.m.
UFC Live: UFC 265 — ABC, 3:30 p.m.

MLB
American League
Seattle at New York Yankees — MLB Network/Root Sports/YES, 1 p.m.
Boston at Toronto — NESN/Sportsnet, 3 p.m.
Texas at Oakland — Bally Sports Southwest/NBC Sports California, 4 p.m.
Boston at Toronto — NESN/Sportsnet, 7 p.m.
Detroit at Cleveland — Bally Sports Detroit/Bally Sports Great Lakes, 7 p.m.
Minnesota at Houston — Bally Sports North/AT&T SportsNet Southwest, 7 p.m.
Tampa Bay at Baltimore — Bally Sports Sun/MASN2, 7 p.m.

National League
New York Mets at Philadelphia — FS1/SNY/NBC Sports Philadelphia, 4:15 p.m.
Pittsburgh at Cincinnati — AT&T SportsNet Pittsburgh/Bally Sports Ohio, 7 p.m.
San Francisco at Milwaukee — NBC Sports Bay Area/Bally Sports Wisconsin, 7 p.m.
Washington at Atlanta — MASN/Bally Sports Southeast, 7:20 p.m.
Miami at Colorado — Bally Sports Florida/AT&T SportsNet Rocky Mountain, 8:30 p.m.
Arizona at San Diego — FS1, 8:30 p.m.

Interleague
Chicago White Sox at Chicago Cubs — NBC Sports Chicago/Marquee Sports Network, 2:20 p.m.
Kansas City at St. Louis — Bally Sports Kansas City/Bally Sports Midwest, 7:15 p.m.
Anaheim at Los Angeles Dodgers — Bally Sports West/Spectrum SportsNet LA, 9 p.m.

Play Ball — MLB Network, 10 a.m.
MLB Network Breakdown — MLB Network, 10:30 a.m.
If You Build It: 30 Years of Field of Dreams — Fox, noon
MLB on FS1 Pregame — FS1, 3 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 5:30 p.m.
Seaver — FS1, 7 p.m.
MLB on FS1 Pregame — FS1, 8 p.m.
MLB on FS1 Postgame — FS1, 11:30 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, midnight

MLS
Columbus Crew vs. Atlanta Union — Bally Sports Ohio/Bally Sports South, 7:30 p.m.
FC Cincinnati vs. Orlando City SC — WSTR/WRBW, 7:30 p.m.
Minnesota United vs. Houston Dynamo — Bally Sports North Plus/WUCW/KTBU, 8 p.m.
Toronto FC vs. New York City FC — TSN4/YES, 8 p.m.
FC Dallas vs. Austin FC — KTXA/KMPX/KXAN/KTFO, 8:30 p.m.
Colorado Rapids vs. Sporting Kansas City — Altitude/Bally Sports Kansas City Plus, 9 p.m.
Portland Timbers vs. Real Salt Lake — Root Sports/KMYU, 10:30 p.m.

NASCAR
NASCAR Camping World Series
United Rentals 176, Watkins Glen International, Watkins Glen, NY
Race — FS1, 12:30 p.m.

NASCAR RaceDay: Watkins Glen — FS1, 11:30 a.m.

NASCAR Xfinity Series
Skrewball Peanut Butter Whiskey 200, Watkins Glen International, Watkins Glen, NY
Race — CNBC, 4 p.m.

Countdown to Green — CNBC, 3:30 p.m.

NBA
NBA GameTime — NBA TV, 8 p.m.

NFL
2020 Pro Football Hall of Fame Enshrinement Ceremony — NFL Network, 6:30 p.m.
2020 Pro Football Hall of Fame Enshrinement Ceremony — ESPN, 7 p.m.

Hall of Fame Saturday — NFL Network, 5:30 p.m.

Around the NFL — NFL Network, 9 a.m.
Inside Training Camp Live — NFL Network, 1 p.m.
Inside Training Camp Live — NFL Network, 4 p.m.
NFL Total Access — NFL Network, 10 p.m.

NHL
Top Shelf: 2020-21 Improbable Plays — NHL Network, 5 p.m.
Top Shelf: 2020-21 Overtime Moments — NHL Network, 8 p.m.

NWSL
NJ/NY Gotham FC vs. North Carolina Courage — Paramount+, 7 p.m.
Washington Spirit vs. Portland Thorns — Paramount+, 7:30 p.m.
OL Reign vs. Houston Dash — Twitch, 10 p.m.

Olympics
Games of the XXXII Olympiad: Tokyo 2020
Day 15
Basketball
Men’s Bronze Medal Game, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
Slovenia vs. Australia — USA Network, 7 a.m.

Women’s Gold Medal Game, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
United States vs. Japan — NBC, 10:30 p.m.

Soccer
Men’s Gold Medal Match, International Stadium Yokohama, Japan
Brazil vs. Spain — NBCSN/Telemundo, 7:30 a.m.

Volleyball
Men’s Gold Medal Match, Ariake Arena, Tokyo, Japan
France vs. Russian Olympic Committee — NBC, 8 a.m.

Women’s Bronze Medal Match, Ariake Arena, Tokyo, Japan
Republic of Korea vs. Serbia — USA Network, 8:30 p.m. (joined in progress)

Women’s Gold Medal Match, Ariake Arena, Tokyo, Japan
Brazil vs. United States — USA Network, 12:30 a.m. (Sunday)/NBC, 1:30 a.m. (Sunday, joined in progress)

Track & Field
Men’s, Sapporo Odori Park, Sapporo, Japan
Marathon Final — USA Network, 6 p.m.

Handball
Women’s Bronze Medal Match, Yoyogi National Stadium, Shibuya, Tokyo, Japan
Norway vs. Sweden — CNBC, 10 p.m.

Women’s Gold Medal Match, Yoyogi National Stadium, Shibuya, Tokyo, Japan
Russian Olympic Committee vs. France — USA Network, 4:45 a.m. (same day coverage)

Rhythmic Gymnastics
Final, Ariake Gymnastics Centre, Tokyo, Japan
Group All-Around — USA Network, 10 p.m.

Water Polo
Men’s Bronze Medal Match, Tatsumi Water Polo Centre, Tokyo, Japan
Hungary vs. Spain — CNBC, 12:30 a.m. (Sunday)

Men’s Gold Medal Match, Tatsumi Water Polo Centre, Tokyo, Japan
Greece vs. Serbia — USA Network, 3:30 a.m. (Sunday)

Boxing
Men’s and Women’s, Kokugikan Arena, Sumida, Tokyo, Japan
Finals — CNBC, 1:50 a.m. (Sunday)

Juegos Olímpicos de Tokyo 2020 — Telemundo, noon
Olympic Channel News — Olympic Channel, 12:30 p.m.
Juegos Olímpicos de Tokyo 2020: Edición nocturna — Telemundo, midnight

Sports News & Talk
SportsCenter — ESPN, 7 a.m.
Marty & McGee — SEC Network, 7 a.m.
SportsCenter — ESPN, 8 a.m.
TMZ Sports Weekend — FS1, 8:30 a.m.
Outside the Lines — ESPN, 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:15 a.m.
SportsCenter — ESPN, 10 a.m.
SportsCenter — ESPN, 11 a.m.
SportsCenter — ESPN, noon
Sport Today — BBC World News, 2:15 p.m.
SportsCenter — ESPN, 5:30 p.m.
Contacto deportivo del verano — TUDN, 6 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 10:30 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, midnight

Tennis
Center Court: Semifinals: US Open Series-Citi Open (ATP)/Silicon Valley Classic (WTA) — Tennis Channel, 4 p.m.

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.