All Times Eastern

CFL
Week 1
Hamilton Tiger-Cats at Winnipeg Blue Bombers — TSN1/TSN3/ESPN2, 8:30 p.m.

CFL on TSN Pregame — TSN1/TSN3, 8 p.m.

College Football
College Football Live — ESPN2, 4:30 p.m.

CONCACAF League
Preliminary Round: Leg 1, Estádio Isidoro Beaton, Belmopán, Belize
Verdes vs. Santos — FS2/TUDN, 8 p.m.

Preliminary Round: Leg 2, Estádio Doroteo Guamuch Flores, Guatemala City, Guatemala
Comunicaciones FC vs. Once Deportivo Ahuachapan — FS2, 10 p.m.

Copa do Brasil
Round of 16: Leg 2, Arena das Dunas, Natal, Rio Grande do Norte, Brazil
ABC vs. Flamengo — Fox Soccer Plus, 8:30 p.m.

ESPN: The Ocho
American E-Kart Championship — ESPN2, 7 p.m.
Dodge Juggle — ESPN2, 7:30 p.m.
Foosballers Documentary — ESPN2, midnight
Slippery Stairs as Part of the Ocho — ESPN2, 2 a.m. (Friday)
2019 Golden Tee World Championship — ESPN2, 2:30 a.m. (Friday)
Jelle’s Marble Runs — ESPN2, 3 a.m. (Friday)
Putt Putt World Championship — ESPN2, 3:30 a.m. (Friday)
2019 Las Vegas Highland Games — ESPN2, 4 a.m. (Friday)
Professional Arm Wrestling Championship — ESPN2, 4:30 a.m. (Friday)
IDEAL Electricians National Championships — ESPN2, 5 a.m. (Friday)
Stupid Robot American Championships — ESPN2, 6 a.m. (Friday)

Golf
PGA Tour
Barracuda Championship, Tahoe Mountain Club, Truckee, CA
1st Round — Golf Channel, 10 a.m.

PGA Tour
World Golf Championships: St. Jude Invitational, TPC Southwind, Memphis, TN
1st Round — Golf Channel, noon

USGA
U.S. Women’s Amateur, Westchester Country Club, Rye, NY
Round of 16 Matches — Peacock, 2 p.m.

Horse Racing
Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, NY
Birdstone Stakes — FS2, 1 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC Ultimate Knockouts: Face-Plant Knockouts — ESPN2, 11:30 p.m.

MLB
American League
Boston at Detroit — MLB Network/NESN/Bally Sports Detroit, 1 p.m.
Anaheim at Texas — Bally Sports West/Bally Sports Southwest, 2 p.m.
Cleveland at Toronto — Bally Sports Great Lakes/Sportsnet, 7 p.m.
Seattle at New York Yankees — Root Sports/YES, 7 p.m.
Kansas City at Chicago White Sox — Bally Sports Kansas City/NBC Sports Chicago, 8 p.m.
Minnesota at Houston — Bally Sports North/AT&T SportsNet Southwest, 8 p.m.

National League
New York Mets at Miami — MLB Network/SNY/Bally Sports Florida, noon
Chicago Cubs at Colorado — Marquee Sports Network/AT&T SportsNet Rocky Mountain, 3 p.m.
San Francisco at Arizona — NBC Sports Bay Area/Bally Sports Arizona, 3:30 p.m./MLB Network, 4 p.m. (joined in progress)
Philadelphia at Washington — MLB Network/NBC Sports Philadelphia/MASN, 4 p.m.
Pittsburgh at Cincinnati — AT&T SportsNet Pittsburgh/Bally Sports Ohio, 7 p.m.
Atlanta at St. Louis — ESPN/Bally Sports South/Bally Sports Midwest, 8:15 p.m.

MLB Central — MLB Network, 10 a.m.
The Rundown — MLB Network, 3 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 7 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, 11 p.m.

NASCAR
NASCAR Race Hub — FS1, 6 p.m.
Renegades: The Bad Boys of NASCAR — FS1, 7 p.m.

NBA
The Jump — ESPN, 3 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 8 p.m.

NFL
Hall of Fame Game, Tom Benson Hall of Fame Stadium, Canton, OH
Dallas Cowboys vs. Pittsburgh Steelers — Fox, 8 p.m.

NFL on Fox Pregame — Fox, 7 p.m.

Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
Inside Training Camp Live — NFL Network, 10 a.m.
Inside Training Camp Live — NFL Network, 2 p.m.
NFL Live — ESPN, 4 p.m.
NFL Total Access — NFL Network, 6 p.m.

NHL
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.

Olympics
Games of the XXXII Olympiad: Tokyo 2020
Day 13
Basketball
Men’s Semifinal, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
France vs. Slovenia — NBCSN, 7 a.m.

Women’s Semifinal, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
United States vs. Serbia — NBC, 12:40 a.m. (Friday)

Volleyball
Men’s Semifinal, Ariake Arena, Tokyo, Japan
France vs. Argentina — USA Network, 9 a.m.

Track & Field
Men’s and Women’s, Sapporo Odori Park, Sapporo, Japan
Men’s 50km Race Walk Final — NBCSN, 4:30 p.m.
Women’s 20km Race Walk Final — NBCSN, 3:30 a.m. (Friday)

Golf
Women’s, Kasumigaseki Country Club, Kawagoe, Saitama, Japan
3rd Round — Golf Channel, 6:30 p.m.

Live From the Olympics — Golf Channel, 5 p.m.
Live From the Olympics — Golf Channel, 3 a.m. (Friday)

Canoe Sprint
Men’s and Women’s, Sea Forest Waterway, Kōtō, Japan
Qualifying Heats — USA Network, 8:30 p.m.

Beach Volleyball
Women’s Bronze Medal Match, Shiokaze Park-Centre Court, Tokyo, Japan
Tina Graudina/Anatasija Kravcenoka (Latvia) vs. Anouk Verge-Depre/Joana Heidrich (Switzerland) — CNBC, 9 p.m.

Women’s Gold Medal Match, Shiokaze Park-Centre Court, Tokyo, Japan
Mariafe Artacho de Solar/Taliqua Clancy (Australia) vs. April Ross/Alix Klineman (United States) — NBC, 10:30 p.m.

Soccer
Women’s Gold Medal Match, Olympic Stadium, Tokyo, Japan
Sweden vs. Canada — USA Network, 10 p.m.

Field Hockey
Women’s Bronze Medal Match, Oi Hockey Stadium, Tokyo, Japan
Great Britain vs. India — CNBC, 12:45 a.m. (Friday, same day coverage)

Gold Medal Match, Oi Hockey Stadium, Tokyo, Japan
Netherlands vs. Argentina — USA Network, 6 a.m. (Friday)

Diving
Men’s, Tokyo Aquatics Centre, Tokyo, Japan
10m Platform Preliminary Round — USA Network, 2 a.m. (Friday)

Water Polo
Men’s Semifinal, Tatsumi Water Polo Centre, Tokyo, Japan
Greece vs. Hungary — CNBC, 2:30 a.m. (Friday)

Handball
Women’s Semifinal, Yoyogi National Stadium, Shibuya, Tokyo, Japan
France vs. Sweden — USA Network, 4:30 a.m. (Friday, joined in progress)

Wrestling
Men’s and Women’s, Makuhari Messe Hall, Chiba, Japan
Men’s Freestyle 65kg Semifinals, 97kg Semifinals, Women’s Freestyle 50kg Semifinals, Men’s Freestyle 74kg Bronze Medal Matches and Final, 125kg Bronze Medal Matches and Final, Women’s Freestyle 53kg Final — Olympic Channel, 5:15 a.m. (Friday)

Olympic Channel News — Olympic Channel, 1 p.m.
Juegos Olímpicos de Tokyo 2020 — Telemundo, 1 p.m.
Juegos Olímpicos de Tokyo 2020: Edición nocturna — Telemundo, midnight

Soccer
Misión Europa — TUDN, 6 p.m.
Life’s a Pitch — Fubo Sports Network, 6:30 p.m.
Football Report — Fubo Sports Network, 7 p.m.
Fútbol Club — TUDN, 7 p.m.
Tu Fútbol – Uruguay — Fubo Sports Network, 7:30 p.m.
Real Madrid Pass — Fubo Sports Network, 8 p.m.

Sports News & Talk
Packer and Durham — ACC Network, 7 a.m.
SportsCenter — ESPN, 7 a.m.
Get Up — ESPN, 8 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 8 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 9 a.m.
The Dan Patrick Show — Peacock, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 a.m.
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Jim Rome Show — CBS Sports Network, noon
SportsCenter — ESPN, noon
The Rich Eisen Show — Peacock, noon
SportsCenter — ESPN, 1 p.m.
Jalen & Jacoby — ESPN, 2 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 2:30 p.m.
Tiki & Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
Sport Today — BBC World News, 3:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Contacto deportivo del verano — TUDN, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
USA Today Sports Seriously — Fubo Sports Network, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
Daily Wager — ESPN2, 6 p.m.
SEC Now — SEC Network, 7 p.m.
SportsCenter — ESPN, 7 p.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 11 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — Univision/TUDN, midnight
TMZ Sports — FS1, 3:30 a.m. (Friday)
Boomer and Gio — CBS Sports Network, 6 a.m. (Friday)
Keyshawn, JWill and Zubin — ESPNews, 6 a.m. (Friday)

Tennis
Center Court: US Open Series-Citi Open (ATP)/Silicon Valley Classic (WTA) — Tennis Channel, 2 p.m.

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.