All Times Eastern
College Basketball
Men’s
Georgetown at Butler — CBS Sports Network, 6:30 p.m.
Maryland at Nebraska — Big Ten Network, 7 p.m.
Oklahoma at Texas Tech — ESPN, 7 p.m.
Kansas at Iowa State — ESPN2, 7 p.m.
Boston College at Pittsburgh — ESPNews, 7 p.m.
Texas A&M at Missouri — ESPNU, 7 p.m.
Arkansas Arts Mississippi — SEC Network, 7 p.m.
Bemidji State at Creighton — FS2, 8 p.m.
Richmond at URI — CBS Sports Network, 8:30 p.m.
Northwestern at Rutgers — Big Ten Network, 9 p.m.
Virginia at Miami (FL) — ESPN, 9 p.m.
South Carolina at Tennessee — ESPNU, 9 p.m.
LSU at Alabama — SEC Network, 9 p.m.
B1G Tip-Off Show — Big Ten Network, 6:30 p.m.
Inside College Basketball — CBS Sports Network, 10:30 p.m.
The B1G Show — Big Ten Network, 11 p.m.
College Basketball Live — ESPN2, 11 p.m.
Inside College Basketball — CBS Sports Network, 11:30 p.m.
Women’s
Baylor at Oklahoma State — Fox Sports Net, 8 p.m.
Dogs
142 Westminster Kennel Club Dog Show, Madison Square Garden, New York, NY
Select Breed Judging/Junior Showmanship Preliminaries — NatGeo Wild, 1 p.m.
Dog Show Group Competitions/Best in Show — FS1, 8 p.m.
Crowned: Inside the 2017 Westminster Dog Show — FS1, 7 p.m.
Westminster Kennel Club Dog Show Post-Show — FS1, 11 p.m.
Golf
Golf Central Special: Genesis Open News Conference — Golf Channel, 1 p.m.
School of Golf: Chapter 4: Shots You’ll Love — Golf Channel, 7 p.m.
The Skill Code — Golf Channel, 7:30 p.m.
MLB
Hot Stove — MLB Network, 9 a.m.
MLB Now — MLB Network, 2 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.
MLB Network Presents: Atlanta Rules: The Story of the ‘90s Braves — MLB Network, 9 p.m.
NASCAR
NASCAR Race Hub — FS1, 6 p.m.
NBA
Cleveland at Oklahoma City — TNT, 8 p.m.
San Antonio at Denver — TNT, 10:30 p.m.
The Jump — ESPN, 3 p.m.
10 Before Tip — NBA TV, 6:30 p.m.
The Starters — NBA TV, 7 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 7:30 p.m.
Inside the NBA — TNT, 1 a.m. (Wednesday)
NBA G League
Memphis Hustle at Sioux Falls Skyforce — Eleven Sports, 7:30 p.m.
NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Live — NFL Network, 1:30 p.m.
Top 10: Clutch Drives — NFL Network, 8 p.m.
NHL
Hockey Central @ noon — NHL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Pre-Game Skate — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.
NHL Tonight: Bonus Coverage — NHL Network, 10 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 11 p.m.
On the Fly: Chicago at Vegas and Arizona at San Jose Bonus Coverage — NHL Network, midnight
On the Fly — NHL Network, 1 a.m. (Wednesday)
Olympics
NBCSN
7:10 a.m. – 9:30 a.m.
Women’s Hockey
United States vs. Olympic Athletes from Russia (LIVE)
9:30 a.m. – 12:30 p.m.
Men’s Speed Skating
1500m Gold Medal Final
Women’s Luge
Singles Gold Medal Final Runs
Cross-Country Skiing
Men’s and Women’s Individual Sprint Gold Medal Finals
12:30 p.m. – 4:30 p.m.
Short Track
Gold Medal Final
Mixed Doubles Curling
Bronze Medal Match (replay)
4:30 p.m. – 7 p.m.
Medal Ceremonies
Hockey
Game of the Day (replay)
7 p.m. – 10:10 p.m.
Olympic Ice
Figure Skating
Pairs’ Short Program (LIVE)
10:10 p.m. – 12:30 a.m.
Women’s Hockey
Sweden vs. Switzerland (LIVE)
12:30 a.m. – 2:30 a.m. (Wednesday)
Men’s Curling
United States vs. South Korea
2:30 a.m. – 6:30 a.m. (Wednesday)
Women’s Speed Skating
1000m Gold Medal Final (LIVE)
Nordic Combined
Men’s Individual Normal Hill/10 km Gold Medal Final (LIVE)
Women’s Skeleton
Training
6:30 a.m. – 9:30 a.m. (Wednesday)
Men’s Hockey
U.S. vs. Slovenia (LIVE)
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Mixed Doubles Curling
Gold Medal Match
OLYMPIC CHANNEL
7 a.m. – 10 a.m.
Olympic Channel News (OBS)
10 a.m. – Noon
Olympic Channel News (OBS)
Noon – 12:30 p.m.
Winter Olympics Daily
12:30 p.m. – 1 p.m.
Winter Olympics Daily (Encore)
1 p.m. – 6 p.m.
Olympic Channel News (OBS)
6 p.m. – 6:30 p.m.
Olympics Daily (Encore)
6:30 p.m. – 7 p.m.
Winter Olympics Daily (Encore)
7 p.m. – 11 p.m.
Olympic Channel News (OBS)
11 p.m. – 2 a.m.
Olympic Channel News (OBS)
2 a.m. – 5 a.m. (Wednesday)
Olympic Channel News (OBS)
5 a.m. – 7 a.m. (Wednesday)
Medal Ceremonies (LIVE)
NBC
3 p.m. – 5 p.m.
Men’s Speed Skating
1500m Gold Medal Final
Women’s Luge
Singles Gold Medal Final Runs
Cross-Country Skiing
Men’s and Women’s Individual Sprint Gold Medal Finals
8 p.m. – 11:30 p.m.
Figure Skating
Pairs’ Short Program (LIVE)
Alpine Skiing
Women’s Slalom, First Run (LIVE)
Men’s Snowboarding
Halfpipe Gold Medal Final (LIVE)
The latest
Soccer
ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Turkish SuperLig Hour — beIN Sports, 8 p.m.
La Liga Highlight Zone — beIN Sports, 9 p.m.
Sports Talk
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV), 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/AT&T SportsNet (Pittsburgh/Rocky Mountain/Southwest)/Root Sports, noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Jim Rome Show — CBS Sports Network, noon
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
Sport Today — BBC World News, 1:45 p.m.
Jalen & Jacoby — ESPN2, 2 p.m.
Tiki and Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Will Cain Show — ESPNews, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 3:30 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Sport Today — BBC World News, 4:45 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
The Sean Salisbury Show With Robin Carlin — beIN Sports, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SportsCenter— ESPN, 6 p.m.
Sport Today — BBC World News, 8:45 p.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 p.m.
Titulares y Más — Telemundo, 11:35 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — Univision/Univision Deportes, midnight
TMZ Sports — FS1, 12:30 a.m. (Wednesday)
Jalen & Jacoby — ESPNews, 1:30 a.m. (Wednesday)
Boomer and Gio — CBS Sports Network, 6 a.m. (Wednesday)
Golic & Wingo — ESPN2, 6 a.m. (Wednesday)
Sport Today — BBC World News, 6:45 a.m. (Wednesday)
Tennis
Center Court: ABN AMRO World Tennis Tournament & New York Open — Tennis Channel, 1 p.m.
Tennis Channel Live — Tennis Channel, 11:30 p.m.
WTA Tour
Qatar Total Open, Khalifa International Tennis and Squash Complex, Doha, Qatar
2nd Round — beIN Sports, 3:30 a.m. (Wednesday)
ATP Tour
ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam Ahoy, Rotterdam, Netherlands
2nd Round — Tennis Channel, 6 a.m. (Wednesday)
UEFA Champions League
Round of 16: 1st Leg, Allianz Stadium, Turin, Italy
Juventus vs. Tottenham Hotspur — FS1, 2:30 p.m.
Round of 16: 1st Leg, St. Jakob Park, Basel, Switzerland
Basel vs. Manchester City — FS2, 2:30 p.m.
UEFA Champions League Pregame — FS1/FS2, 2 p.m.
UEFA Champions League Highlights — FS2, midnight