All Times Eastern
College Basketball
Men’s
Valparaiso at Purdue — FS1, 6:30 p.m.
Ohio at Maryland — Big Ten Network, 7 p.m.
Stony Brook at Columbia — SNY, 7 p.m.
Iowa at Iowa State — ESPN2, 8 p.m.
Texas-Arlington at Northern Iowa — NBC Sports Chicago, 8 p.m.
Howard at Georgetown — FS1, 8:30 p.m.
BYU Basketball With Dave Rose — BYUtv, 1 p.m.
The B1G Show — Big Ten Network, 11 p.m.
Women’s
North Carolina-Greensboro at Duke — ACC Network Extra, 7 p.m.
Stetson at Florida State — ACC Network Extra, 7 p.m.
Vanderbilt at Louisville — ACC Network Extra, 7 p.m.
Arizona at Northern Arizona — Fox College Sports Pacific, 8:30 p.m.
Washington at Boise State — Stadium/Mountain West Network, 9 p.m.
Cal State-Northridge at San Jose State — Mountain West Network, 10 p.m.
Pacific at Fresno State — Mountain West Network, 10 p.m.
College Football
B1G Football & Beyond — Big Ten Network, noon
College Football Live — ESPN2, 5:30 p.m.
College Football Playoff Press Conference — ESPNU, 5:30 p.m.
College Football Awards Red Carpet Special — ESPNU, 6 p.m.
2017 Bronko Nagurski Awards Banquet — CBS Sports Network, 7 p.m.
College Football Awards — ESPN, 7 p.m.
SEC Now: Bowl Special — SEC Network, 7 p.m.
Lemming Report — CBS Sports Network, 7:30 p.m.
From Philadelphia to Fallujah —CBS Sports Network, 8 p.m.
The Belichick Legacy — CBS Sports Network, 9 p.m.
Championship Drive: Playoff Preview — ESPN, 9 p.m.
The Herbies — ESPN, 10 p.m.
College Wrestling
Maryland at Wisconsin — Big Ten Network, 9 p.m.
Curling
Olympic Qualification Event, Winter Arena Košutka, Pilsen, Czech Republic
Men’s
Communist China vs. Netherlands — Olympic Channel, 8 a.m.
Women’s
Czech Republic vs. Denmark — Olympic Channel, 11 a.m.
Figure Skating
ISU Grand Prix of Figure Skating
ISU Grand Prix of Figure Skating Final, Nippongaishi Hall, Nagoya-city, Aichi, Japan
Short Dance — Olympic Channel, 8:30 p.m. (same day coverage)
Pairs Short Program — Olympic Channel, 9:30 p.m. (same day coverage)
Ladies’ Short Program — Olympic Channel, 5 a.m. (Friday)
Men’s Free Skate — Olympic Channel, 6:30 a.m. (Friday)
Golf
European Tour
Joubert Open, Randpark Golf Club (Firethorn & Bushwillow Courses), Johannesburg, South Africa
1st Round — Golf Channel, 10 a.m.
Ladies European Tour
Dubai Ladies Masters, Emirates Golf Club (Majils Course), Dubai, United Arab Emirates
3rd Round — Golf Channel, 4:30 a.m. (Friday)
The latest
- Singular focus on Caitlin Clark brings risk, reward for ESPN and women’s basketball
- Explosive lawsuit alleges sabotage and union-busting in Sports Illustrated-Arena Group divorce
- Sage Steele: The devil knocked out my teeth with a golf ball for suing ESPN and speaking out
- Rece Davis downplays ‘risk-free investment’ gambling comment on The Pat McAfee Show, insists he didn’t apologize
Hockey
KHL
Jokerit Helsinki vs. Dynamo Moscow — Eleven Sports, noon
MLB
Hot Stove — MLB Network, 9 a.m.
MLB Now — MLB Network, 2 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.
NBA
Los Angeles Lakers at Philadelphia — TNT, 8 p.m.
Houston at Utah — TNT, 10:30 p.m.
The Jump — ESPN, 3 p.m.
10 Before Tip — NBA TV, 6:30 p.m.
The Starters — NBA TV, 7 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 7:30 p.m.
Inside the NBA — TNT, 1 a.m. (Friday)
NBA G-League
Santa Cruz Warriors at Austin Spurs — ESPNU, 9:30 p.m.
NHL
Hockey Central @ noon — HL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Pre-Game Skate — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.
NHL Tonight: Bonus Coverage — NHL Network, 10 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 11 p.m.
On the Fly — NHL Network, 1 a.m. (Friday)
Soccer
ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
Sports Talk
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 7:30 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/NBCSN, 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV)/AT&T SportsNet (Southwest/Rocky Mountain )/Root Sports, noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
The Russillo Show — ESPNews, 1 p.m.
Sport Today — BBC World News, 1:45 p.m.
The Paul Finebaum Show — ESPN, 2 p.m.
Tiki and Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 3:30 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Sport Today — BBC World News, 4:45 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
The Sean Salisbury Show With Robin Carlin — beIN Sports, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Time to Schein — CBS Sports Network, 6 p.m.
SC6 With Michael Smith and Jemele Hill — ESPN, 6 p.m.
Sport Today — BBC World News, 8:45 p.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 p.m.
30 for 30: The Price of Gold — ESPN2, 10 p.m.
Harlem Globetrotters: Best of the Best — ESPN2, 11:30 p.m.
Titulares y Más — Telemundo, 11:35 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
Contacto Deportivo — Univision/Univision Deportes, midnight
Nación ESPN — ESPN2, 1 a.m. (Friday)
The Morning Show With Boomer — CBS Sports Network, 6 a.m. (Friday)
Golic & Wingo — ESPN2, 6 p.m. (Friday)
Sport Today — BBC World News, 6:45 a.m. (Friday)
UEFA Europa League
Group Stage: Matchday 6
Group E, Stadio Città del Tricolore, Reggio Emilia, Italy
Atalanta vs. Olympique Lyonnais — FS2, 1 p.m.
Group A, Estadio de la Cerámica, Villarreal, Spain
Villarreal vs. Maccabi Tel Aviv — Fox Soccer Plus, 1 p.m.
Group D, Stadion HNK Rijeka, Rijeka, Croatia
HNK Rijeka vs. AC Milan — Fox Sports Net, 1 p.m.
Group H, Arsenal Stadium, London, England, United Kingdom
Arsenal vs. FC BATE Borisov — FS1, 3 p.m.
Group H, Stadion Rajko Mitić, Belgrade, Serbia
Crvena zvezda vs. FC Köln — FS2, 3 p.m.
Group I, Stade Vélodrome, Marseille, France
Olympique de Marseille vs. Red Bull Salzburg — Fox Soccer Plus, 3 p.m.
UEFA Europa League Pregame — FS2/Fox Soccer Plus/Fox Sports Net, 12:30 p.m.
UEFA Europa League Pregame — FS1, 2:30 p.m.
UEFA Europa League Full Time — FS2/Fox Soccer Plus, 5:30 p.m.
UEFA Europa League Highlights — FS2, 11 p.m.