All Times Eastern

Australian Rules Football
AFL — Round 1
Greater Western Sydney Giants vs. Adelaide Crows — Fox Soccer Plus, 10 p.m.
Hawthorn Hawks vs. Essendon Bombers — FS2, midnight
St. Kilda Saints vs. Fremantle Dockers — Fox Soccer Plus, 1:30 a.m. (Sunday)

Baseball
World Baseball Classic
Quarterfinal, loanDepot Park, Miami, FL
United States vs. Venezuela — Fox, 7 p.m.

Bundesliga
Matchday 25
FC Augsburg vs. FC Schalke 04 — ESPN+, 10:20 a.m.
TSG 1899 Hoffenheim vs. Hertha Berlin — ESPN+, 10:20 a.m.
VfB Stuttgart vs. VfL Wolfsburg — ESPN+, 10:20 a.m.
VfL Bochum 1848 vs. Red Bull Leipzig — ESPN+, 10:20 a.m.
Borussia Dortmund vs. 1. FC Köln — ESPN+, 1:20 p.m.

College Basketball
Men’s
NCAA Tournament — 2nd Round
South Region, Amway Center, Orlando, FL — Kevin Harlan/Dan Bonner/Stan Van Gundy//Lauren Shehadi
Furman vs. San Diego State — CBS, 12:10 p.m.

East Region, Amway Center, Orlando, FL — Kevin Harlan/Dan Bonner/Stan Van Gundy//Lauren Shehadi
Duke vs. Tennessee — CBS, 2:40 p.m.

West Region, Wells Fargo Arena, Des Moines, IA — Brian Anderson/Jim Jackson//Allie LaForce
Arkansas vs. Kansas — CBS, 5:15 p.m.

South Region, Golden 1 Center, Sacramento, CA — Brad Nessler/Brendan Haywood//Dana Jacobson
Princeton vs. Missouri — TNT, 6:10 p.m.

Midwest Region, Legacy Arena, Birmingham, AL — Jim Nantz/Bill Raftery/Grant Hill//Tracy Wolfson
Auburn vs. Houston — TBS, 7:10 p.m.

Midwest Region, Wells Fargo Arena, Des Moines, IA — Brian Anderson/Jim Jackson//Allie LaForce
Penn State vs. Texas — CBS, 7:45 p.m.

West Region, Golden 1 Center, Sacramento, CA — Brad Nessler/Brendan Haywood//Dana Jacobson
Northwestern vs. UCLA — TNT, 8:40 p.m.

South Region, Legacy Arena, Birmingham, AL — Jim Nantz/Bill Raftery/Grant Hill//Tracy Wolfson
Maryland va. Alabama — TBS, 9:40 p.m.

College GameDay — ESPN, 11 a.m.
NCAA Tip-Off — TNT, 5 p.m.
NCAA March Madness 360 — CBS Sports Network, 6 p.m.
NCAA March Madness 360 — CBS Sports Network, 11 pm.
Inside March Madness — TBS, midnight
NCAA March Madness Bracket Breakdown — CBS Sports Network, 1 a.m. (Sunday)

NCAA Division III Tournament
National Championship, Allen County War Memorial Coliseum, Fort Wayne, IN
Christopher Newport vs. Mount Union — CBS Sports Network, 4 p.m.

College Basketball Invitational Tournament
Opening Round, Ocean Center, Daytona Beach, FL
Indiana State vs. South Carolina Upstate — FloSports, 11 a.m.
Southern Utah vs. North Alabama — FloSports, 1:30 p.m.
San Jose State vs. Southern Indiana — FloSports, 4 p.m.
Charlotte vs. Western Carolina — FloSports, 6:30 p.m.

National Invitation Tournament
2nd Round — Home Sites
Michigan at Vanderbilt — ESPN, noon
Cincinnati at Hofstra — ESPN+, 2 p.m.

Women’s
NCAA Tournament — 1st Round
Greenville Region 2, Simon Skjodt Assembly Hall, Indiana University, Bloomington, IN — Brenda VanLengen/Holly Warlick
Tennessee Tech vs. Indiana — ESPN2, 11:30 a.m.
Miami (FL) vs. Oklahoma State — ESPN, 2 p.m.

Seattle Region 3, Thompson-Boling Arena, University of Tennessee, Knoxville, TN — Pam Ward/Stephen White
Saint Louis vs. Tennessee — ABC, 1 p.m.
Toledo vs. Iowa State — ESPN2, 3:30 p.m.

Seattle Region 3, Value City Arena at the Jerome Schottenheimer Center, Ohio State University, Columbus, OH — Sam Gore/Kim Adams
James Madison vs. Ohio State — ESPN2, 1:30 p.m.
St. John’s (NY) vs. North Carolina — ESPN, 4 p.m.

Greenville Region 2, Finneran Pavilion, Villanova University, Villanova, PA — John Brickley/Aja Wilson
Florida Gulf Coast vs. Washington State — ESPNU, 2:30 p.m.
Cleveland State vs. Villanova — ESPNU, 5 p.m.

Seattle Region 3, Gampel Pavilion, University of Connecticut, Storrs, CT — Beth Mowins/Christy Thomaskutty
Vermont vs. UConn — ABC, 3 p.m.
Alabama vs. Baylor — ESPN2, 5:30 p.m.

Seattle Region 4, Cameron Indoor Stadium, Duke University, Durham, NC — Sam Ravech/Kelly Gramlich
Middle Tennessee vs. Colorado — ESPNews, 7 p.m.
Iona vs. Duke — ESPN2, 9:30 p.m.

Seattle Region 4, Moody Center, University of Texas, Austin, TX — Eric Frede/Tamika Catchings
Drake vs. Louisville — ESPN2, 7:30 p.m.
East Carolina vs. Texas — ESPN, 10 p.m.

Greenville Region 1, Pauley Pavilion, University of California, Los Angeles, Los Angeles, CA — Ann Schatz/Meghan McKeown
Portland vs. Oklahoma — ESPNU, 9 p.m.
Sacramento State vs. UCLA — ESPN2, 11:30 p.m.

College Gymnastics
Women’s
Big Ten Conference Women’s Gymnastics Championship
Finals, Xtream Arena, Coralville, IA
Session I — Big Ten Network, noon
Session II — Big Ten Network, 5:30 p.m.

Big XII Gymnastics Championship
Finals, WVU Coliseum, West Virginia University, Morgantown, WV
Session I — ESPNU, 7 p.m.

Pac-12 Conference Women’s Gymnastics Championships
Finals, Maverik Center, West Valley City, UT
Session I — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Washington, 3 p.m.
Session II — Pac-12 Network/Pac-12 Los Angeles/Pac-12 Mountain, 8 p.m.

Southeastern Conference Gymnastics Championship
Finals, Gas South Arena, Duluth, GA
Session I — SEC Network, 3:30 p.m.
Session II — SEC Network, 8 p.m.

Illinois at Michigan — Big Ten Network, 2:30 p.m.

College Hockey
Men’s
Big Ten Conference Tournament
Championship, 3M Arena at Mariucci, University of Minnesota, Minneapolis, MN
Michigan at Minnesota — Big Ten Network, 8 p.m.

BTN Live: Hockey Pregame — Big Ten Network, 7:30 p.m.
BTN Live: Hockey Postgame — Big Ten Network 10:30 p.m.

Eastern Collegiate Athletic Conference Tournament
Championship, 1980 Rink – Herb Brooks Arena, Lake Placid, NY
Colgate vs. Harvard — ESPN+, 7:32 p.m.

Hockey East Tournament
Championship, TD Garden, Boston, MA
Merrimack vs. Boston University — NESN/ESPN+, 7 p.m.

National Collegiate Hockey Conference Tournament
Frozen Faceoff, Championship, Xcel Energy Center, St. Paul, MN
Colorado College vs. St. Cloud State — CBS Sports Network, 8:30 p.m.

On the Ice — Big Ten Network, 4:30 p.m.

College Lacrosse
Men’s
Maryland at Virginia — ACC Network, 2 p.m.

Women’s
Virginia at Pittsburgh — ACC Network, noon

College Softball
Utah at Arizona — Pac-12 Mountain/Pac-12 Arizona, 4 p.m.
Stanford at Oregon — Pac-12 Bay Area/Pac-12 Oregon, 5 p.m.
Washington at UCLA — Pac-12 Washington/Pac-12 Los Angeles, 5 p.m.
Arkansas at Alabama — SEC Network, 5:30 p.m.

College Wrestling
NCAA Division I Wrestling Championships
Session V, BOK Center, Tulsa, OK
Medal Rounds — ESPNU, 11 a.m.

Session VI, BOK Center, Tulsa, OK
National Finals — ESPN, 7 p.m.

English Premier League
Matchweek 28
Southampton vs. Tottenham Hotspur — USA Network/Universo, 10:55 a.m.
Aston Villa vs. Bournemouth — Peacock, 11 a.m.
Brentford vs. Leicester City — Peacock, 11 a.m.
Wolverhampton Wanderers vs. Leeds United — Peacock, 11 a.m.
Chelsea vs. Everton — USA Network/Universo, 1:25 p.m.

Premier League Mornings — USA Network, 10 a.m.
La Liga Premier Extra — Universo, 10:30 a.m.
Goal Rush — Peacock, 11 a.m.
Premier League Live — USA Network, 1 p.m.
La Liga Premier Extra — Universo, 1 p.m.
Goal Zone — USA Network, 3:30 p.m.

FA Cup
Knockout Round
Quarterfinal, Etihad Stadium, Manchester, England, United Kingdom
Manchester City vs. Burnley — ESPN+, 1:15 p.m.

Formula 1
FIA Formula One World Championship
Saudi Arabia Grand Prix, Jeddah Corniche Circuit, Jeddah, Saudi Arabia
Practice 3 — ESPN2, 9:25 a.m.
Qualifying — ESPNews, 12:55 p.m.

Golf
PGA Tour
Valspar Championship, Innisbrook Resort (Copperhead Course), Palm Harbor, FL
3rd Round — Golf Channel/Peacock, 1 p.m.
3rd Round — NBC/Peacock, 3 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, noon

PGA Tour Champions
Hoag Classic, Newport Beach Country Club, Newport Beach, CA
2nd Round — Golf Channel/Peacock, 4 p.m.

Asian Tour
DCG Open, Delhi Golf Club, Delhi, India
Final Round — Golf Channel, 2:30 a.m. (Sunday)

Golf Central — Golf Channel, 7 p.m.

Horse Racing
America’s Day at the Races — FS2, 1 p.m.

LaLiga
Matchday 26
UD Almería vs. Cádiz CF — ESPN+, 8:50 a.m.
Rayo Vallecano vs. Girona — ESPN+, 11:05 a.m.
RCD Espanyol de Barcelona vs. Celta de Vigo — ESPN+, 1:20 p.m.
Atlético de Madrid vs. Valencia CF — ESPN+, 3:50 p.m.

Ligue 1
Round 28
Toulouse vs. LOSC Lille — beIN Sports/beIN Sports en Español, 11:50 a.m.
RC Lens vs. Angers — beIN Sports/beIN Sports en Español, 3:50 p.m.

The Ligue 1 Show — beIN Sports/beIN Sports en Español, 3:30 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC 286
Edwards vs. Usman 3, The O2 Arena, London, England, United Kingdom
Early Prelims — ESPN+, 1 p.m.
Prelims — ESPNews, 3 p.m.
Main Card — ESPN+/Pay per view, 5 p.m.

UFC Live: Edwards vs. Usman Pre-Show — ABC, noon
UFC 286 Countdown: Edwards vs. Usman 3 — ESPNews, noon

Combate Global
Featherweights, Mediapro Univision Studios, Miami, FL
Ivan Tena vs. Pablo Burgos — Univision/TUDN, 11 p.m.

MLB Spring Training
Grapefruit League
Baltimore Orioles vs. Boston Red Sox (SS) — MASN2/NESNplus, 1 p.m.
Boston Red Sox (SS) vs. Tampa Bay Rays — Bally Sports Sun, 1 p.m.
Detroit Tigers vs. St. Louis Cardinals — Bally Sports Midwest, 1 p.m./MLB Network, 7 p.m. (same day coverage)
Miami Marlins vs. Washington Nationals — MASN, 1 p.m./MLB Network, 4 p.m. (same day coverage)
Minnesota Twins vs. Pittsburgh Pirates — AT&T SportsNet Pittsburgh (The Final Days), 1 p.m.
New York Yankees vs. Toronto Blue Jays — MLB Network/Sportsnet, 1 p.m.
Philadelphia Phillies vs. Atlanta Braves — MLB.com, 6 p.m.

Cactus League
Chicago Cubs vs. San Francisco Giants — Marquee Sports Network/NBC Sports app, 4 p.m.
Cincinnati Reds vs. Oakland A’s — NBC Sports app, 4 p.m.
Kansas City Royals (SS) vs. Colorado Rockies (SS) — Bally Sports Kansas City/AT&T SportsNet Rocky Mountain (The Final Days), 4 p.m.
Los Angeles Dodgers vs. Chicago White Sox — Spectrum SportsNet LA, 4 p.m./MLB Network, 10 p.m. (same day coverage)
Milwaukee Brewers vs. San Diego Padres — Bally Sports Wisconsin/Bally Sports San Diego, 4 p.m.
Texas Rangers vs. Anaheim Angels — Bally Sports West, 4 p.m.

MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.

MLS
Matchday 4
Free Games
Seattle Sounders vs. LAFC — Apple TV/Fox, 4 p.m.
Toronto FC vs. Inter Miami — Apple TV, 7:30 p.m.
FC Dallas vs. Sporting Kansas City — Apple TV, 8:30 p.m.
Houston Dynamo vs. Austin FC — Apple TV, 8:30 p.m.
Colorado Rapids vs. Minnesota United — Apple TV, 9:30 p.m.
LA Galaxy vs. Vancouver Whitecaps — Apple TV/TSN1, 10:30 p.m.

MLS 360 — Apple TV, 7:25 p.m.
MLS on TSN Pregame — TSN1, 10 p.m.

MLS Season Pass (Subscription)
Atlanta United vs. Portland Timbers — Apple TV+, 7:30 p.m.
Montreal Impact vs. Philadelphia Union — Apple TV+, 7:30 p.m.
New England Revolution vs. Nashville SC — Apple TV+, 7:30 p.m.
New York Red Bulls vs. Columbus Crew — Apple TV+, 7:30 p.m.
Orlando City SC vs. Charlotte FC — Apple TV+, 7:30 p.m.
Chicago Fire vs. FC Cincinnati — Apple TV+, 8:30 p.m.
St. Louis City SC vs. San Jose Earthquakes — Apple TV+, 8:30 p.m.

MLS Countdown — Apple TV+, 7:25 p.m.
MLS Wrap-Up — Apple TV+, 12:30 a.m. (Sunday)

NASCAR
NASCAR Cup Series
Ambetter Health 400, Atlanta Motor Speedway, Hampton, GA
Qualifying — FS1, 11:30 a.m.

NASCAR Craftsman Truck Series
Fr8 208, Atlanta Motor Speedway, Hampton, GA
Race — FS1, 2 p.m.

NASCAR RaceDay: NCTS Setup — FS1, 1 p.m.

NASCAR Xfinity Series
Raptor 250, Atlanta Motor Speedway, Hampton, GA
Race — FS1, 5 p.m.

NASCAR RaceDay: Xfinity Series — FS1, 4 p.m.

NBA
Denver at New York — Altitude 2/MSG Network, 1 p.m.
Orlando at Los Angeles Clippers — Bally Sports Florida/KTLA/ClipperVision, 3 p.m.
Minnesota at Toronto — Bally Sports North/TSN1, 7 p.m.
Philadelphia at Indiana — NBC Sports Philadelphia/Bally Sports Indiana, 7 p.m.
Golden State at Memphis — NBA TV/NBC Sports Bay Area/Bally Sports Southeast, 8 p.m.
Miami at Chicago — Bally Sports Sun/NBC Sports Chicago, 8 p.m.
Sacramento at Washington — NBC Sports California/NBC Sports Washington, 8 p.m.
Boston at Utah — NBC Sports Boston/AT&T SportsNet Rocky Mountain (The Final Days), 9 p.m.

Inside the Association — Stadium, 6:30 p.m.
NBA TV Pregame Show — NBA TV, 7:30 p.m.
NBA TV Postgame Show — NBA TV, 10:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 11:30 p.m.

NBA G League
Lakeland Magic at Raptors 905 — NBA TV Canada, 2 p.m.
Westchester Knicks at Motor City Cruise — NBA app, 3 p.m.
Grand Rapids Gold at College Park Skyhawks — WPCH, 6:30 p.m.
Greensboro Swarm at Austin Spurs — Bally Sports Southwest Extra, 8 p.m.
Iowa Wolves at Santa Cruz Warriors — Bally Sports Bay Area Plus, 10 p.m.

NHL
Hockey Night in Canada
Edmonton at Seattle — Sportsnet/Sportsnet One/Root Sports, 4 p.m.
Montreal at Tampa Bay — City TV/Sportsnet East/TVA Sports/Bally Sports Sun Extra, 7 p.m.
Toronto at Ottawa — CBC/Sportsnet (Ontario/Pacific/West), 7 p.m.
Dallas at Calgary — CBC/Sportsnet (East/Ontario/West)/Bally Sports Southwest, 10 p.m./Sportsnet One, 10:30 p.m. (joined in progress)
Vancouver at Los Angeles — City TV/Sportsnet Pacific/Sportsnet 360/Bally Sports Southwest, 10 p.m.

Hockey Central Saturday — CBC/Sportsnet/Sportsnet 360/NHL Network, 6:30 p.m.
After Hours — CBC/Sportsnet/Sportsnet One/Sportsnet 360, 1 a.m. (Sunday)

Colorado at Detroit — Sportsnet One/NHL Network/Altitude/Bally Sports Detroit, 1 p.m.
Boston at Minnesota — NESN/Bally Sports North, 2 p.m.
Winnipeg at Nashville — TSN3/Bally Sports South, 2 p.m.
Carolina at Philadelphia — ESPN+/Hulu, 5 p.m.
New Jersey at Florida — MSG SportsNet/Bally Sports Florida Extra, 6 p.m.
Pittsburgh at New York Rangers — ABC, 8 p.m.
Chicago at Arizona — NBC Sports Chicago Plus/Bally Sports Arizona, 10:30 p.m.
New York Islanders at San Jose — NHL Network/MSG SportsNet/NBC Sports California Plus, 10:30 p.m.

NHL Network Ice Time — NHL Network, 9 a.m.
NHL Tonight: Breakdowns & Demos — NHL Network, 9:30 p.m.
NHL Tonight: Boston at Minnesota/Winnipeg at Nashville Bonus Coverage — NHL Network, 4 p.m.
Top Shelf — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.
In the Crease — ESPN+, 1:30 a.m. (Sunday)
On the Fly — NHL Network, 1:30 a.m. (Sunday)

Soccer
Soccer Today — SportsGrid, 9 a.m.
Misión Europa — TUDN, 4 p.m.
Línea de cuatro — TUDN, 5 p.m.
ESPN FC — ESPN+, 5:50 p.m.

Sports News & Talk
SportsCenter — ESPN, 7 a.m.
Marty & McGee — SEC Network, 7 a.m.
SportsCenter — ESPN, 8 a.m.
SportsCenter — ESPN, 9 a.m.
SportsCenter — ESPN, 10 a.m.
Fantasy Sports Today — SportsGrid, 10 a.m.
Sport Today — BBC World News, 10:15 a.m.
Daily Wager — ESPN2, 10:30 a.m.
Harlem Globetrotters: Play It Forward: Good Eats — NBC, 11 a.m.
The First Team — Stadium, 11 a.m.
On the Record With Rick Horrow — SportsGrid, 11 a.m.
One Team: The Power of Sports: Journey to the Top — NBC, 11:30 a.m.
In-Game LIVE All Access Weekend — SportsGrid, noon
Live on the Line — Stadium, 12:30 p.m.
Contacto deportivo — TUDN, 1 p.m.
Sport Today — BBC World News, 3:15 p.m.
In-Game LIVE Prime Time Weekend — SportsGrid, 4 p.m.
Campus Eats — Big Ten Network, 5 p.m.
Sports Unlimited — NLSE, 5 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
In-Game LIVE Overtime Weekend — SportsGrid, 8 p.m.
Fate of a Sport — ESPNews, 10 p.m.
All ACC — ACC Network, midnight
The B1G Show — Big Ten Network, midnight
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
SEC Now — SEC Network, 12:30 a.m. (Sunday)
SportsCenter at Night — ESPN, 1 a.m. (Sunday)
Bad Beats: Worst of February — ESPN2, 1:30 a.m. (Sunday)
TYM Zona mixta — Telemundo, 1:30 a.m. (Sunday)

Tennis
ATP Tour/WTA Tour
BNP Paribas Open, Indian Wells Tennis Center, Indian Wells, CA
Men’s Semifinals/Men’s and Women’s Doubles Finals — Tennis Channel, 2 p.m.

Tennis Channel Live at the BNP Paribas Open — Tennis Channel, 1 p.m.

XFL
Week 5
D.C. Defenders at St. Louis Battlehawks — FX, 7 p.m.
Orlando Guardians at Vegas Vipers — FX, 10 p.m.

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.