All Times Eastern

Australian Rules Football
AFL – Week 18
Adelaide Crows vs. Collingwood Magpies — Fox Soccer Plus, 11:30 p.m.
Greater Western Sydney Giants vs. Brisbane Lions — FS1, 11:30 p.m.
North Melbourne Kangaroos vs. Richmond Tigers — Fox Soccer Plus, 2:30 a.m. (Saturday)
Carlton Blues vs. Geelong Cats — FS2, 5 a.m. (Saturday)
Fremantle Dockers vs. Sydney Swans — Fox Soccer Plus, 5:30 a.m. (Saturday)

Boxing
Top Rank Boxing
Junior Welterweights, Pechanga Resort Casino, Temecula, CA
Arnold Barboza, Jr. vs. Danielito Zorrilla — ESPN, 8 p.m.

Max on Boxing — ESPN2, 5 p.m.

CFL
Week 6
Calgary Stampeders at Winnipeg Blue Bombers — TSN1/TSN3/TSN4/ESPN+, 8:30 p.m.

CFL Wired — TSN1/TSN3/TSN4, 8 p.m.

College Football
College Football Live — ESPN2, 1:30 p.m.

CONMEBOL Copa América Femenina
Group Stage — Matchday 3
Group B, Estadio Centenario, Armenia, Colombia
Argentina vs. Uruguay — TUDN, 4:50 p.m./FS2, 5 p.m.
Peru vs. Venezuela — FS1, 8 p.m.

Cycling
Tour de France
Stage 13
Le Bourg D’Oisans to Saint-Étienne — Peacock, 7 a.m.

Stage 14
Saint-Étienne to Mende — Peacock, 6:10 a.m. (Saturday)

Tour de France Pre-Race Show — Peacock, 6 a.m. (Saturday)

Drag Racing
NHRA Camping World Series
NHRA Mile-High Nationals, Bandimere Speedway, Morrison, CO
Qualifying Show 1 — FS1, 10 p.m.

Golf
LPGA Tour
Great Lakes Bay Invitational, Midland Country Club, Midland, MI
3rd Round — Golf Channel, 1 p.m.

R&A Championships
The Open Championship, St. Andrews (The Old Course), St. Andrews, Scotland, United Kingdom
2nd Round — Peacock, 3 p.m.
3rd Round — US Network, 5 a.m. (Saturday)

Live From The Open — Golf Channel, 4 p.m.
Live From The Open — Golf Channel, 9 p.m.

PGA Tour
Barracuda Championship, Tahoe Mountain Club (Old Greenwood Course), Truckee, CA
2nd Round — Golf Channel/Peacock, 6 p.m.

Horse Racing
NYRA
Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, NY
Coronation Cup — FS2, 1 p.m.
Forbidden Apple Stakes — FS1, 5 p.m.

Miscellaneous
The World Games
Day 8 Highlights — CBS Sports Network, 11 p.m.

Mixed Martial Arts
Combate Global
Women’s Atomweights, Univision Studios, Miami, FL
Ana Palacios vs. Bo Hyun Park — Univision/TUDN, midnight

UFC Live: Ortega vs. Rodriguez — ESPN2, 4:30 p.m.

MLB
American League
Baltimore at Tampa Bay — MASN2/Bally Sports Sun, 7 p.m.
Boston at New York Yankees — MLB Network/NESN/Amazon (NY, CT, NJ only), 7 p.m.
Detroit at Cleveland — Bally Sports Detroit/Bally Sports Great Lakes, 7 p.m.
Kansas City at Toronto — MLB Network/Bally Sports Kansas City/Sportsnet, 7 p.m.
Oakland at Houston — NBC Sports California/AT&T SportsNet Southwest, 8 p.m.
Chicago White Sox at Minnesota — NBC Sports Chicago/Bally Sports North, 8 p.m.
Seattle at Texas — Root Sports/AT&T SportsNet Southwest, 8 p.m.

National League
New York Mets at Chicago Cubs — MLB Network/SNY/Marquee Sports Network, 2:20 p.m.
Philadelphia at Miami — NBC Sports Philadelphia/Bally Sports Florida, 6:30 p.m.
Atlanta at Washington — Bally Sports Southeast/MASN, 7 p.m.
Cincinnati at St. Louis — Bally Sports Ohio/Bally Sports Midwest, 8:15 p.m.
Pittsburgh at Colorado — Apple TV+, 8:30 p.m.
Arizona at San Diego — Apple TV+, 9:30 p.m.
Milwaukee at San Francisco — Bally Sports Wisconsin/NBC Sports Bay Area, 10:15 p.m.

Interleague
Los Angeles Dodgers at Anaheim — Spectrum SportsNet LA/Bally Sports West, 9:30 p.m.

MLB Central — MLB Network, 9 a.m.
MLB Tonight — MLB Network, 5:30 p.m.
Blue Jays Central — Sportsnet, 6:30 p.m.
Countdown to First Pitch — Apple TV+, 7:55 p.m.
Countdown to First Pitch — Apple TV+, 8:55 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 10 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, 12:30 a.m. (Saturday)

NASCAR
NASCAR Xfinity Series
Crayon 200, New Hampshire Motor Speedway, Loudon, NH
Practice/Qualifying — USA Network, 5 p.m.

NASCAR Race Hub — FS1, 6:30 p.m.
NASCAR Race Hub: Best of Radioactive 2022 Season — FS1, 7 p.m.

NBA Summer League
2022 NBA2K23 Summer League
Day 8, Thomas & Mack Center, University of Nevada-Las Vegas, Las Vegas, NV
Los Angeles Clippers vs. Utah — ESPN2/TSN5, 5 p.m.
Oklahoma City vs. Golden State — ESPN, 7 p.m.
Indiana vs. Washington — ESPN2, 9 p.m.
Los Angeles Lakers vs. New Orleans — ESPN2/NBA TV Canada, 11 p.m.

Day 8, Cox Pavilion, University of Nevada-Las Vegas, Las Vegas, NV
Philadelphia vs. Denver — NBA TV/NBA TV Canada, 6 p.m.
Sacramento vs. Phoenix — NBA TV/NBA TV Canada, 8 p.m.
Miami vs. Toronto — NBA TV/TSN2, 10 p.m.

NBA Today — ESPN, 3 p.m.
Inside the Association — Stadium, 7 p.m.
High Tops: Best of the 2022 Playoffs — NBA TV, midnight
NBA GameTime — NBA TV, 1 a.m. (Saturday)

NFL
Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Live — ESPN, 4 p.m.
NFL Total Access — NFL Network, 7 p.m.

NHL
NHL Tonight — NHL Network, 6 p.m.

NWSL
North Carolina Courage vs. Angel City — Paramount+, 7:30 p.m.
San Diego Wave vs. Racing Louisville — Paramount+, 10 p.m.

Soccer
ESPN FC — ESPN+, 8 p.m.
Línea de cuatro — TUDN, 11 p.m.

Sports News & Talk
SportsCenter — ESPN, 7 a.m.
Get Up — ESPN, 8 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 8 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 9 a.m.
The Dan Patrick Show — Peacock, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:45 p.m.
The Rally Rewind — Stadium, 10 a.m.
Campus Insiders — Stadium, 10:30 a.m.
The Jim Rome Show — CBS Sports Network, noon
SportsCenter — ESPN, noon
The Rich Eisen Show — Peacock, noon
Live on the Line — Stadium, noon
SportsCenter — ESPN, 1 p.m.
Jalen & Jacoby — ESPN2, 2 p.m.
This Just In — ESPN, 2 p.m.
Maggie and Perloff — CBS Sports Network, 3 p.m.
30 for 30: Survive and Advance — ESPNU, 3 p.m.
Sport Today — BBC World News, 3:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
We Need to Talk: Dawn Staley & Lisa Leslie — CBS Sports Network, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
We Need to Talk: Paige Bueckers & Renee Montgomery — CBS Sports Network, 6:30 p.m.
The Captain Preview Show — ESPN2, 8 p.m.
Olympic Channel Shorts — Olympic Channel, 8 p.m.
Contacto deportivo — TUDN, 10 p.m.
SportsCenter at Night — ESPN, 11:30 p.m.
Zona mixta — Telemundo, midnight
TMZ Sports — FS1, 2:30 a.m. (Saturday)
TMZ Sports Weekend — FS1, 3 a.m. (Saturday)

Tennis
Courtside-Live: Semifinals: Nordea Open (ATP)/Hungarian Grand Prix (WTA)/Ladies Open Lausanne (WTA)/Hall of Fame Classic (ATP)  — Tennis Channel, 5 a.m. (Saturday)

Track & Field
IAAF World Athletics Championship
Day 1, Hayward Field, University of Oregon, Eugene, OR
Morning & Evening Sessions — Peacock, noon
Evening Session — USA Network/Peacock, 8 p.m.

UEFA Women’s Euro
Group Stage — Matchday 3
Group A, St. Mary’s Stadium, Southampton, England, United Kingdom
Northern Ireland vs. England — TUDN/ESPN+, 2:50 p.m.

Group A, American Express Stadium, Brighton & Hove, England, United Kingdom
Austria vs. Norway — ESPN2, 2:55 p.m.

UEFA Women’s Euro Pre-Match — ESPN2, 2:30 p.m.
Fútbol central — TUDN, 2:30 p.m.

WNBA
Minnesota Lynx at Indiana Fever — CBS Sports Network/Bally Sports North Extra/Facebook Live, 7 p.m.
Connecticut Sun at Atlanta Dream — TSN1/NESNplus/Bally Sports South, 7:30 p.m.

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.