All Times Eastern
Australian Rules Football
AFL — Week 21
North Melbourne Kangaroos vs. Sydney Swans — Fox Soccer Plus, 11 p.m.
Brisbane Lions vs. Carlton Blues — FS2, 1 a.m. (Sunday)
West Coast Eagles vs. Adelaide Crows — Fox Soccer Plus, 2 a.m. (Sunday)
Basketball
Big3
Week 8, Comerica Center, Dallas, TX
Trilogy vs. Killer 3’s/Aliens vs. Power — CBS, 1 p.m.
3 Headed Monsters vs. Tri-State — YouTube/Vyre/DAZN, 3 p.m.
Bundesliga
Matchday 1
1. FC Union Berlin vs. Hertha Berlin — ESPN+, 9:20 a.m.
Borussia Mönchengladbach vs. TSG 1899 Hoffenheim — ESPN+, 9:20 a.m.
FC Augsburg vs. SC Freiburg — ESPN+, 9:20 a.m.
VfL Bochum 1848 vs. 1. FSV Mainz 05 — ESPN+, 9:20 a.m.
VfL Wolfsburg vs. SV Werder Bremen — ESPN+, 9:20 a.m.
Borussia Dortmund vs. Bayer 04 Leverkusen — ABC, 12:25 p.m.
Bundesliga Preview Show — ABC, noon
ESPN FC — ABC, 2:30 p.m.
CFL
Week 9
Hamilton Tiger-Cats at Toronto Argonauts — TSN1/ESPN2, 7 p.m.
Edmonton Elks at BC Lions — TSN1/TSN3/ESPN2, 10 p.m.
College Football
ACC Football Road Trip: Duke — ACC Network, 8 p.m.
ACC Football Road Trip: Wake Forest — ACC Network, 9 p.m.
Commonwealth Games
Highlights — Olympic Channel, 6 p.m.
Cornhole
ACL Cornhole Championships
2022 ACL World Championship, Rock Hill Sports and Event Center, Rock Hill, SC
USA Juniors National Championship — ESPN2, noon
Pro Singles World Championship Finals — ESPN, 2:30 p.m.
English Premier League
Matchweek 1
Fulham vs. Liverpool — Peacock, 7:25 a.m.
Bournemouth vs. Aston Villa — Peacock, 9:55 a.m.
Leeds United vs. Wolverhampton Wanderers — Peacock, 9:55 a.m.
Newcastle United vs. Nottingham Forest — Peacock, 9:55 a.m.
Tottenham Hotspur vs. Southampton — Peacock, 9:55 a.m.
Everton vs. Chelsea — USA Network/Universo, 12:25 p.m.
Premier League Mornings — Peacock, 7 a.m.
Premier League Live — Peacock, 9:30 a.m.
La Liga Premier Extra — Universo, noon
Premier League Live — USA Network, noon
Goal Zone — USA Network, 2:30 p.m.
Golf
PGA Tour
Wyndham Championship, Sedgefield Country Club, Greensboro, NC
2nd Round
Main Feed — PGA Tour Live/ESPN+, 7:45 a.m.
Marquee Group — PGA Tour Live/ESPN+, 8 a.m.
Featured Holes: 3, 12, 15, 16 — PGA Tour Live/ESPN+, 8:15 a.m.
Featured Groups — PGA Tour Live/ESPN+, 8:30 a.m.
Main Feed — Golf Channel/Peacock, 1 p.m.
Featured Groups — PGA Tour Live/ESPN+, 1 p.m.
Featured Holes: 15, 16 — ESPN+, 1 p.m.
Main Feed — CBS, 3 p.m.
Golf Central Pregame — Golf Channel, noon
R&A Championships/LPGA Tour
The Women’s Open, Muirfield, East Lothian, Scotland, United Kingdom
3rd Round — USA Network, 8 a.m.
3rd Round — NBC/Peacock, noon
PGA Tour Champions
Shaw Charity Classic, Canyon Meadows Golf & Country Club, Calgary, Alberta, Canada
2nd Round — Golf Channel, 3 p.m.
Korn Ferry Tour
Utah Championship, Oakridge Country Club, Farmington, UT
3rd Round — Golf Channel, 6 p.m.
DP World Tour
Cazoo Open, Celtic Manor Resort, Newport, Wales, United Kingdom
Final Round — Golf Channel, 5:30 a.m. (Sunday)
Golf Central — Golf Channel, 9 p.m.
Hockey
Hlinka Gretzky Cup
Bronze Medal Game, Peavey Mart Centrium, Red Deer, Alberta, Canada
Czech Republic vs. Finland — TSN3/NHL Network, 2 p.m.
Gold Medal Game, Peavey Mart Centrium, Red Deer, Alberta, Canada
Sweden vs. Canada — TSN3/NHL Network, 6 p.m.
Ice3
Week 8, Bridgestone Arena, Nashville, TN
Event 8 — CBS Sports Network, 5:30 p.m.
Horse Racing
NYRA
Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, NY
Fasig Tipton Lure Stakes, Glens Falls Stakes, Longines Test — FS2, 12:30 p.m.
Saratoga Derby Invitational Stakes — FS1, 6 p.m.
Breeders Cup Challenge Series
Clement L. Hirsh Stakes and Whitney Stakes — NBC, 5 p.m.
Ligue 1
Round 1
RC Strasbourg Alsace vs. AS Monaco — beIN Sports/beIN Sports en Español, 10:50 a.m.
Clermont Foot 63 vs. Paris Saint-Germain — beIN Sports/beIN Sports en Español, 2:50 p.m.
The Ligue 1 Show — beIN Sports, 10:30 a.m.
Ligue 1-Highlight Show — beIN Sports en Español, 10:30 a.m.
The Express Preview — beIN Sports/beIN Sports en Español, 2:30 p.m.
Mixed Martial Arts
UFC Fight Night
Santos vs. Hill, UFC APEX, Las Vegas, NV
Prelims — ESPN, 7 p.m.
Main Event — ESPN, 10 p.m.
UFC Main Event: Jones vs. Santos — ESPNews, 3 p.m.
UFC Top Ten: The Ultimate Fighter Alumni — ESPNews, 4 p.m.
UFC Live: Santos vs. Hill — ESPNews, 4:30 p.m.
MLB
American League
Anaheim at Seattle — MLB Network/Bally Sports West/Root Sports, 4 p.m.
Houston at Cleveland — AT&T SportsNet Southwest/Bally Sports Great Lakes, 6 p.m.
Tampa Bay at Detroit — Bally Sports Sun/Bally Sports Detroit, 6 p.m.
Boston at Kansas City — NESN/Bally Sports Kansas City, 7 p.m.
Chicago White Sox at Texas — NBC Sports Chicago/Bally Sports Southwest, 7 p.m.
Toronto at Minnesota — Sportsnet/Bally Sports North, 7 p.m.
Anaheim at Seattle — Bally Sports West/Root Sports, 10 p.m.
National League
Atlanta at New York Mets — Bally Sports Southeast/SNY, 1 p.m.
Miami at Chicago Cubs — FS1/Bally Sports Florida/Marquee Sports Network, 2:20 p.m.
Washington at Philadelphia — MASN/NBC Sports Philadelphia, 6 p.m.
Atlanta at New York Mets — Bally Sports Southeast/WPIX, 7 p.m.
Cincinnati at Milwaukee — Fox, 7:15 p.m.
Colorado at Arizona — AT&T SportsNet Rocky Mountain/Bally Sports Arizona, 8 p.m.
San Diego at Los Angeles Dodgers — Bally Sports San Diego/Spectrum SportsNet LA, 9 p.m./MLB Network, 10 p.m. (joined in progress)
Interleague
Pittsburgh at Baltimore — AT&T SportsNet Pittsburgh/MASN2, 5 p.m.
San Francisco at Oakland — NBC Sports Bay Area/NBC Sports California, 7 p.m.
New York Yankees at St. Louis — Fox, 7:15 p.m.
Play Ball — MLB Network, 10 a.m.
MLB Network Breakdown — MLB Network, 10:30 a.m.
Best of A-Rod & Big Papi — FS1, 12:30 p.m.
MLB on FS1 Pregame — FS1, 1 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 2 p.m.
Blue Jays Central — Sportsnet, 6:30 p.m.
Baseball Night in America Pregame — Fox, 7 p.m.
Plays of the Month: July — MLB Network, 7 p.m.
The Sounds of Baseball: Vin Scully — MLB Network, 8 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, midnight
MLS
Atlanta United vs. Seattle Sounders — ABC, 3 p.m.
Charlotte FC vs. Chicago Fire — WAXN/WSOC/WGN, 7 p.m.
Columbus Crew vs. NYC FC — Bally Sports Ohio/YES, 7 p.m.
D.C. United vs. New York Red Bulls — NBC Sports Washington/MSG Network, 7:30 p.m.
FC Cincinnati vs. Philadelphia Union — WSTR/WPHL, 7:30 p.m.
Montreal Impact vs. Inter Miami — TVA Sports/WFOR/WAMI, 7:30 p.m.
Orlando City SC vs. New England Revolution — WRBW/WSBK, 7:30 p.m.
Nashville SC vs. Toronto FC — WUXP/TSN4, 8 p.m.
Sporting Kansas City vs. LA Galaxy — UniMás/TUDN/Twitter, 8:30 p.m.
Austin FC vs. San Jose Earthquakes — KXAN/NBC Sports California Plus, 9 p.m.
Colorado Rapids vs. Minnesota United — Altitude/WUCW/Bally Sports North Extra, 9 p.m.
Real Salt Lake vs. LAFC — UniMás/TUDN/Twitter/KMYU, 10:20 p.m.
Portland Timbers vs. FC Dallas — KPTV/KTXA, 10:30 p.m.
MLS on TSN Pregame — TSN4, 7:30 p.m.
Fútbol central — TUDN, 8 p.m.
NASCAR
NASCAR Xfinity Series
New Holland 250, Michigan International Speedway, Brooklyn, MI
Qualifying — NBC Sports app/NBCSports.com, 9 a.m.
Race — USA Network, 3:30 p.m.
Countdown to Green — USA Network, 3 p.m.
NASCAR Xfinity Series Post-Race Show — USA Network, 6 p.m.
NASCAR Cup Series
FireKeepers 400, Michigan International Speedway, Brooklyn, MI
Qualifying — NBC Sports app/NBCSports.com, 12:30 p.m.
NBA
NBA GameTime — NBA TV, midnight
NFL
2022 Pro Football Hall of Fame Enshrinement Ceremony — ESPN/NFL Network, noon
Hall of Fame Saturday — NFL Network, 11 a.m.
Inside Training Camp — NFL Network, 3 p.m.
NFL Total Access — NFL Network, 6 p.m.
NHL
NHL Tonight: Pacific Division Needs — NHL Network, 5 p.m.
NHL Tonight: Central Division Needs — NHL Network, 8:30 p.m.
Soccer
Línea de cuatro — TUDN, 4 p.m.
The Locker Room — beIN Sports en Español, 5 p.m.
ESPN FC — ESPN+, 8 p.m.
Sports News & Talk
SportsCenter — ESPN, 7 a.m.
E60: The Great Imposter and Me — ESPNews, 7 a.m.
Marty & McGee — SEC Network, 7 a.m.
SportsCenter — ESPN, 8 a.m.
E60: Drew Bledsoe; Better With Age — ESPNews, 8:30 a.m.
Outside the Lines — ESPN, 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 9 a.m.
Sport Today — BBC World News, 9:15 a.m.
SportsCenter — ESPN, 10 a.m.
SportsCenter — ESPN, 11 a.m.
All Madden — FS1, 11 a.m.
One Team: The Power of Sport: Star Power — NBC, 11:30 a.m.
All In With Laila Ali: One Man’s Trash — CBS, 12:30 p.m.
SC Featured — ESPN2, 2 p.m.
Sport Today — BBC World News, 2:15 p.m.
Contacto deportivo — TUDN, 3 p.m.
SC Featured: Who Says I Can’t — ESPN2, 4:30 p.m.
SC Featured: Good Gosh O’Mighty — ESPNews, 5 p.m.
If You Built It: 30 Years of Field of Dreams — FS1, 5 p.m.
SC Featured: Gift From the Groves — ESPNews, 5:30 p.m.
SC Featured: Miraculous: The Austin Hatch Story — ESPNews, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
SC Featured — ESPNews, 6:30 p.m.
E60: The Paterno Legacy — ESPNews, 7 p.m.
Kicking Off: The Rise and Fall of the Super League — BBC World News, 10:10 p.m.
Zona mixta — Telemundo, 11:30 p.m.
Contacto deportivo — TUDN, 12:30 a.m. (Sunday)
SportsCenter at Night — ESPN, 1 a.m. (Sunday)
30 for 30: Al Davis vs. The NFL — ESPN2, 1 a.m. (Sunday)
Tennis
Center Court Live: US Open Series-Citi Open (ATP)/Silicon Valley Classic (WTA)/Mexican Open (ATP) — Tennis Channel, 6 p.m.
Track & Field
Wanda Diamond League
Kamila Skolimowska Memorial, Silesian Stadium, Chorzów, Poland
Finals — CNBC, 10 a.m.
WNBA
Indiana Fever at Dallas Wings — NBA TV/NBA TV Canada/Facebook Live/Bally Sports Southwest Extra, 8 p.m.
New York Liberty at Phoenix Mercury — NBA TV/NBA TV Canada/YES/Bally Sports Arizona Extra, 10 p.m.