Oklahoma outfielder Kasidi Pickering (7) runs home to score a run in the third inning of a softball game between the Oklahoma Sooners (OU) and the Florida State Seminoles during the first game of the Norman Super Regional in the NCAA Tournament, Thursday, May 23, 2024. Oklahoma won on a run rule 11-3.

All Times Eastern

Australian Rules Football
AFL — Men’s
Round 11
Carlton Blues vs. Gold Coast Suns — FS2, 11:30 p.m.
North Melbourne Kangaroos vs. Port Adelaide Power — Fox Soccer Plus, 11:30 p.m.
Geelong Cats vs. Greater Western Sydney Giants — FS2, 2:30 a.m. (Saturday)
Richmond Tigers vs. Essendon Bombers — Fox Soccer Plus, 5:30 a.m. (Saturday)

Baseball
Exhibition
Banana Ball World Tour, Huntington Park, Columbus, OH
Savannah Bananas vs. The Party Animals — Stadium, 7 p.m.

Boxing
Boxxer/Knockout Promotions
Knockout Night 35
WBC World Bridgerweight Title, Podpromie Sports Arena, Rzeszow, Poland
Lukasz Rozanski vs. Lawrence Okolie — Peacock, 5:30 p.m.

College Baseball
American Athletic Conference Baseball Tournament
Day 4, Regions BayCare Ballpark, Clearwater, FL
Rice vs. East Carolina — ESPN+, 2 p.m.
Charlotte vs. Florida Atlantic — ESPN+, 5:45 p.m.

Atlantic Coast Conference Baseball Tournament
Pool Play
Round Robin, Truist Field, Charlotte, NC
Florida State vs. Virginia — ACC Network, 11 a.m.
Louisville vs. Clemson — ACC Network, 3 p.m.
Wake Forest vs. North Carolina — ACC Network, 7 p.m.

All ACC — ACC Network, 10:30 a.m.
All ACC — ACC Network, 2 p.m.
All ACC — ACC Network, 6 p.m.

Atlantic 10 Conference Baseball Tournament
Semifinals, Capital One Park, Tysons Corner, VA
Saint Joseph’s vs. George Washington — ESPN+, 11 a.m.
Richmond vs. Virginia Commonwealth — ESPN+, 3 p.m.
Richmond/Virginia Commonwealth loser vs. Saint Joseph’s/George Washington winner — ESPN+, 7 p.m.

Big East Baseball Tournament
Semifinal, Prasco Park, Xavier University, Cincinnati, OH
Georgetown vs. Xavier — FloSports, 4 p.m.

Big Ten Baseball Tournament
Double Elimination
Quarterfinals, Charles Schwab Field Omaha, Omaha, NE
Nebraska vs. Ohio State — Big Ten Network, 3 p.m.
Illinois vs. Michigan — Big Ten Network, 8 p.m.

B1G Live: Game Break — Big Ten Network, 6 p.m.
B1G Live: Game Break — Big Ten Network, 7 p.m.

Big XII Baseball Tournament
Double Elimination
Day 3, Globe Life Field, Arlington, TX
Elimination Game
Kansas vs. TCU — ESPN+, 10 a.m.

Semifinal
Oklahoma vs. Kansas/TCU winner — ESPN+, 1:30 p.m.

Elimination Game
Oklahoma State vs. Texas Tech — ESPN+, 5 p.m.

Semifinal
ESPN+, 8:30 p.m.

Mountain West Conference Baseball Tournament
Double Elimination, Tony Gwynn Stadium, San Diego State University, San Diego, CA
New Mexico vs. Fresno State — Mountain West Network, 4:30 p.m.
San José State vs. Air Force — Mountain West Network, 9 p.m.

Pac-12 Baseball Tournament
Semifinals, Scottsdale Stadium, Scottsdale, AZ
USC vs. Cal — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Los Angeles/Pac-12 Mountain/Pac-12 Oregon/Pac-12 Washington, 5:30 p.m.
Stanford vs. Arizona — Pac-12 Network/Pac-12 Arizona/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Los Angeles/Pac-12 Mountain/Pac-12 Oregon/Pac-12 Washington, 10 p.m.

Southeastern Conference Baseball Tournament
Day 4, Hoover Metropolitan Stadium, Hoover, ALF
Elimination Games

Kentucky vs. South Carolina — SEC Network, 4 p.m.
Tennessee vs. Mississippi State — SEC Network, 7:30 p.m.

SEC Now — SEC Network, 7 p.m.

College Lacrosse
Women’s
NCAA Division I Women’s Lacrosse Tournament
National Semifinals, Wakemed Soccer Park, Cary, NC
Florida vs. Northwestern — ESPNU, 3 p.m.
Syracuse vs. Boston College — ESPNU, 5:30 p.m.

College Softball
NCAA Division I Women’s Softball Tournament
Super Regionals
Gainesville Super Regional
Game 1, Katie Seashole Pressly Softball Stadium, University of Florida, Gainesville, FL

Announcers: Matt Schumacker/Erin Miller Thiessen
Baylor vs. Florida — ESPN2, noon

Columbia Super Regional
Game 1, Mizzou Softball Stadium, University of Missouri, Columbia, MO
Announcers: Pam Ward/Jenny Dalton-Hill
Duke vs. Missouri — ESPN2, 2 p.m.

Knoxville Super Regional
Game 1, Sherri Parker Lee Stadium, University of Tennessee, Knoxville, TN
Announcers: Eric Frede/Madison Shipman
Alabama vs. Tennessee — ESPN2, 4 p.m.

Austin Super Regional
Game 1, Red & Charline McCombs Softball Field, University of Texas, Austin, TX
Announcers: Kevin Brown/Amanda Scarborough
Texas A&M vs. Texas — ESPN2, 6 p.m.

Norman Super Regional
Game 2, Love’s Field, University of Oklahoma, Norman, OK
Announcers: Beth Mowins/Jessica Mendoza/Michele Smith

Florida State vs. Oklahoma — ESPN2, 8 p.m. (Oklahoma leads series, 1-0)

Stillwater Super Regional
Game 1, Cowgirl Stadium, Oklahoma State University, Stillwater, OK
Announcers: Mark Neely/Carol Bruggeman
Arizona vs. Oklahoma State — ESPNU, 8 p.m.

Los Angeles Super Regional
Game 2, Easton Stadium, University of California-Los Angeles, Los Angeles, CA
Announcers: Courtney Lyle/Danielle Lawrie
UCLA vs. Georgia — ESPN2, 10 p.m. (UCLA leads series, 1-0)

Stanford Super Regional
Game 1, Boyd & Jill Smith Family Stadium, Stanford University, Stanford, CA
Announcers: Mike Couzens/Kenzie Fowler
LSU vs. Stanford — ESPNU, 10 p.m.

Formula 1
FIA Formula One World Championship
Grand Prix de Monaco, Circuit de Monaco, Monte Carlo, Principality of Monaco
Practice 1 — ESPN2, 7:25 a.m.
Practice 2 — ESPN2, 10:55 a.m.
Practice 3 — ESPN2, 6:25 a.m. (Saturday)

Golf
DP World Tour
Soudal Open, Rinkven International Golf Club, Antwerp, Belgium
2nd Round — Golf Channel, 7 a.m.

PGA Tour
The Colonial National Invitation, Colonial Country Club, Fort Worth, TX
2nd Round
Announcers — Golf Channel: Steve Sands/Curt Byrum/Tom Abbott//John Cook/Arron Oberholser
Main Feed — ESPN+/PGA Tour Live, 8 a.m.
Featured Groups: Emiliano Grillo/Chris Kirk/Jordan Spieth & Chris Gottercup/Tom Hoge/Tom Kim with Brian Harman/Justin Rose/Si Woo Kim & Austin Eckroat/Collin Morikawa/Sepp Straka — ESPN+/PGA Tour Live, 8:30 a.m.
Marquee Groups: Keegan Bradley/Billy Horschel/Scottie Scheffler & Tony Finau/Max Homa/Adam Scott — ESPN+/PGA Tour Live, 8:45 a.m.
Featured Holes: 4, 7, 13, 16 — ESPN+/PGA Tour Live — ESPN+/PGA Tour Live, 9 a.m.
Featured Group 1: Tony Finau/Max Homa/Adam Scott — ESPN+/PGA Tour Live, 4 p.m.
Featured Group 2: Austin Eckroat/Collin Morikawa/Sepp Straka — ESPN+/PGA Tour Live, 4 p.m.
Featured Hole: 8 — ESPN+/PGA Tour Live, 4 p.m.
Featured Hole: 16 — ESPN+/PGA Tour Live, 4 p.m.
Main Feed — Golf Channel/Peacock, 4 p.m.

PGA Tour Champions
Senior PGA Championship, Harbor Shores Resort, Benton Harbor, MI
Announcers: Terry Gannon/Peter Jacobsen/Mark Rolfing//Roger Maltbie//Jimmy Roberts
2nd Round — Golf Channel/Peacock, 1 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, noon

The First Cut — CBS Sports Network, 2 p.m.
Golf Central — Golf Channel, 7 p.m.

Hockey
Memorial Cup
Game 1, Dow Event Center, Saginaw, MI
Moose Jaw Warriors vs. Saginaw Spirit — TSN1/TSN5/NHL Network, 7:30 p.m.

Memorial Cup on TSN Pregame — TSN1/TSN5, 7 p.m.

LaLiga
Matchday 38
Girona vs. Granada — ESPN+, 2:50 p.m.

LaLiga News — ESPN+, 9 a.m.

Mixed Martial Arts
UFC 284: Makhachev vs. Volkanovski (02/12/2023) — ESPNews, 7 a.m.
UFC 302 Countdown: Makhachev vs. Poirier — ESPNews, midnight
UFC Unleashed: Lightweight Title — ESPNews, 1 a.m. (Saturday)

MLB
American League
Friday Night Baseball
Announcers: Wayne Randazzo/Dontrelle Willis//Heidi Watney
Baltimore Orioles at Chicago White Sox — Apple TV+, 7:30 p.m.

Announcers: Lauren Gardner/Xavier Scruggs/Russell Dorsey
Friday Night Baseball Pre-Game — Apple TV+, 7 p.m.

Toronto at Detroit — Sportsnet One/Bally Sports Detroit, 6:30 p.m.
Kansas City at Tampa Bay — Bally Sports Kansas City/Bally Sports Sun, 6:50 p.m.
Texas at Minnesota — MLB Network (backup)/Bally Sports Southwest/Bally Sports North, 7 p.m.
Cleveland at Anaheim — Bally Sports Great Lakes/Bally Sports West, 9:30 p.m.
Houston at Oakland — Space City Home Network/NBC Sports California, 9:30 p.m.

National League
Atlanta at Pittsburgh — Bally Sports Southeast/SportsNet Pittsburgh, 6:30 p.m.
Los Angeles Dodgers at Cincinnati — Spectrum SportsNet LA/Bally Sports Ohio, 7 p.m.
San Francisco at New York Mets — NBC Sports Bay Area/SNY, 7 p.m.
Chicago Cubs at St. Louis — MLB Network (main)/Marquee Sports Network/Bally Sports Midwest, 8:15 p.m.
Philadelphia at Colorado — NBC Sports Philadelphia/Rockies.TV, 8:30 p.m.
Miami at Arizona — Bally Sports Florida/Dbacks.TV, 9:30 p.m.

Interleague
Friday Night Baseball
Announcers: Alex Faust/Ryan Spilborghs//Tricia Whitaker
Milwaukee Brewers at Boston Red Sox — Apple TV+, 7 p.m.

Announcers: Lauren Gardner/Xavier Scruggs/Russell Dorsey
Friday Night Baseball Pre-Game — Apple TV+, 6:30 p.m.

Seattle at Washington — Root Sports/MASN, 6:45 p.m.
New York Yankees at San Diego — YES/Padres.TV, 9:30 p.m.

MLB Central — MLB Network, 9 a.m.
MLB Now — MLB Network, noon
Off Base — MLB Network, 4 p.m.
Blue Jays Central — Sportsnet One, 6 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 6 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 11 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, 12:30 a.m. (Saturday)

NASCAR
NASCAR Craftsman Truck Series
North Carolina Education Lottery 200, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC
Practice and Qualifying — FS1, 1:30 p.m.
Race — FS1, 8:30 p.m.

NASCAR RaceDay: NCTS Setup: Charlotte — FS1, 8 p.m.

NASCAR Xfinity Series
BetMGM 300, Charlotte Motor Speedway, Concord, NC
Practice and Qualifying — FS1, 3:30 p.m.

NASCAR Race Hub: Weekend Edition — FS1, 3 p.m.
NASCAR Race Hub — FS1, 5 p.m.
The 600: History of NASCAR’s Toughest Race — FS1, 11 p.m.

NBA Playoffs
Western Conference Finals
Game 2, Target Center, Minneapolis, MN
Announcers: Kevin Harlan/Reggie Miller/Stan Van Gundy//Allie LaForce
Dallas Mavericks at Minnesota Timberwolves — TNT/Max, 8:30 p.m. (Dallas leads series, 1-0)

Announcers: Ernie Johnson/Charles Barkley/Draymond Green/Shaquille O’Neal/Kenny Smith
TNT NBA Tip-Off live from the Target Center, Minneapolis, MN — TNT/truTV/Max, 7:30 p.m.

Announcers: Adam Lefkoe/Vince Carter/Chris Haynes/Bomani Jones
WCF Altcast — truTV/Max, 8:30 p.m.

Announcers: Ernie Johnson/Charles Barkley/Draymond Green/Shaquille O’Neal/Kenny Smith
Inside the NBA — TNT/truTV/Max, 11 p.m.

NBA Conference Finals Preview — NBA TV, 6:30 p.m.
NBA Conference Finals Postgame: Mavericks/Timberwolves, Game 2 — NBA TV, 11 p.m.

Run It Back — FanDuel TV, 10 a.m.
Inside the Association — Stadium, 3 p.m.
NBA Today — ESPN, 3 p.m.
NBA Playoffs In-Game LIVE Prime Time — SportsGrid, 8 p.m.

NFL
NFL Live — ESPN, 4 p.m.

NHL Stanley Cup Playoffs
Eastern Conference Final
Game 2, Madison Square Garden, New York, NY
Announcers — ESPN: Sean McDonough/Ray Ferraro//Emily Kaplan//Sportsnet/CBC: John Bartlett/Garry Galley//Shawn McKenzie
Florida Panthers at New York Rangers — ESPN/Sportsnet/CBC/TVA Sports, 8 p.m. (Florida leads series, 1-0)

Hockey Central — Sportsnet, 7:30 p.m.

Host: Arda Öcal
In the Crase — ESPN+, 11 p.m.

NHL Now — NHL Network/Sportsnet One, 4 p.m.
NHL Tonight: Conference Final Pre-Game — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight: Conference Final Post-Game — NHL Network, 11 p.m.

NWSL
Matchday 11
Orlando Pride vs. Portland Thorns — NWSL+, 7 p.m.
Washington Spirit vs. Seattle Reign — NWSL+, 7:30 p.m.
Houston Dash vs. North Carolina Courage — NWSL+, 8 p.m.
Bay FC vs. NJ/NY Gotham — Amazon Prime Video, 10 p.m.

Pickleball
APP Tour
New York City Open, Billie Jean King National Tennis Center, Queens, New York, NY
Women’s Pro Singles Final — CBS Sports Network, 6 p.m.

PWHL Finals
Walter Cup
Game 3, Xcel Energy Center, St. Paul, MN
Boston at Minnesota — Women’s Sports Network/TSN3/NESN/Bally Sports North Extra/MSG SportsNet/YouTube, 7 p.m. (series tied 1-1)

Serie A
Matchday 38
Genoa vs. Bologna — CBS Sports Network, 2:45 p.m.

Soccer
Morning Footy — CBS Sports Golazo Network, 8 a.m.
Real Madrid Pass — Fubo Sports, 8 a.m.
Football Report — Fubo Sports, 9:30 a.m.
Box 2 Box — CBS Sports Golazo Network, 1 p.m.
Scoreline — CBS Sports Golazo Network, 5 p.m.
Scoreline — CBS Sports Golazo Network, 9:30 p.m.

Sports News & Talk
Best of SportsGrid — SportsGrid, 7 a.m.
Follow the Money — DraftKings Network, 7 a.m.
SportsCenter — ESPN, 7 a.m.
The Carton Show — FS1, 7 a.m.
The Immortals — NLSE, 7:30 a.m.
GOJO and Golic — DraftKings Network, 8 a.m.
Get Up — ESPN2, 8 a.m.
Thru The Ringer — FanDuel TV, 8 a.m.
Sports News Highlights — NLSE, 8 a.m.
The Early Line Live — SportsGrid, 8 a.m.
SportsCenter — ESPN, 8:30 a.m.
Invincible — NLSE, 9 a.m.
Morning Buzz — CBS Sports HQ, 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 9 a.m.
The Ringer: Cousin Sal’s Winning Weekend — FanDuel TV, 9 a.m.
The Dan LeBatard Show With Stugotz: Local Hour — YouTube, 9 a.m.
Nothing Personal With David Samson — DraftKings Network, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — DraftKings Network, 11 a.m.
Up & Adams — FanDuel TV, 11 a.m.
NewsWire Live — SportsGrid, 11 a.m.
B1G Today — Big Ten Network, noon
Midday Rundown — CBS Sports HQ, noon
The Pat McAfee Show — ESPN, noon
The Rich Eisen Show — The Roku Channel, noon
Live on the Line — Stadium, noon
SportsCenter — ESPN, 2 p.m.
The Domonique Foxworth Show — ESPNews, 2 p.m.
Sports News Highlights — NLSE, 2 p.m.
Red Corner/Blue Corner — Stadium, 2 p.m.
The Pat McAfee Show — YouTube, 2 p.m.
Game ON — Women’s Sports Network, 2:30 p.m.
Trending Now — CBS Sports HQ, 3 p.m.
CBS Sports HQ Spotlight — CBS Sports Network, 3 p.m.
Pablo Torre Finds Out — DraftKings Network, 3 p.m.
Brother From Another — Peacock, 3 p.m.
Ferrall Coast to Coast — SportsGrid, 3 p.m.
Contacto deportivo — TUDN, 3 p.m.
Stadium Clubhouse — Stadium, 3:30 p.m.
Missin Curfew — DraftKings Network, 4 p.m.
You Better You Bet — Stadium, 4 p.m.
CBS Sports HQ Spotlight — CBS Sports Network, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
Sports News Highlights — NLSE, 5 p.m.
Invincible — NLSE, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
Invincible — NLSE, 5:30 p.m.
The Truth Lounge — DraftKings Network, 6 p.m.
The Short List — NLSE, 6 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
SportsLine Picks & Previews — CBS Sports HQ, 6 p.m.
Game Time Decisions LIVE — SportsGrid, 6 p.m.
The Rally — Stadium, 6 p.m.
Primetime Scoreboard — CBS Sports HQ, 7 p.m.
Oddball — DraftKings Network, 7 p.m.
SportsCenter — ESPN2, 7 p.m.
All Access The ACC Life — ESPNU, 7:30 p.m,
All ACC — ACC Network, 10 p.m.
SportsCenter — ESPN2, 10 p.m.
SportsRage Late Night LIVE — SportsGrid, 10 p.m.
Contacto deportivo — TUDN, 10 p.m.
Beyond Limits: Finding My Voice — CBS Sports Network, 10:30 p.m.
Invincible — NLSE, 10:30 p.m.
SEC Now — SEC Network, 10:30 p.m.
The B1G Show — Big Ten Network, 11 p.m.
Postgame Headlines & Highlights — CBS Sports HQ, 11 p.m.
SportsCenter at Night With Scott Van Pelt — ESPN, 11 p.m.
Sports News Highlights — NLSE, 11 p.m.
SportsCenter Featured — ESPN2, 11 p.m.
TYM Zona mixta — Telemundo, midnight
Headlines & Highlights — CBS Sports HQ, midnight
SportsCenter at Night — ESPN, midnight
Best of SportsGrid — SportsGrid, midnight
Contacto deportivo — Univision, midnight
TMZ Sports — FS1, 1 a.m. (Saturday)
SportsCenter at Night — ESPN, 1 a.m. (Saturday)
The Bostonian vs. The Book — SportsGrid, 1 a.m. (Saturday)
TMZ Sports Weekend — FS1, 1:30 a.m. (Saturday)
Best of The Dan LeBatard Show With Stugotz — DraftKings Network, 2 a.m. (Saturday)
SportsCenter at Night — ESPN2, 2 a.m. (Saturday)
The Bostonian vs. The Book — SportsGrid, 2 a.m. (Saturday)
Contacto deportivo — TUDN, 2 a.m. (Saturday)
Headlines and Highlights — CBS Sports HQ, 6 a.m. (Saturday)
Best of GOJO and Golic — DraftKings Network, 6 a.m. (Saturday)

Tennis
Courtside Live: Geneva Open (ATP Tour)/Grand Prix De Son Altesse Royale La Princesse Lalla Meryem (WTA Tour)/Internationaux de Strasbourg (WTA Tour)/Open Parc (ATP Tour) — Tennis Channel, 7 a.m.

Roland Garros Preview Show — Tennis Channel, 8 p.m.

UEFA Champions League
Champions League Weekly — CBS Sports Network, 8 p.m.

WNBA
Indiana Fever at Los Angeles Sparks — Ion, 10 p.m.

WNBA on Ion Pregame Show — Ion, 9 p.m.

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the four Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.