First Four

Tuesday, March 15th

#16 Texas Southern vs #16 Texas A&M Corpus Christi, 6:40 PM, truTV
Tom McCarthy, Avery Johnson, Steve Lavin, Jon Rothstein

#12 Wyoming vs #12 Indiana, 9:10 PM, truTV
Tom McCarthy, Avery Johnson, Steve Lavin, Jon Rothstein

Wednesday, March 16th

#16 Wright State vs #16 Bryant, 6:40 PM, truTV
Tom McCarthy, Avery Johnson, Steve Lavin, Jon Rothstein

#11 Rutgers vs #11 Notre Dame, 9:10 PM, truTV
Tom McCarthy, Avery Johnson, Steve Lavin, Jon Rothstein

First Round

Thursday, March 17th

#6 Colorado State vs #11 Michigan, 12;15 PM, CBS
Ian Eagle, Jim Spanarkel, Jamie Erdahl

#4 Providence vs #13 South Dakota State, 12:40 PM, truTV
Brad Nessler, Brendan Haywood, Evan Washburn

#8 Boise State vs #9 Memphis, 1:45 PM, TNT
Andrew Catalon, Steve Lappas, Andy Katz

#1 Baylor vs #16 Norfolk State, 2:00 PM, TBS
Brian Anderson, Jim Jackson, Allie LaForce

#3 Tennessee vs #14 Longwood, 2:45 PM, CBS
Ian Eagle, Jim Spanarkel, Jamie Erdahl

#5 Iowa vs #12 Richmond, 3:10 PM, truTV
Brad Nessler, Brendan Haywood, Evan Washburn

#1 Gonzaga vs #16 Georgia State, 4:15 PM, TNT
Andrew Catalon, Steve Lappas, Andy Katz

#8 North Carolina vs #9 Marquette, 4:30 PM, TBS
Brian Anderson, Jim Jackson, Allie LaForce

#5 Connecticut vs #12 New Mexico State, 6:50 PM, TNT
Brad Nessler, Brendan Haywood, Evan Washburn

#2 Kentucky vs #15 Saint Peter’s, 7:10 PM, CBS
Ian Eagle, Jim Spanarkel, Jamie Erdahl

#5 Saint Mary’s vs #12 Indiana, 7:20 PM, TBS
Andrew Catalon, Steve Lappas, Andy Katz

#8 San Diego State vs #9 Creighton, 7:27 PM, truTV
Brian Anderson, Jim Jackson, Allie LaForce

#4 Arkansas vs #13 Vermont, 9:20 PM, TNT
Brad Nessler, Brendan Haywood, Evan Washburn

#7 Murray State vs #10 San Francisco, 9:40 PM, CBS
Ian Eagle, Jim Spanarkel, Jamie Erdahl

#4 UCLA vs #13 Akron, 9:50 PM, TBS
Andrew Catalon, Steve Lappas, Andy Katz

#1 Kansas #16 Texas Southern, 9:57 PM, truTV
Brian Anderson, Jim Jackson, Allie LaForce

Friday, March 18th

#7 Ohio State vs #10 Loyola Chicago, 12:15 PM, CBS
Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller, Dana Jacobson

#2 Auburn vs #15 Jacksonville State, 12:40 PM, truTV
Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson

#3 Texas Tech vs #14 Montana State, 1:45 PM, TNT
Lisa Byington, Steve Smith, Avery Johnson, Lauren Shehadi

#3 Purdue vs #14 Yale, 2:00 PM, TBS
Spero Dedes, Deb Antonelli, AJ Ross

#2 Villanova vs #15 Delaware, 2:45 PM, CBS
Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller, Dana Jacobson

#7 USC vs #10 Miami, 3:10 PM, truTV
Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson

#6 Alabama vs #11 Rutgers/#11 Notre Dame, 4:15 PM, TNT
Lisa Byington, Steve Smith, Avery Johnson, Lauren Shehadi

#6 Texas vs #11 Virginia Tech, 4:30 PM, TBS
Spero Dedes, Deb Antonelli, AJ Ross

#4 Illinois vs #13 Chattanooga, 6:50 PM, TNT
Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller, Dana Jacobson

#2 Duke vs #15 Cal State Fullerton, 7:10 PM, CBS
Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson

#6 LSU vs #11 Iowa State, 7:20 PM, TBS
Spero Dedes, Deb Antonelli, AJ Ross

#1 Arizona vs #16 Wright State/#16 Bryant, 7:27 PM, truTV
Lisa Byington, Steve Smith, Avery Johnson, Lauren Shehadi

#5 Houston vs #12 UAB, 9:20 PM, TNT
Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller, Dana Jacobson

#7 Michigan State vs #10 Davidson, 9:40 PM, CBS
Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson

#3 Wisconsin vs #14 Colgate, 9:50 PM, TBS
Spero Dedes, Deb Antonelli, AJ Ross

#8 Seton Hall vs #9 TCU, 9:57 PM, truTV
Lisa Byington, Steve Smith, Avery Johnson, Lauren Shehadi

Broadcasters by host site

  • Dayton (First Four): Tom McCarthy, Avery Johnson, Steve Lavin, Jon Rothstein
  • Buffalo (Thursday/Saturday): Brad Nessler, Brendan Haywood, Evan Washburn
  • Fort Worth (Thursday/Saturday): Brian Anderson, Jim Jackson, Allie LaForce*
  • Greenville (Friday/Sunday): Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson*
  • Indianapolis (Thursday/Saturday): Ian Eagle, Jim Spanarkel, Jamie Erdahl*
  • Milwaukee (Friday/Sunday): Spero Dedes, Deb Antonelli, AJ Ross
  • Pittsburgh (Friday/Sunday): Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller, Dana Jacobson*
  • Portland (Thursday/Saturday): Andrew Catalon, Steve Lappas, Andy Katz
  • San Diego (Friday/Sunday): Lisa Byington, Steve Smith, Avery Johnson, Lauren Shehadi

*Will call games in Sweet 16 and Elite Eight

Second round announcing schedules will (hopefully) be posted Thursday and Friday evening.

About Joe Lucia

I hate your favorite team. I also sort of hate most of my favorite teams.