All Times Eastern

Australian Rules Football
Men’s
JLT Community Series

Gold Coast suns vs. Geelong Cats — Fox Soccer Plus, 12:30 a.m. (Sunday)

Women’s
Fremantle Dockers vs. Greater Western Sydney Giants — Fox Soccer Plus, 5 a.m. (same day coverage)
Collingwood Magpies vs. Western Bulldogs — Fox Soccer Plus, 10:30 p.m.

Boxing
Showtime Championship Boxing, Barclays Center, Brooklyn, New York, NY
WBC World Heavyweight Title

Deontay Wilder vs. Luis Ortiz — Showtime, 9 p.m.

World Championship Boxing, Madison Square Garden, New York, NY
WBO World Light Heavyweight Title

Igor Mikhalkin vs. Sergey Kovalev — HBO, 10:05 p.m.

Bundesliga
Matchday 25
FC Schalke 04 vs. Hertha HSC Berlin — Univision Deportes, 9:25 a.m./FS1, 9:30 a.m.
VfL Wolfsburg vs. Bayer 04 Leverkusen — FS2, 9:30 a.m.
Eintracht Frankfurt vs. Hannover 96 — Fox Soccer Plus, 9:30 a.m.
Red Bull Leipzig vs. Borussia Dortmund — FS2, 12:20 p.m.

Bundesliga Match Day — FS1/FS2/Fox Soccer Plus, 9 a.m.
Fútbol Central — Univision Deportes, 9 a.m.
Bundesliga Best of February — FS2, 11:30 a.m.
Bundesliga Highlights Show I — FS1, 11 p.m.

College Baseball
Northwestern at Texas — Longhorn Network, 2:30 p.m.
Alabama at Oklahoma — Fox College Sports Central/Fox Sports Southwest Plus, 5 p.m.
Northwestern at Texas — Longhorn Network, 6 p.m.

College Basketball
Men’s
America East Tournament

Quarterfinals (Home Sites)

UMass-Lowell at Maryland-Baltimore County — ESPN3, 1 p.m.
New Hampshire at Hartford — ESPN3, 4 p.m.
Maine at Vermont — ESPN3, 7 p.m.
Stony Brook at Albany — ESPN3, 7 p.m.

Big Ten Tournament
Semifinal, Madison Square Garden, New York, NY

Penn State vs. Purdue — Big Ten Network, 4:30 p.m.

Colonial Athletic Association Tournament
1st Round, North Charleston Coliseum, Charleston, SC

James Madison vs. Drexel — CAA.tv, 4 p.m.
Elon vs. Delaware — CAA.tv, 6:30 p.m.

Horizon League Tournament
Quarterfinals, Little Caesars Arena, Detroit, MI

Wright State vs. Green Bay — ESPN3, 5:30 p.m.
Northern Kentucky vs. Cleveland State — ESPN3, 8 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference Tournament
Quarterfinals, Times Union Center, Albany, NY

Niagara vs. Fairfield — ESPN3, 7 p.m.
Iona vs. Manhattan — ESPN3, 9:30 p.m.

Missouri Valley Conference Tournament
Semifinals, Scottrade Center, St. Louis, MO

Loyola (Chicago) vs. Bradley — CBS Sports Network, 3:30 p.m.
Southern Illinois vs. Illinois State — CBS Sports Network, 6 p.m.

Northeast Conference Tournament
Semifinals (Home Sites)

Long Island University-Brooklyn at Farleigh Dickinson — ESPN3, noon
Wagner at Robert Morris — ESPN3, 2 p.m.

Ohio Valley Conference Tournament
Championship, Ford Center, Evansville, IN

Murray State vs. Belmont — ESPN2, 8 p.m.

Southern Conference Tournament
Quarterfinals, U.S. Cellular Center, Asheville, NC

North Carolina-Greensboro vs. The Citadel — ESPN3, noon
Mercer vs. Wofford — ESPN3, 2:30 p.m.
Eastern Tennessee State vs. Chattanooga — ESPN3, 6 p.m.
Furman vs. Western Carolina — ESPN3, 8:30 p.m.

Summit League Tournament
Quarterfinals, Denny Sanford Premier Center, Sioux Falls, SD

South Dakota State vs. Western Illinois — TheSummitLeague.org, 7 p.m.
South Dakota vs. Omaha — TheSummitLeague.org, 9:30 p.m.

West Coast Conference Tournament
Quarterfinals, Orleans Arena, Las Vegas, NV

BYU vs. San Diego — BYUtv,  4 p.m.
San Francisco vs. Pacific — BYUtv, 6:30 p.m.
Gonzaga vs. Loyola Marymount — ESPN2, 10 p.m.
Saint Mary’s vs. Pepperdine or Santa Clara — ESPN2, 12:30 a.m. (Sunday)

Wake Forest at Georgia Tech — ACC Regional/Fox Sports Net, noon
Kentucky at Florida — CBS, noon
West Virginia at Texas — ESPN, noon
Virginiat Tech at Miami (FL) — ESPN2, noon
Xavier at DePaul — Fox, noon
St. John’s at Providence — Fox Sports Net, noon
Mississippi State at LSU — SEC Network, 1 p.m.
Clemson at Syracuse — ACC Network, 2 p.m.
Boston College at Florida State — ACC Regional/Fox Sports Net, 2 p.m.
Baylor at Kansas State — ESPN, 2 p.m.
Alabama at Texas A&M — ESPN2, 2 p.m.
La Salle at St. Joseph’s — Stadium on Facebook, 2 p.m.
Creighton at Marquette — Fox, 2:15 p.m.
Stanford at Arizona State — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Arizona, 2:30 p.m.
George Washington at Dayton — NBCSN, 3 p.m.
South Carolina at Auburn — SEC Network, 3:30 p.m.
Notre Dame at Virginia — ACC Network, 4 p.m.
Weber State at Montana State — Eleven Sports, 4 p.m.
Kansas at Oklahoma State — ESPN, 4 p.m.
TCU at Texas Tech — ESPN2, 4 p.m.
San Jose State at Air Force — Mountain West Network, 4 p.m.
Oregon at Washington — Pac-12 Network/Pac-12 Oregon/Pac-12 Washington, 4:30 p.m.
Georgetown at Villanova — Fox, 5 p.m.
Nicholls State at Southeastern Louisiana — Eleven Sports, 6 p.m.
Louisville at North Carolina State — ESPN, 6 p.m.
Arkansas at Missouri — ESPN2, 6 p.m.
Hawaii at Cal State-Fullerton — Fox College Sports Pacific/Fox Sports Prime Ticket/Fox Sports San Diego, 6 p.m.
Georgia at Tennessee — SEC Network, 6 p.m.
Cal at Arizona — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Arizona, 6:30 p.m.
Oregon State at Washington State — Pac-12 Oregon/Pac-12 Washington, 6:30 p.m.
Wyoming at Boise State — Mountain West Network/AT&T SportsNet (Rocky Mountain/Southwest), 7 p.m.
Colorado at Utah — Pac-12 Mountain, 7 p.m.
Butler at Seton Hall — CBS Sports Network, 8 p.m.
Duquense at UMass — Eleven Sports/NESNplus, 8 p.m.
Western Kentucky at UAB —Fox College Sports Atlantic, 8 p.m.
North Carolina at Duke — ESPN, 8:15 p.m.
Vanderbilt at Mississippi — SEC Network, 8:30 p.m.
Nevada at San Diego State — CBS Sports Network, 10 p.m.
UCLA at USC — ESPN, 10:15 p.m.

Women’s
America East Tournament

Quarterfinals, Cross Insurance Arena, Portland, ME

Maine vs. Maryland-Baltimore County — ESPN3, noon
Stony Brook vs. New Hampshire — ESPN3, 2:30 p.m.
Albany vs. Vermont — ESPN3, 6 p.m.
Binghamton vs. Hartford — ESPN3, 8:30 p.m.

American Athletic Conference Tournament
1st Round, Mohegan Sun Arena, Mohegan Sun Resort & Casino, Uncasville, CT

Temple vs. Wichita State — ESPN3, noon
SMU vs. Eastern Carolina — ESPN3, 2:30 p.m.
Tulane vs. Memphis — ESPN3, 6 p.m.
Tulsa vs. Houston — ESPN3, 8:30 p.m.

Atlantic 10 Tournament
Semifinals, Richmond Coliseum, Richmond, VA

Dayton vs. George Washington — CBS Sports Network, 11 a.m.
Saint Louis vs. St. Joseph’s — CBS Sports Network, 1:30 p.m.

Atlantic Coast Conference Tournament
Quarterfinals, Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

North Carolina State vs. Louisville — ESPNU, noon
Notre Dame vs. Florida State — ESPNU, 2:30 p.m.

Big Ten Tournament
Semifinals, Bankers Life Fieldhouse, Indianapolis, IN

Ohio State vs. Minnesota — Big Ten Network, 6 p.m.
Maryland vs. Nebraska — Big Ten Network, 8:30 p.m.

Big 12 Tournament
Quarterfinals, Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, OK

Oklahoma vs. TCU — Fox Sports Net, noon
Baylor vs. Kansas State — Fox Sports Net, 2:30 p.m.
Texas vs. Iowa State — Fox Sports Net, 7 p.m.
Oklahoma State vs. West Virginia — Fox Sports Net, 9:30 p.m.

Horizon League Tournament
Quarterfinals, Little Caesars Arena, Detroit, MI

IUPUI vs. Oakland — ESPN3, noon
Green Bay vs. Northern Kentucky — ESPN3, 2:30 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference Tournament
Quarterfinals, Times Union Center, Albany, NY

Siena vs. Niagara — ESPN3, noon
Fairfield vs. Rider — ESPN3, 2:30 p.m.

Ohio Valley Conference Tournament
Championship, Ford Center, Evansville, IN

Belmont vs. Tennessee-Martin — ESPN3, 3 p.m.

Pac-12 Tournament
Semifinals, KeyArena, Seattle, WA

Oregon vs. UCLA — Pac-12 Network/Pac-12 Oregon/Pac-12 Los Angeles, 9 p.m.
Stanford vs. Arizona State — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Arizona, 11:30 p.m.

Southeastern Conference Tournament
Semifinals, Bridgestone Arena, Nashville, TN

Mississippi State vs. Texas A&M — ESPNU, 4 p.m.
South Carolina vs. Georgia — ESPNU, 6:30 p.m.

Summit League Tournament
Quarterfinals, Denny Sanford Premier Center, Sioux Falls, SD

South Dakota vs. Fort Wayne — ESPN3, 1 p.m.
South Dakota State vs. North Dakota State — ESPN3, 3;30 p.m.

College Gymnastics
Michgian at Oklahoma — Fox College Sports Central/Fox Sportsr Oklahoma, 5 p.m.

College Lacrosse
Men’s
Notre Dame at Maryland — Big Ten Network, 11 a.m.

College Softball
Arizona at Texas — Longhorn Network, noon

Cycling
UCI Track Cycling World Championships, Omnisport Apeldoorn, Apeldoorn, Netherlands
Day 4 — Olympic Channel, 10 p.m. (same day coverage)

Darts
UK Open, Butlin’s Minehead Resort, Somerset, England
Afternoon Session — Eleven Sports, 7:30 a.m.

English Premier League
Matchweek 29
Burnley vs. Everton — NBCSN/Universo, 7:25 a.m.
Tottenham Hotspur vs. Huddersfield Town — NBCSN/Universo, 9:55 a.m.
Southampton vs. Stoke City — CNBC, 10 a.m.
Leicester City vs. Bournemouth — NBC Sports Gold, 10 a.m.
Swansea City vs. West Ham United — NBC Sports Gold, 10 a.m.
Watford vs. West Bromwich Albion — NBC Sports Gold, 10 a.m.
Liverpool vs. Newcastle United — NBCSN/Universo, 12:25 p.m.

Premier League Live — NBCSN, 7 a.m.
La Liga Premier Extra — Universo, 7 a.m.
Premier League Live — NBCSN, 9:30 a.m.
La Liga Premier Extra — Universo, 9:30 a.m.
Premier League Live — NBCSN, noon
La Liga Premier Extra — Universo, noon
Goal Zone — NBCSN, 2:30 p.m.

Golf
PGA Tour
WGC-Mexico Championship, Chapultepec Golf Club, Mexico City, Mexico

3rd Round — Golf Channel, noon
3rd Round — NBC, 3 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, 11 a.m.

PGA Tour Champions
Cologuard Classic, Omni Tucson National Resort (Catalina Course), Tucson, AZ

2nd Round — Golf Channel, 4:30 p.m.

LPGA Tour
Women’s World Championship, Sentosa Golf Club (New Tanjong Course), Sentosa Island, Singapore

Final Round — Golf Channel, 10:30 p.m.

European Tour
Tshwane Open, Pretoria Country Club, Waterkloof, South Africa

Final Round — Golf Channel, 5 a.m. (Sunday)

Gymnastics
American Cup, Sears Centre, Hoffman Estates, IL
Meet — Olympic Channel, 11:30 a.m.
Meet — NBC, 1 p.m.

La Liga
Real Madrid vs. Getafe CF — beIN Sports, 2:35 p.m.

The Express — beIN Sports, 2 p.m.

Ligue 1
Troyes AC vs. Paris Saint-Germain — beIN Sports, 10:55 a.m.

Mixed Martial Arts
UFC 222: Cyborg vs. Kunitskaya, T-Mobile Arena, Las Vegas, NV
Prelims — FS1, 8 p.m.
Main Card — Pay per view, 10 p.m.

UFC Prefight Show — FS1, 7 p.m.
UFC Post Fight Show — FS1, 1 a.m. (Sunday)

MLB Spring Training
New York Yankees vs. Boston — MLB Network, 1 p.m.
Washington vs. Houston — MLB Network, 4 p.m. (same day coverage)
Anaheim vs. Seattle — MLB Network, 8:30 p.m.

MLB Tonight — MLB Network, 7 p.m.

MLS
Houston vs. Altanta — Univision/Univision Deportes, 3:30 p.m.

NASCAR
Monster Energy NASCAR Cup Series
Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway, Las Vegas, NV

Practice 2 — FS1, noon
Final Practice — FS1, 2:30 p.m.

Xfinity Series
Boyd Gaming 300, Las Vegas Motor Speedway, Las Vegas, NV

Qualifying — FS1, 1 p.m.
Race — FS1, 4 p.m.

NASCAR Race Hub: Weekend Edition — FS1, 2 p.m.
NASCAR RaceDay: Xfinity Series — FS1, 4 p.m.

NBA
Boston at Houston — ABC, 8:30 p.m.

NBA Inside Stuff — NBA TV, 6:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 7 p.m.
NBA Countdown — ABC, 8 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 9 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 11 p.m.

NFL
2018 NFL Scouting Combine, Lucas Oil Stadium, Indianapolis, IN
Quarterbacks, Wide Receivers and Tight Ends — NFL Network, 9 a.m.

NHL
2018 NHL Stadium Series, Navy-Marine Corps Memorial Stadium, U.S. Naval Academy, Annapolis, MD
Toronto at Washington — NBC, 8 p.m.

Chicago at Los Angeles — NHL Network, 4 p.m.

Top Shelf — NHL Network, 2:30 p.m.
Afternoon Bonus Coverage — NHL Network, 3 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 10:30 p.m.
On the Fly: New York Rangers at Edmonton Bonus Coverage — NHL Network, 12:30 a.m. (Sunday)
On the Fly — NHL Network, 1:30 a.m. (Sunday)

Rugby
World Rugby Sevens Series, Sam Boyd Stadium, Las Vegas, NV
United States vs. Spain — ESPNews, 4 p.m.

Skiing
FIS World Cup, Crans-Montana, Switzerland
Ladies’ Super G — Olympic Channel, 8:30 a.m. (same day coverage)

FIS World Cup, Kransjska Gora, Slovenia
Men’s Giant Slalom — Olympic Channel, 9:30 a.m. (same day coverage)

Soccer
The Xtra — beIN Sports, 4:45 p.m.

Swimming
USA Pro Swim Series, McAuley Aquatic Center, Atlanta, GA
Day 3: Finals — NBCSN, 7 p.m.

Tennis
ATP Tour
Dubai Duty Free Championships, Aviation Club Tennis Centre, Dubai, United Arab Emirates

Final — Tennis Channel, 10 a.m.

ATP Tour
Abierto Mexicano, Acapulco Princess Mundo Imperial, Acapulco, Guerrero, Mexico

Final — Tennis Channel, 10 p.m.

Track & Field
IAAF World Indoor Championships, Arena Birmingham, Birmingham, England, United Kingdom
Day 3: Morning Session— Olympic Channel, 5 a.m.
Day 3: Evening Session — Olympic Channel, 1 p.m.

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the three Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.