All Times Eastern

Australian Rules Football
Men’s
JLT Community Series

Western Bulldogs vs. Hawthorn Hawks — Fox Soccer Plus, 10 p.m.
Brisbane Lions vs. Sydney Swans — Fox Soccer Plus, 12:30 a.m. (Saturday)

Women’s
Adelaide Crows vs. Carlton Blues — Fox Soccer Plus, 3 a.m. (Saturday)
Fremantle Dockers vs. Greater Western Sydney Giants — Fox Soccer Plus, 5 a.m. (Saturday, same day coverage)

Bundesliga
Matchday 25
Borussia Mönchengladbach vs. SV Werder Bremen — FS2, 2:20 p.m.

Bundesliga Weekly — FS2, 4:30 p.m.

College Baseball
Harvard at New Mexico State — Fox College Sports Pacific, 6 p.m..
South Alabama at Texas Tech — Fox College Sports Atlantic/Fox Sports Southwest Plus, 7:30 p.m.
Northwestern at Texas — Longhorn Network, 8 p.m.

College Basketball
Men’s
Big South Conference Tournament

Semifinals, Kimmel Arena, University of North Carolina-Asheville, Asheville, NC

Radford vs. Winthrop — ESPN3, 6 p.m.
North Carolina-Asheville vs. Liberty — ESPN3, 8:30 p.m.

Big Ten Tournament
Quarterfinals, Madison Square Garden, New York, NY

Nebraska vs. Michigan — Big Ten Network, 2:30 p.m.
Ohio State vs. Penn State — Big Ten Network, 6:30 p.m.
Purdue vs. Rutgers — Big Ten Network, 9 p.m.

B1G Tip-Off Show — Big Ten Network, 11:30 a.m.
B1G Basketball Game Break — Big Ten Network, 2 p.m.
The B1G Show — Big Ten Network, 4:30 p.m.
B1G Basketball Game Break — Big Ten Network, 5 p.m.
B1G Tip-Off Show — Big Ten Network, 6 p.m.
B1G Basketball Game Break — Big Ten Network, 8:30 p.m.
The B1G Show — Big Ten Network, 11 p.m.

Horizon League Tournament
1st Round, Little Caesars Arena, Detroit, MI

Green Bay vs. Detroit Mercy — ESPN3, 5:30 p.m.
Cleveland State vs. Youngstown State — ESPN3, 8 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference Tournament
Quarterfinals, Times Union Center, Albany, NY

Rider vs. Saint Peter’s — ESPN3, 7 p.m.
Canisius vs. Quinnipiac — ESPN3, 9:30 p.m.

Missouri Valley Conference Tournament
Quarterfinals, Scottrade Center, St. Louis, MO

Loyola (Chicago) vs. Northern Iowa — ESPN3/Fox Sports Midwest/NBC Sports Chicago, 1 p.m.
Drake vs. Bradley — ESPN3/Fox Sports Midwest/NBC Sports Chicago, 3:30 p.m.
Southern Illinois vs. Missouri State — ESPN3/Fox Sports Midwest/NBC Sports Chicago, 7 p.m.
Illinois State vs. Indiana State — ESPN3/Fox Sports Midwest/NBC Sports Chicago, 9:30 p.m.

Ohio Valley Conference Tournament
Semifinals, Ford Center, Evansville, IN

Murray State vs. Jacksonville State — ESPNU, 7 p.m.
Belmont vs. Austin Peay — ESPNU, 9:30 p.m.

Southern Conference Tournament
1st Round, U.S. Cellular Center, Asheville, NC

The Citadel vs. Virginia Military Institute — ESPN3, 5 p.m.
Samford vs. Chattanooga — ESPN3, 7:30 p.m.

West Coast Conference Tournament
1st Round, Orleans Arena, Las Vegas, NV

Loyola Marymount vs. Portland — BYUtv, 9 p.m.
Santa Clara vs. Pepperdine — BYUtv, 11:30 p.m.

Eastern Michigan at Toledo — CBS Sports Network, 6 p.m.
Buffalo at Bowling Green — ESPNU, 6 p.m.
Texas-Arlington at Texas State — ESPN2, 7 p.m.
URI at Davidson — CBS Sports Network, 8 p.m.
Iowa State at Oklahoma — ESPN2, 9 p.m.

Women’s
Atlantic Coast Conference Tournament

Quarterfinals, Greensboro Coliseum, Greensboro, NC

Duke vs. North Carolina State — ACC Regional/Fox Sports Net, 11 a.m.
Louisville vs. Virginia Tech — ACC Regional/Fox Sports Net, 2 p.m.
Notre Dame vs. Virginia — ACC Regional/Fox Sports Net, 6 p.m.
Florida State vs. Miami (FL) — ACC Regional/Fox Sports Net, 8:30 p.m.

Atlantic Sun Tournament
Quarterfinals (Home Sites)

Kennesaw State at Jacksonville — ESPN3, 7 p.m.
New Jersey Institute of Technology at Florida Gulf Coast — ESPN3, 7 p.m.
North Florida at Stetson — ESPN3, 7 p.m.
South Carolina Upstate at Lipscomb — ESPN3, 7 p.m.

Big 12 Tournament
1st Round, Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, OK

Kansas State vs. Kansas — Fox College Sports Central, 7 p.m.
Iowa State vs. Texas Tech — Fox College Sports Central, 9:30 p.m.

Horizon League Tournament
1st Round, Little Caesars Arena, Detroit, MI
Oakland vs. Illinois-Chicago, ESPN3, noon
Northern Kentucky vs. Detroit Mercy — ESPN3, 2:30 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference Tournament
Quarterfinals, Times Union Center, Albany, NY

Quinnipiac vs. Monmouth — ESPN3, 1 p.m.
Marist vs. Manhattan — ESPN3, 3:30 p.m.

Ohio Valley Conference Tournament
Semifinals, Ford Center, Evansville, IN
Belmont vs. Jacksonville State — ESPN3, 1 p.m.
Tennessee-Martin vs. Southern Illinois University-Edwardsville — ESPN3, 3 p.m.

Pac-12 Tournament
Quarterfinals, KeyArena, Seattle, WA

Colorado vs. Oregon — Pac-12 Network/Pac-12 Mountain/Pac-12 Oregon, 2:30 p.m.
Cal vs. UCLA — Pac-12 Network/Pac-12 Bay Area/Pac-12 Los Angeles, 5 p.m.
USC vs. Stanford — Pac-12 Network/Pac-12 Los Angeles/Pac-12 Bay Area, 9 p.m.
Oregon State vs. Arizona State — Pac-12 Network/Pac-12 Oregon/Pac-12 Arizona, 11:30 p.m.

Southeastern Conference Tournament
Quarterfinals, Bridgestone Arena, Nashville, TN

Mississippi State vs. Kentucky — SEC Network, 1 p.m.
LSUE vs. Texas A&M — SEC Network, 3:30 p.m.
South Carolina vs. Tennessee — SEC Network, 7 p.m.
Georgia vs. Missouri — SEC Network, 9:30 p.m.

SEC Now — SEC Network, 12:30 p.m.
SEC Now — SEC Network, 3 p.m.
SEC Now — SEC Network, 6:30 p.m.
SEC Now — SEC Network, 9 p.m.
SEC Now — SEC Network, 11:30 p.m.

West Coast Conference Tournament
Quarterfinals, Orleans Arena, Las Vegas, NV

Gonzaga vs. Pepperdine — BYUtv, 3 p.m.
St. Mary’s vs. Pacific — BYUtv, 5:30 p.m.

Boise State at Wyoming — Mountain West Network, 8:30 p.m.
Utah State at UNLV — Mountain West Network, 9 p.m.
San Diego State at Nevada — Mountain West Network, 9:30 p.m.
Air Force at San Jose State — Mountain West Network, 10 p.m.
New Mexico at Fresno State — Mountain West Network, 10 p.m.

College Hockey
Men’s
New Hampshire at Maine — NESN/Fox College Sports Atlantic, 7:30 p.m.
Miami (OH) at Denver — CBS Sports Network, 10 p.m.

College Softball
Arizona at Texas — Longhorn Network, 5:30 p.m.

Cycling
UCI Track Cycling World Championships, Omnisport Apeldoorn, Apeldoorn, Netherlands
Day 3 — Olympic Channel, 5:30 p.m. (same day coverage)

Golf
European Tour
Tshwane Open, Pretoria Country Club, Waterkloof, South Africa

2nd Round — Golf Channel, 7:30 a.m.
3rd Round — Golf Channel, 5 a.m. (Saturday)

PGA Tour
WGC-Mexico Championship, Chapultepec Golf Club, Mexico City, Mexico

2nd Round —Golf Channel, 2 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, 1:30 p.m.

PGA Tour Champions
Cologuard Classic, Omni Tucson National Resort (Catalina Course), Tucson, AZ

1st Round — Golf Channel, 7 p.m. (same day coverage)

LPGA Tour
Women’s World Championship, Sentosa Golf Club (New Tanjong Course), Sentosa Island, Singapore

3rd Round — Golf Channel, midnight

Gymnastics
Nastia Liukin Cup, Sears Centre Arena, Hoffman Estates, IL
Highlights — Olympic Channel, 8:30 p.m.

Ligue 1
AS Monaco vs. Bordeaux — beIN Sports, 2:40 p.m.

The Ligue 1 Show — beIN Sports, 2 p.m.
The Express — beIN Sports, 2:30 p.m.

Mixed Martial Arts
UFC 222: Cyborg vs. Kunitskaya, T-Mobile Arena, Las Vegas, NV
Weigh-In — FS2, 7 p.m.

Bellator 195, WinStar World Casino & Resort, Thackerville, OK
Bantamweight World Title Fight

Darrion Caldwell vs. Leandro Higo — Paramount Network, 9 p.m.

Legacy Fighting Alliance 34, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, MN
LFA Lightweight Title

Rob Watley vs. Brandon Jenkins — AXS TV, 9 p.m.

Hard Knocks Fighting 43: Best Fights — beIN Sports, 9 p.m.

MLB Spring Training
Boston vs. St. Louis — MLB Network, 1 p.m.
Chicago Cubs vs. Anaheim — MLB Network, 4 p.m. (same day coverage)
New York Mets vs. Houston — MLB Network, 8 p.m. (same night coverage)

Hot Stove (season finale) — MLB Network, 9 a.m.
MLB Tonight — MLB Network, 7 p.m.

NASCAR
Monster Energy NASCAR Cup Series
Pennzoil 400, Las Vegas Motor Speedway, Las Vegas, NV

1st Practice — FS1, 2 p.m.
Qualifying — FS1, 7 p.m.

Xfinity Series
Boyd Gaming 300, Las Vegas Motor Speedway, Las Vegas, NV

1st Practice — FS1, 3 p.m.
Final Practice — FS1, 5 p.m.

Camping World Truck Series
Stratosphere 200, Las Vegas Motor Speedway, Las Vegas, NV

Qualifying — FS1, 6 p.m.
Race — FS1, 9 p.m.

NASCAR Race Hub: Weekend Edition — FS1, 4 p.m.
NASCAR RaceDay: NCWTS Las Vegas — FS1, 8:30 p.m.

NBA
Toronto at Washington — ESPN, 8 p.m.
Minnesota at Utah — ESPN, 10:30 p.m.

The Jump — ESPN, 3 p.m.
10 Before Tip — NBA TV, 6:30 p.m.
The Starters — NBA TV, 7 p.m.
NBA Countdown — ESPN, 7 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 7:30 p.m.
NBA CrunchTime — NBA. TV, 9:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 10:30 p.m.
NBA GameTime — NBA TV, 1 a.m. (Saturday)

NBA G League
Windy City Bulls at Long Island Nets — Eleven Sports, 7 p.m.
Grand Rapids Drive at Canton Charge — Facebook Live, 7 p.m.
Greensboro Swarm at Sioux Falls Skyforce — Facebook Live, 8 p.m.
Maine Red Claws at Wisconsin Herd — Facebook Live, 8 p.m.
Rio Grande Valley Vipers at Austin Spurs — Facebook Live, 8:30 p.m.
Memphis Hustle at Northern Arizona Suns — Facebook Live, 9 p.m.
Oklahoma City Blue at Santa Cruz Warriors — Eleven Sports, 10 p.m.
Reno Big Horns at South Bay Lakers — Facebook Live, 10 p.m.

NFL
2018 NFL Scouting Combine, Lucas Oil Stadium, Indianapolis, IN
Running Backs, Offensive Linemen and Special Teams — NFL Network, 9 a.m.

Good Morning Football — NFL Network, 7 a.m.
NFL Live: Scouting Combine Special — ESPN, 1:30 p.m.

NHL
Hockey Central @ noon — NHL Network, noon
NHL Now — NHL Network, 4 p.m.
NHL Tonight: Pre-Game Skate — NHL Network, 6 p.m.
NHL Tonight — NHL Network, 7 p.m.
On the Fly — NHL Network, 12:30 a.m. (Saturday)

Rugby
World Rugby Sevens Series, Sam Boyd Stadium, Las Vegas, NV
Samoa vs. United States — ESPNews, 6:30 p.m.

Soccer
La Liga Show — beIN Sports, noon
Total Italian Football — beIN Sports, 12:30 p.m.
The Keys & Gray Show — beIN Sports, 1 p.m.
ESPN FC — ESPNews, 6 p.m.
The Xtra — beIN Sports, 7 p.m.
The Locker Room — beIN Sports, 7:30 p.m.

Sports Talk
SportsCenter:AM — ESPN, 7 a.m.
The Dan Patrick Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV), 9 a.m.
SportsCenter — ESPN2, 10 a.m.
The Dan Le Batard Show With Stugotz — ESPNU, 10 a.m.
Morning Drive — Golf Channel, 10:30 a.m.
Sport Today — BBC World News, 11:45 a.m.
The Rich Eisen Show — Audience (AT&T U-Verse/DirecTV) noon
BYU Sports Nation — BYUtv, noon
The Jim Rome Show — CBS Sports Network, noon
Outside the Lines — ESPN, 1 p.m.
Jalen & Jacoby — ESPN2, 2 p.m.
World Sportsday — BBC World News, 2:30 p.m.
Tiki and Tierney — CBS Sports Network, 3 p.m.
The Will Cain Show — ESPNews, 3 p.m.
SportsNation — ESPN, 3:30 p.m.
Highly Questionable — ESPN, 4:30 p.m.
Around the Horn — ESPN, 5 p.m.
The Sean Salisbury Show With Robin Carlin — beIN Sports, 5 p.m.
Pardon the Interruption — ESPN, 5:30 p.m.
The Paul Finebaum Show — SEC Network, 5:30 p.m.
SportsCenter — ESPN, 6 p.m.
Titulares y Más — Telemundo, 11:35 p.m.
TMZ Sports — FS1, midnight
SportsCenter at Night — ESPN2, midnight
Contacto Deportivo — Univision, midnight

Swimming
USA Pro Swim Series, McAuley Aquatic Center, Atlanta, GA
Day 2: Finals — NBCSN, 7 p.m.

Tennis
ATP Tour
Dubai Duty Free Championships, Aviation Club Tennis Centre, Dubai, United Arab Emirates

Semifinals — Tennis Channel, 8 a.m.

ATP Tour
Abierto Mexicano, Acapulco Princess Mundo Imperial, Acapulco, Guerrero, Mexico

Semifinal 1 — Tennis Channel, 7 p.m.
Semifinal 2 — Tennis Channel, 11 p.m.

Track & Field
IAAF World Indoor Championships, Arena Birmingham, Birmingham, England, United Kingdom
Day 2: Evening Session — Olympic Channel, 1 p.m.
Day 3: Morning Session — Olympic Channel, 5 a.m. (Saturday)

About Ken Fang

Ken has been covering the sports media in earnest at his own site, Fang's Bites since May 2007 and at Awful Announcing since March 2013.

He provides a unique perspective having been an award-winning radio news reporter in Providence and having worked in local television.

Fang celebrates the three Boston Red Sox World Championships in the 21st Century, but continues to be a long-suffering Cleveland Browns fan.