2018 FIFA WORLD CUP RUSSIA

TV: FOX Sports | Telemundo
Radio: SiriusXM Channel 83 (FOX simulcast)

FOX Talent

Match Broadcasters
John Strong & Stu Holden
JP Dellacamera & Tony Meola
Derek Rae & Aly Wagner
Glenn Davis & Cobi Jones
Jorge Perez Navarro & Mariano Trujillo
Mark Followill & Warren Barton

Talent
Studio Hosts: Rob Stone, Kate Abdo, Fernando Fiore, Ian Joy
Studio Analysts: Hernan Crespo, Guus Hiddink, Alexi Lalas, Lothar Matthäus, Moises Muñoz, Kelly Smith, Ian Wright
Reporters: Rachel Bonnetta, Sergey Gordeev, Maria Komandnaya, Rodolfo Landeros, Geoff Shreeves, Jenny Taft
Contributors: Grant Wahl, Dr. Joe Machnik (Rules Analyst)

Telemundo Talent

Match Broadcasters
Andrés Cantor, Manuel Sol
Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart
Copán Álvarez, Claudio Borghi
Erasmo Provenza,  Viviana Vila

Talent
Hosts: Miguel Gurwitz, Ana Jurka
Analysts: Carlos Hermosillo, Diego Forlan, Juan Pablo Ángel, Juan Pablo Sorin, Teófilo Cubillas, Rolando Fonseca, Jesus Ramirez, Tab Ramos, Horacio Elizondo (Rules Analyst)

Group Stage Schedule

Thursday, June 14
Russia vs. Saudi Arabia (Group A) – 11 am
FOX: JP Dellacamera, Tony Meola
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol

Friday, June 15
Egypt vs. Uruguay (Group A) – 8 am
FS1: Mark Followill, Warren Barton
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Sebastián Abreu

Morocco vs. Iran (Group B) – 11 am
FOX: Derek Rae, Aly Wagner
TELM: Copán Álvarez, Claudio Borghi

Portugal vs. Spain (Group B) – 2 pm
FOX: John Strong, Stu Holden
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol

Saturday, June 16
France vs. Australia (Group C) – 6 am
FS1: JP Dellacamera, Tony Meola
TELM: Copán Álvarez, Claudio Borghi

Argentina vs. Iceland (Group D) – 9 am
FOX: John Strong, Stu Holden
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Sorín

Peru vs. Denmark (Group C) – 12 pm
FS1: Jorge Pérez-Navarro, Mariano Trujillo
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Teófilo Cubillas

Croatia vs. Nigeria (Group D) – 3 pm
FS1: Glenn Davis, Cobi Jones
TELM: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Sunday, June 17
Costa Rica vs. Serbia (Group E) – 8 am
FOX: Derek Rae, Aly Wagner
TELM: Copán Álvarez, Tab Ramos, Rolando Fonseca

Germany vs. Mexico (Group F) – 11 am
FS1: JP Dellacamera, Tony Meola
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol, Carlos Hermosillo

Brazil vs. Switzerland (Group E) – 2 pm
FS1: John Strong, Stu Holden
TELM/NBCSN: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Juan Pablo Sorín

Monday, June 18
Sweden vs. South Korea (Group F) – 8 am
FS1: Glenn Davis, Cobi Jones
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol

Belgium vs. Panama (Group G) – 11 am
FS1: Mark Followill, Warren Barton
TELM: Copán Álvarez, Claudio Borghi, Tab Ramos

Tunisia vs. England (Group G) – 2 pm
FS1: Derek Rae, Aly Wagner
TELM: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Tuesday, June 19
Colombia vs. Japan (Group H) – 8 am
FS1: Derk Rae, Aly Wagner
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Ángel

Poland vs. Senegal (Group H) – 11 am
FOX: JP Dellacamera, Tony Meola
TELM: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Russia vs. Egypt (Group A) – 2 pm
FOX: John Strong, Stu Holden
TELM: Copán Álvarez, Claudio Borghi

Wednesday, June 20
Portugal vs. Morocco (Group B) – 8 am
FS1: JP Dellacamera, Tony Meola
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol

Uruguay vs. Saudi Arabia (Group A) – 11 am
FOX: Glenn Davis, Cobi Jones
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Sebastián Abreu

Iran vs. Spain (Group B) – 2 pm
FOX: Mark Followill, Warren Barton
TELM: Copán Álvarez, Claudio Borghi, Diego Forlán

Thursday, June 21
Denmark vs. Australia (Group C) – 8 am
FS1: Mark Followill, Warren Barton
TELM: Erasmo Provenza, Viviana Vila

France vs. Peru (Group C) – 11 am
FOX: Derek Rae, Aly Wagner
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Teófilo Cubillas

Argentina vs. Croatia (Group D) – 2 pm
FOX: John Strong, Stu Holden
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Sorín

Friday, June 22
Brazil vs. Costa Rica (Group E) – 8 am
FS1: Mark Followill, Warren Barton
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol, Rolando Fonseca

Nigeria vs. Iceland (Group D) – 11 am
FOX: Derek Rae, Aly Wagner
TELM: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Serbia vs. Switzerland (Group E) – 2 pm
FOX: Glenn Davis, Cobi Jones
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart

Saturday, June 23
Belgium vs. Tunisia (Group G) – 8 am
FOX: JP Dellacamera, Tony Meola
TELM: Copán Álvarez, Claudio Borghi

South Korea vs. Mexico (Group F) – 11 am
FOX: Jorge Pérez-Navarro, Mariano Trujillo
TELM: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Germany vs. Sweden (Group F) – 2 pm
FOX: John Strong, Stu Holden
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart

Sunday, June 24
England vs. Panama (Group G) – 8 am
FS1: Derek Rae, Aly Wagner
TELM: Copán Álvarez, Tab Ramos, Viviana Vila

Japan vs. Senegal (Group H) – 11 am
FOX: Mark Followill, Warren Barton
TELM: Erasmo Provenza, Juan Pablo Sorín

Poland vs. Colombia (Group H) – 2 pm
FOX: John Strong, Stu Holden
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Juan Pablo Ángel

Monday, June 25
Uruguay vs. Russia (Group A) – 10 am
FOX: JP Dellacamera, Tony Meola
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol, Sebastián Abreu

Saudi Arabia vs. Egypt (Group A) – 10 am
FS1: Glenn Davis, Cobi Jones
NBCU: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Iran vs. Portugal (Group B) – 2 pm
FOX: Derek Rae, Aly Wagner
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart

Spain vs. Morocco (Group B) – 2 pm
FS1: Mark Followill, Warren Barton
NBCU: Copán Álvarez, Claudio Borghi, Juan Pablo Sorín

Tuesday, June 26
Denmark vs. France (Group C) – 10 am
FOX: John Strong, Stu Holden
NBCU: Copán Álvarez, Claudio Borghi

Australia vs. Peru (Group C) – 10 am
FS1: Jorge Pérez-Navarro, Mariano Trujillo
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Teófilo Cubillas

Nigeria vs. Argentina (Group D) – 2 pm
FOX: JP Dellacamera, Tony Meola
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Sorín

Iceland vs. Croatia (Group D) – 2 pm
FS1: Derek Rae, Aly Wagner
NBCU: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Wednesday, June 27
Mexico vs. Sweden (Group F) – 10 am
FOX: Jorge Pérez-Navarro, Mariano Trujillo
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol, Carlos Hermosillo

South Korea vs. Germany (Group F)– 10 am
FS1: Mark Followill, Warren Barton
NBCU: Erasmo Provenza, Viviana Vila

Serbia vs. Brazil (Group E) – 2 pm
FOX: JP Dellacamera, Tony Meola
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Juan Pablo Sorín

Switzerland vs. Costa Rica (Group E) – 2 pm
FS1: Glenn Davis, Cobi Jones
NBCU: Copán Álvarez, Claudio Borghi, Rolando Fonseca

Thursday, June 28
Senegal vs. Colombia (Group H) – 10 am
FOX: Derk Rae, Aly Wagner
TELM: Andrés Cantor, Manuel Sol, Juan Pablo Ángel

Japan vs. Poland (Group H) – 10 am
FS1: Mark Followill, Warren Barton
NBCU: Erasmo Provenza, Viviana Vila

England vs. Belgium (Group G) – 2 pm
FOX: John Strong, Stu Holden
TELM: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart, Diego Forlán

Panama vs. Tunisia (Group G) – 2 pm
FS1: Glenn Davis, Cobi Jones
NBCU: Copán Álvarez, Tab Ramos, Vivian Vila

About Joe Lucia

I'm the managing editor of Awful Announcing and the news editor of The Comeback. I also made The Outside Corner a thing for six seasons.