All Times Eastern
Australian Rules Football
2nd Semifinal
Fremantle Dockers vs. Port Adelaide Power — Fox Sports 2, 5:30 a.m.
Boxing
Mayweather vs. Maidana II, MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, NV
WBC Welterweight Championship
Countdown Live — Showtime, 7 p.m.
Main Event — Pay per view, 8 p.m.
CFL
Toronto Argonauts at Calgary Stampeders — ESPN3, 7 p.m.
Winnipeg Blue Bombers at BC Lions — ESPN3, 10 p.m.
College Football Viewing Picks
College Soccer
Women’s
BYU vs. Long Beach State — BYUtv, 9 p.m.
College Volleyball
Women’s
Arizona vs. Florida A&M — Longhorn Network, 11 a.m.
Central Florida vs. Texas — Longhorn Network, 1 p.m.
Florida A&M vs. Texas — Longhorn Network, 4 p.m.
Cycling
La Vuelta a España
Stage 20: Santo Estevo de Ribas de Sil to Puerto de Ancares — Universal Sports, 9 a.m.
Stage of Britain
Stage 7: Camberley to Brighton — Universal Sports, 6 p.m. (same day coverage)
English League Championship
Birmingham City vs. Leeds United — beIN Sports, 7:10 a.m.
English Premier League
Arsenal vs. Manchester City — NBCSN/mun2, 7:45 a.m.
Chelsea vs. Swansea City — NBCSN, 10 a.m.
Crystal Palace vs. Burnley — Premier League Extra Time, 10 a.m.
Southampton vs. Newcastle — Premier League Extra Time, 10 a.m.
Stoke City vs. Leicester City — Premier League Extra Time, 10 a.m.
Sunderland vs. Tottenham Hotspur — Premier League Extra Time, 10 a.m.
West Brom Albion vs. Everton — Premier League Extra Time, 10 a.m.
Liverpool vs. Aston Villa — NBC/mun2, 12:30 p.m.
Premier League Live — NBCSN, 7 a.m.
Premier League Live — NBCSN, 9:45 a.m.
Premier League Live — NBCSN, noon
Premier League World — NBCSN, 12:30 p.m.
Premier League Download: Liverpool — NBCSN, 5:30 p.m.
Premier League Download: Manchester City — NBCSN, 6 p.m.
Match of the Day — NBCSN, 11:30 p.m.
Golf
LPGA Tour
Evian Championship, Route du Golf (The Evian Resort Golf Club), Evian-les Bains, France
3rd Round — Golf Channel, 6:30 a.m.
PGA Tour
FedExCup Playoffs
Tour Championship, East Lake Golf Club, Atlanta, GA
3rd Round — Golf Channel, noon/NBC, 2:30 p.m.
Golf Central Pregame — Golf Channel, 11:30 a.m.
Web.com Tour
Nationwide Children’s Hospital Championship, The Ohio State University Golf Club (Scarlet Course), Columbus, Ohio
3rd Round — Golf Channel, 2:30 p.m.
European PGA Tour
KLM Open, Kennemer Golf & Country Club, Zandvoort, Netherlands
3rd Round — Golf Channel, 4:30 p.m. (same day coverage)
Mixed Martial Arts
World Series of Fighting, Sands Casino Resort, Bethlehem, PA
Bantamweight Championship
Marlon Moraes vs. Cody Bollinger — NBCSN, 9 p.m.
MLB
American League
New York Yankees at Baltimore — Fox, 1 p.m.
Minnesota at Chicago White Sox — WGN America, approximately 7:30 p.m.
Houston at Anaheim Angels or Oakland at Seattle — MLB Network, 9 p.m.
National League
San Diego at Arizona — Fox Sports 1, 8 p.m.
Interleague
Atlanta at Texas — Fox, 1 p.m.
Fox Saturday Baseball Pregame Show — Fox, 12:30 p.m.
MLB Network Special: Roberto Clemente — MLB Network, 2 p.m.
MLB Tonight — MLB Network, 7 p.m.
MLB on Fox Sports 1 Pregame — Fox Sports 1, 7:30 p.m.
Quick Pitch — MLB Network, midnight
Baseball Tonight — ESPN2, 1 a.m. (Sunday)
MLS
Philadelphia vs. New York — NBCSN, 3 p.m.
NASCAR
Sprint Cup Series
Chase for the Sprint Cup-Challenger Round
MyAfibStory.com 400, Chicagoland Speedway, Joliet, IL
Practice 2 — Fox Sports 1, 11 a.m.
Practice 3 — Fox Sports 2, 2 p.m.
Nationwide Series
A Strangely Named Race by an Equally Strange Sponsor 300, Chicagoland Speedway, Joliet, IL
Qualifying — Fox Sports 2, noon
Race — ESPN2, 3:30 p.m.
NASCAR Live: Chicagoland — Fox Sports 2, 1:30 p.m.
Scottish Premier League
Celtic vs. Aberdeen — Fox Soccer Plus, 7:40 a.m.
Soccer
Copa Centroamerica
Final, Los Angeles Memorial Coliseum, Los Angeles, CA
Guatemala vs. Costa Rica — Univision Deportes, midnight
Sports Talk
Dari & Mel — ESPNU, 9 a.m.
30 for 30: The Bad Boys — ESPN Classic, 9 a.m.
30 for 30: Survive and Advance — ESPN Classic, 11 a.m.
Renée — ESPN Classic, 1 p.m.
30 for 30: Big Shot — ESPN Classic, 2:30 p.m.
30 for 30: Soccer Stories: Mysteries of the Rimet Trophy & Barbosa: The Man Who Made Brazil Cry — ESPN Classic, 4 p.m.
30 for 30: Requiem for the Big East — ESPN Classic, 5 p.m.
30 for 30: Free Spirits — ESPN Classic, 7 p.m.
Fox Sports Live — Fox Sports 1, 11 p.m.
Tennis
Tennis Channel Live — Tennis Channel, 6:30 a.m.
Davis Cup Semifinals: France vs. Czech Republic & Switzerland vs. Italy — Tennis Channel, 7 a.m.
Tennis Channel Live — Tennis Channel, 11 a.m.
Davis Cup
Semifinal: Switzerland vs. Italy, Palexpo, Geneva, Switzerland
Rubber 3, Doubles: Roger Federer/Stan Wawrinka vs. Paolo Lorenzi/Andreas Seppi — Tennis Channel, 11:30 a.m. (same day coverage)
Tennis Channel Live — Tennis Channel, 2:30 p.m.
Davis Cup
World Group Playoffs: United States vs. Slovakia, Sears Centre Arena, Chicago, IL
Rubber 3: Doubles: Bob & Mark Bryan vs. Lukas Lacko/Michal Mertinak — Tennis Channel, 3 p.m.
Signature Series: Arthur Ashe — Tennis Channel, 6 p.m.
Tennis Channel Live — Tennis Channel, 7:30 p.m.
WTA Tour
Coupe Banque Nationale, Pavillon de l’Education physique et des sports, Quebec City, Quebec, Canada
Semifinals — Tennis Channel, 8 p.m. & 10 p.m. (same day coverage)
Track & Field
IAAF Continental Cup, Le Grande Stade, Marrakech, Morocco
Day 1 — Universal Sports, 9 p.m. (same day coverage)
Comments are closed.