Here is your announcing schedule for the games of Week 8 in the college football season. Note that the schedule is subject to change.
FBS:
Thursday, October 18
8 PM- Houston at SMU (FSN, FCS Central) Ron Thulin, Dave Lapham, Desmond Purnell
9 PM- Oregon at Arizona State (ESPN) Rece Davis, Jesse Palmer, David Pollack, Samantha Steele
Friday, October 19
8 PM- Connecticut at Syracuse (ESPN) Carter Blackburn, Rod Gilmore, Jemele Hill
Saturday, October 20
Noon- Purdue at Ohio State (ABC/ ESPN2, ESPN3) Beth Mowins, Joey Galloway, Lewis Johnson
Noon- Virginia Tech at Clemson (ABC/ ESPN2, ESPN3) Mike Patrick, Ed Cunningham, Jeannine Edwards
Noon- LSU at Texas A&M (ESPN) Dave Pasch, Brian Griese, Jenn Brown
Noon- Minnesota at Wisconsin (ESPNU) Tom Hart, John Congemi
Noon- Iowa State at Oklahoma State (FX) Justin Kutcher, Eric Crouch, Darius Walker
Noon- Auburn at Vanderbilt (SEC Network, ESPN3) Dave Neal, Andre Ware, Cara Capuano
Noon- Rutgers at Temple (Big East Network, ESPN3) Eamon McEneaney, David Diaz-Infante, Paul Carcaterra
Noon- Northern Illinois at Akron (ESPN+, ESPN3) Michael Reghi, Doug Graber
12:30 PM- Wake Forest at Virginia (ACC Network, ESPN3) Steve Martin, Dave Archer, Mike Hogewood
1 PM- Florida International at Troy (Sun Belt Network, ESPN3) Tom Dore, Cole Cubelic, Barbara Jordan
3 PM- Stanford at California (FOX) Craig Bolerjack, Joel Klatt, Petros Papadaikas
3 PM- Boston College at Georgia Tech (ACC Regional, ESPN3) Paul Kennedy, Keith Jones, Jenn Hildreth
3 PM- New Mexico State at Utah State (KMYU, ESPN3) Mychal Clanton, Kevin White, Brooks Hansen
3:30 PM- Nebraska at Northwestern (ABC/ ESPN2) Bob Wischusen, Danny Kanell, Maria Taylor
3:30 PM- Texas Tech at TCU (ABC/ ESPN2, ESPN3) Dave LaMont, Kelly Stouffer
3:30 PM- South Florida at Louisville (ABC, ESPN3) Mark Neely, Ray Bentley
3:30 PM- South Carolina at Florida (CBS, cbssports.com) Verne Lundquist, Gary Danielson, Tracy Wolfson
3:30 PM- BYU at Notre Dame (NBC, nbcsports.com) Tom Hammond, Mike Mayock, Alex Flanagan
3:30 PM- NC State at Maryland (ESPNU) Anish Shroff, Dan Hawkins
3:30 PM- UNLV at Boise State (NBC Sports) Paul Burmeister, Rod Woodson, Anthony Herron
3:30 PM- Rice at Tulsa (FSN, FCS Central) Mike Morgan, J. C. Pearson, Laura McKeeman
3:30 PM- Indiana at Navy (CBS Sports) Grant Boone, Todd Christensen, Sheehan Stanwick Burch
3:30 PM- Michigan State at Michigan (BTN) Matt Devlin, Glen Mason, J Leman
3:30 PM- Pittsburgh at Buffalo (Big East Network, ESPN3) Bob Picozzi, Chris Doering
6 PM- Colorado at USC (Pac-12 Networks) Kevin Calabro, Adam Archuleta, Yogi Roth
7 PM- Kansas State at West Virginia (FOX) Gus Johnson, Charles Davis, Julie Alexandria
7 PM- Alabama at Tennessee (ESPN) Brad Nessler, Todd Blackledge, Holly Rowe
7 PM- Middle Tennessee at Mississippi State (ESPN2) Mark Jones, Brock Huard, Jessica Mendoza
7 PM- North Carolina at Duke (ESPNU) Clay Matvick, Matt Stinchcomb, Allison Williams
7 PM- Kansas at Oklahoma (FSN, FCS Central) Joel Meyers, Brian Baldinger, Jim Knox
7 PM- Marshall at Southern Miss (CBS Sports) Dave Ryan, Steve Beuerlein, Doug Chapman
7 PM- East Carolina at Alabama-Birmingham (FCS Atlantic, WITN) Steve Psysioc, Ben Leber, Leslie McCaslin
7 PM- Georgia at Kentucky (SEC Regional, ESPN3) Bob Rathbun, Tim Couch, Elizabeth Moreau
7 PM- New Mexico at Air Force (ROOT) Tim Neverett, Sedric Bonner, Jenny Cavnar
7 PM- Idaho at Louisiana Tech (ESPN+, ESPN3) Trey Bender, Jay Taylor
8 PM- Baylor at Texas (ABC, ESPN3) Sean McDonough, Chris Spielman, Quint Kessenich
8 PM- Florida State at Miami [FL] (ABC, ESPN3) Brent Musburger, Kirk Herbstreit, Heather Cox
8 PM- Penn State at Iowa (BTN) Eric Collins, Derek Rackley, Jon Jansen
8 PM- Central Florida at Memphis (CSS) Dave Raymond, N. D. Kalu, Leila Rahimi
10 PM- Washington at Arizona (Pac-12 Networks) Ted Robinson, Glenn Parker, Ryan Nece
10:30 PM- Utah at Oregon State (ESPN2) Joe Tessitore, Matt Millen, Shannon Spake
10:30 PM- San Diego State at Nevada (CBS Sports) James Bates, Aaron Taylor, Lauren Gardner
10:30 PM- Wyoming at Fresno State (ROOT, Time Warner Cable Sports Net) John Shrader, J. J. Stokes
ESPN3 exclusives:
1 PM- Army at Eastern Michigan– Dan Gutowsky, Bob Chmeil
2 PM- San Jose State at UTSA– Jonathan Yardley, Forrest Conoly
3:30 PM- Ball State at Central Michigan– Jim Barbar, Jerod Cherry
4 PM- Louisiana-Monroe at Western Kentucky– Shawn Kenney, Stan Lewter
7 PM- Cincinnati at Toledo– Mike Gleason, John Gregory
FCS:
Saturday, October 20
Noon- Penn at Yale (NBC Sports) Randy Moss, Ross Tucker, Carolyn Manno
Noon- Tennessee State at Jacksonville State (FCS Pacific) Kevin Ingram, Bob Belvin
Noon- New Hampshire at Maine (Comcast) Joe Beninati, Andy Gresh
12:30 PM- Bucknell at Lehigh (2 Sports) Mike Zambelli, Mike Ya Dush, Al Di Carlo
1 PM- San Diego at Jacksonville (CW 17) Cole Pepper, Steve Gilbert
1 PM- Holy Cross at Lafayette (Lafayette Sports Network) Gary Laubach, Mike Joseph, John Leone
3:30 PM- Montana at North Dakota (ROOT, Audience Network) Tom Glasgow, Jason Stiles, Jen Mueller
3:30 PM- James Madison at Richmond (Comcast) Brent Harris, Brad Jackson
3:30 PM- Alcorn State at Prairie View A&M (Comcast Houston)
3:30 PM- Concord at Liberty (Flames Sports Network, ESPN3) Mike Tilley, Ray Jones, Mark Edwards
4 PM- Nicholls State at Stephen F. Austin (Southland TV Network, ESPN3) Randy McIlvoy, Shea Walker, Brooke Bentley
7 PM- UC-Davis at Northern Arizona (NAU-TV, FS Arizona+, Big Sky TV) Mitch Strohman, Kevin Stephens, Marc Buckhout
7 PM- North Dakota State at South Dakota (Midco Sports Net) Jay Elsen, Andre Fields
7 PM- Sacramento State at Eastern Washington (SWX, Big Sky TV) Greg Heister, Bill Ames
8 PM- McNeese State at Sam Houston State (Comcast Houston) Dave Saltzman, Eddie Robinson Jr., Bart Enis
8 PM- Eastern Kentucky at Tennessee Tech (WCTE) Tim Scruggs, Sam Brooks
9 PM- Portland State at Cal Poly (KSBY, Big Sky TV) Bill Halter, Andrew Masuda, Kathy Kuretich
10:30 PM- South Carolina State at Florida A&M (ESPNU, Live on ESPN3 at 6 PM) Joe Davis, Jay Walker
ESPN3 exclusives:
1 PM- Harvard at Princeton– John Sadak, Rocky Boiman
1:30 PM- Presbyterian at Charleston Southern– TBA, Nate Ross
D2:
Thursday, October 18
8 PM- New Haven at Stone Hill (CBS Sports, NCAA.com) Brad Johansen, Doug Chapman, Lisa Byington
7:30 PM- North Alabama at West Georgia (CSS, ESPN3) Don Russell, Rick Rhoades, A. A. Moore
Saturday, October 20
4:30 PM- Shorter at West Alabama (CSS, ESPN3) Don Russell, Rick Rhoades, A. A. Moore
H/T Daniel!
Comments are closed.